Bled - jezero, ostrov a hrad

Jezero Bled (Slovinsko)
Jezero Bled (Slovinsko)

Není snad známější turistické atrakce ve Slovinsku než jezero Bled s ostrovním kostelíkem a působivě umístěným hradem. Kempy v okolí jezera jsou v létě naprosto přeplněny návštěvníky. Jezero Bled je oblíbeným výletním i samotných Slovinců a kostelík na jezerním ostrůvku je jedním z typických obrázku ze Slovinska.

Nad severním břehem jezera se tyčí středověký obranný hrad. Je obehnán románskými hradbami a zdobí ho několik věžiček a cimbuří. Byl vybudován na původním starším opevnění z 11. století. Působivé umístění hradu umocňují okolní vrcholky hor pokryté sněhem. Z hradních věží je skvělý výhled na okolí. Hrad je typicky obranný a o jeho obtížné dobytnosti se může každý přesvědči na vlastní kůži, protože vyšplhat se až nahoru k hradní bráně je zvlášť v horkém létu dá přece jen zabrat.

Jezero Bled (Slovinsko)

Bled se nachází v podhůří Julských Alp těsně na hranici Triglavského národního parku. Z jedné strany tak na jezero shlížejí velikáni blízkých hor a z druhé strany se táhne poměrně rovinatá krajina až k hlavnímu městu Ljubljana. Jezero vzniklo z prohlubně vytvořené ustupujícím Bohinjským ledovcem již před 14.000 lety. Je 2120 m dlouhé a 1380 m široké. Dosahuje hloubky až 30 metrů.

Samotné město Bled bylo založeno roku 1004, když německý císař Jindřich II. věnoval hrad brixenským biskupům. Za rozvoj turistiky vděčí Bled vybudování lázní v roce 1855. Od té doby tady s oblibou pobývala šlechta i různá honorace.

Jezero Bled (Slovinsko)

Návštěvníci si z oblibou vyjíždějí loďkami na malebný ostrůvek uprostřed jezera. Nachází se tady barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1698. V sezónu je tady plno gondol, které pendlují mezi ostrůvkem a břehem. Kromě kostela je na ostrůvku i kavárna a kiosk se suvenýry.

Bled je velmi půvabné místo, kde se dá strávit čas mnoha aktivitami. V okolí jezera Bled je příležitost k mnoha výletům a vycházkám. Vychází se odsud také na výstupovou trasou ke zdolání hory Triglav. V okolí je však i několik dalších vrcholů a tak si může každý vybrat jak náročnou trasu zvolí.

Jezero Bled (Slovinsko)

Další možností vyžití je rafting na řece Sava Bohinjka nebo Sava Dolinka. Velmi oblíbeným výletem je vycházka v soutěsce Vintgarnebo krásné přírodní scenérie Bohinjského jezera. V okolí Bledu je možno navštívit ještě jednu soutěsku Pokljuka. Skvělým způsobem poznávání okolí jsou pohled ze sedla horského kola. V městečku se dají půjčit kola ale mnoho návštěvníků si je přiváží s sebou. V kempu kousek od jezera je docela často slyšet čeština, takže je vidět, že tohle místo si už oblíbilo i hodně našinců. Snímky z této oblasti si můžete prohlédnout ve fotogalerii Bledské jezero.

Booking.com