Green Island: Ostrov Oceánu a Svobody
Nacházíme se přibližně 35 km na východ od tchajwanského městečka Taitung, na místě, kterému se díky svému bohatě zelenému povrchu v žádném jazyce neřekne jinak než Zelený ostrov (Green Island). Dobrodružství, příroda a klid na rozloze podobné našemu jihočeskému kraji. Pro milovníky potápění je tento malý sopečný ostrov, ukrytý v Tichém oceánu, opravdovou pokladnicí. Moře tu není jen zdroj života, ale také symbol síly a nekonečné hloubky, kterou můžete bez ruchu městského života objevovat.
Oceán jako živá galerie
Green Island nabízí jedny z nejlepších potápěčských lokalit na Tchaj-wanu. Zdejší křišťálově čistá voda, bohaté korálové útesy a pestrá podmořská fauna jsou snem každého podvodního fotografa, ale i laického nadšence, který s tímto koníčkem nemá žádné zkušenosti. Oceán kolem ostrova je doslova živou galerií, která zrcadlí neustále se měnící krásu přírody.
Jedině lodní dopravou
Cesta na Zelený ostrov je zážitkem sama o sobě. Z pevniny se sem dostanete lodí, která vyplouvá z přístavu ve městě Taitung. Moře o sobě dávají vědět hned po vyplutí, proto ti, kteří trpí na mořskou nemoc, musí být připraveni na nejhorší. Hned po nástupu dostanete igelitový pytlík – a pokud ani ten nestačí, všude kolem vás jsou pověšeny další. Pro pohodlnější cestování na samotném ostrově se můžete obrátit na agenturu, která se o vás postará od prvního okamžiku – vyzvednou vás na nádraží, zajistí dopravu do přístavu, loď, ubytování i zapůjčení motorky. Navíc máte možnost si vybrat balíček, který zahrnuje i snídani, výlety na horké prameny nebo samozřejmě potápěčské aktivity. Jednoduše řečeno, nemusíte řešit nic, jen si užívat svůj čas na ostrově.
Plážové tabu a síla oceánu
Přestože oceán a pláže Green Islandu lákají k vykoupání, na Tchaj-wanu stále panuje určité tabu ohledně koupání. Místní obyvatelé se často vyhýbají moři a raději se drží na souši, což je fascinující paradox, zvláště na tak malém ostrově. Důvodem je síla vln, která odnesla nejednoho nadšence, který se pokusil o to oddat se vodnímu živlu s tím, že neexistuje rozdíl mezi koupáním v Itálii a právě na Tchaj-wanu. Místní vám vždy budou doporučovat nejprve najít někoho, kdo místním vodám rozumí, s ním je poté možné se do moře opravdu dostat. Pokud tedy přijedete na Zelený ostrov, jediná možnost, jak se bezpečně dostat do spáru nádherného křišťálového moře, je využít jednu z potápěčských aktivit.
Život na ostrově: Pomalejší tempo a svoboda
Zelený ostrov má ve srovnání s městy na Tchaj-wanu neuvěřitelně pomalý životní styl. Na silnicích často potkáte lidi, kteří jezdí bez helmy, jako by čas zde plynul jinak. Místní obyvatelé se nebojí nosit plavky na veřejnosti a panuje tu pocit volnosti, který na pevnině chybí. Ostrovní komunita je otevřená a přátelská, i když počet turistů stoupá, lidé zde stále žijí klidným a jednoduchým životem.
Nevýhody ostrovního života
Nicméně, život na Zeleném ostrově má i své nevýhody. Infrastruktura je tu omezená, což ztěžuje každodenní život místním obyvatelům. Místním školám chybí učitelé – málo kdo souhlasí přestěhovat se na tak odlehlé místo. Ačkoliv se jedná o nádherné místo pro krátkodobý pobyt, delší život tu může být náročný kvůli omezené dopravě, zdravotní péči a zásobování.
Ne nadarmo je Zelený ostrov místem, kam místní odjíždějí pro nalezení vnitřního klidu a únik před každodenním rušným životem ve městech na pevnině. To, co jen těžko hledají v pracovním prostředí, nachází zde, už i třeba tak, že najednou mají čas na to si dát oběd, na který mají déle než 10 minut. Pokud se chystáte na Tchaj-wan a máte zájem tento ostrov poznat trochu z jiného úhlu, neváhejte navštívit právě tento ostrov plný “zeleného” bohatství.
Žaneta Fikarová | 29.9.2024
Aktuální počasí v destinaci
|
26,4°C
|
Předpověď počasí |