Velikonoční ostrov: Tajemná krása uprostřed oceánu

Velikonoční ostrov (Chile)
Velikonoční ostrov (Chile)

Velikonoční ostrov je jedním z nejodlehlejších a nejzáhadnějších míst na světě. Nachází se v Tichém oceánu a je součástí Chile. Je proslulý svými obrovskými sochami moai, které jsou symbolem jeho bohaté a tajemné kultury. Pokud chcete navštívit tento ostrov, připravte se na nezapomenutelný zážitek plný dobrodružství a objevování.

Zajímavosti Velikonočního ostrova

Velikonoční ostrov byl objeven v roce 1722 nizozemským mořeplavcem Jacobem Roggeveenem na Velikonoční neděli, podle které dostal své jméno. Původní obyvatelé mu říkali Rapa Nui (Velká země) nebo Te Pito o Te Henua (Pupek světa).

Ostrov je sopečného původu a má tvar trojúhelníku s třemi sopkami na každém vrcholu. Nejvyšší bod je Maunga Terevaka s 507 metry nad mořem. Na ostrově není žádný vodní tok, pouze tři kráterová jezera.

Ostrov je známý svými více než 900 sochami moai, které byly vytesány z vulkanického kamene a popela v lomu Rano Raraku. Sochy jsou až 20 metrů vysoké a váží desítky tun. Jejich účel a způsob přepravy jsou stále předmětem debat a bádání.

Ostrov prošel ekologickou katastrofou, když jeho obyvatelé vykáceli všechny palmy, které sloužily jako zdroj potravy, materiálu a paliva. To vedlo k hladomoru, konfliktům a úpadku kultury. Někteří historici dokonce tvrdí, že na ostrově došlo k kanibalismu.

Ostrov má bohatou tradici tetování, které bylo používáno jako ozdoba i jako způsob identifikace klanů a postavení. Ostrované také praktikovali kult ptačího muže, který spočíval v soutěži o vejce rarohu na ostrůvku Motu Nui.

Jak se dostat na Velikonoční ostrov

Nejjednodušší způsob, jak se dostat na Velikonoční ostrov, je letadlem z chilského hlavního města Santiago de Chile. Let trvá asi pět hodin a je provozován společností LATAM Airlines. Letenky se pohybují od 400 do 800 dolarů za zpáteční let.

Další možností je plavba lodí z Chile nebo Francouzské Polynésie. Tato cesta je ale dražší, delší a méně pravidelná. Cena se může lišit podle typu lodi a délky plavby.

Jaké jsou možnosti ubytování na Velikonočním ostrově

Na ostrově je několik možností ubytování pro různé rozpočty a preference. Můžete si vybrat z hotelů, penzionů, kempů nebo soukromých apartmánů. Ceny se liší podle sezóny, polohy a vybavení3.

Průměrná cena za noc v hotelu je 100 dolarů, v penzionu 50 dolarů, v kempu 10 dolarů a v apartmánu okolo 80 dolarů. Některá ubytování nabízejí i snídani nebo polopenzi.

Doporučuje se rezervovat ubytování dopředu, zejména v hlavní sezóně od prosince do března. Také je dobré si ověřit recenze a hodnocení ubytování na internetu.

Jaké jsou zde ceny za jídlo

Jídlo na ostrově je poměrně drahé, protože většina potravin musí být dovážena z pevniny. Průměrná cena za oběd nebo večeři v restauraci je okolo 20 dolarů. Můžete si ale ušetřit tím, že si vaříte sami nebo nakupujete v místních obchodech.

Typickým jídlem na ostrově jsou ryby a mořské plody, které jsou čerstvé a chutné. Můžete ochutnat například ceviche (nakrájenou rybu marinovanou v citronové šťávě), tuna empanada (plněný koláč s tuňákem) nebo curanto (dušený pokrm z masa, ryb a brambor).

Pokud máte rádi sladkosti dopřejte si místní speciality jako poe (koláč z banánů nebo dýně) nebo manjar (sladký krém z mléka). K pití se nabízí čerstvé ovocné šťávy, kokosová voda nebo pisco sour (alkoholický nápoj z pálenky a citronové šťávy).

Velikonoční ostrov, Chile