Víte, že Mauricius je velmoc ve výrobě lodních modelů?

Dílna na výrobu modelů lodí (Mauricius)
Dílna na výrobu modelů lodí (Mauricius)

Ostrov Mauricius je známý nejen jako exotická destinace s bílými plážemi a průzračným mořem, ale také jako místo, kde se ručně vyrábějí modely historických lodí. Toto řemeslo má na ostrově dlouhou tradici a je součástí kulturního dědictví. Jak vzniklo toto odvětví, kolik firem nebo dílen se mu věnuje, proč jsou modely lodí tak oblíbené a jak se dají dopravit domů? To vše se dozvíte v tomto článku.

Historie a současnost výroby lodních modelů

Výroba lodních modelů na Mauriciu sahá až do 17. století, kdy byl ostrov kolonií Nizozemska, Francie a Velké Británie. Tyto mocnosti používaly Mauricius jako základnu pro své námořní expedice a obchod. Na ostrově se tak nacházely loděnice, kde se stavěly nebo opravovaly plachetnice. Zdejší řemeslníci si osvojili dovednosti potřebné pro stavbu lodí a začali si zhotovovat jejich modely jako koníček nebo suvenýr.

V 20. století se výroba lodních modelů stala populárním zdrojem příjmů pro mnoho Mauričanů. Vzniklo několik specializovaných firem, které se zaměřily na výrobu kvalitních replik slavných lodí z historie nebo současnosti. Mezi nejznámější patří například Bounty, Victory, Titanic nebo Queen Mary 2. Tyto modely jsou vyrobeny podle precizních plánů z teakového nebo mahagonového dřeva a a jsou vyrobeny do nejmenších detailů jako jsou plachty, lanoví, kotvy nebo děla.

Podle odhadů se na ostrově nachází asi 20 firem nebo dílen, které se zabývají výrobou lodních modelů. Některé z nich jsou soukromé, jiné spolupracují s vládou nebo turistickými agenturami. Výroba jednoho modelu může trvat až 400 hodin práce a zaměstná několik pracovníků. Celkově se odhaduje, že toto odvětví zaměstnává asi 500 lidí.

Důvody popularity a ekonomický přínos výroby lodních modelů

Modely lodí jsou velmi oblíbené mezi turisty, kteří navštíví Mauricius. Jsou považovány za originální a kvalitní suvenýry, které odrážejí historii a kulturu ostrova. Modely lodí jsou také ceněny sběrateli nebo milovníky námořnictví z celého světa. Některé z nich si objednávají modely přes internet nebo je kupují na mezinárodních veletrzích.

Výroba lodních modelů je také důležitým zdrojem příjmů pro mnoho místních obyvatel, kteří se živí tímto řemeslem. Odhaduje se, že celkový obrat tohoto odvětví dosahuje několika milionů eur ročně. Výroba lodních modelů tak přispívá k rozvoji místní ekonomiky a turistického ruchu. Výrobci lodních modelů jsou hrdí na svou práci a snaží se udržet vysokou úroveň kvality a originality svých výrobků.

Doporučení pro návštěvu dílen a nákup modelů lodí

Pokud chcete vidět, jak se vyrábějí modely lodí na Mauriciu, můžete navštívit některou z dílen, které jsou otevřené pro veřejnost. Například v Curepipe se nachází dílna Voiliers de L´Océan, kde můžete sledovat celý proces výroby od řezání dřeva po malování a zdobení modelů. V Port Louis je zase továrna Le Port, kde kromě modelů lodí najdete i modely letadel, aut nebo motocyklů. V obou těchto místech si můžete také zakoupit hotové modely nebo si je objednat podle svého přání.

Pokud chcete koupit model lodi jako suvenýr, můžete si vybrat z mnoha obchodů, které se nacházejí po celém ostrově. Některé z nich jsou součástí hotelů nebo turistických středisek, jiné jsou samostatné. Ceny modelů lodí se liší podle velikosti, kvality a typu lodi. Orientačně se pohybují od 2 500 Rs za menší modely až po 9 000 Rs za velké a detailní repliky. Při nákupu byste měli dostat certifikát, který potvrzuje pravost a kvalitu modelu a slouží také k převozu a proclení.

Pokud se Vám model lodi nevejde do kufru, můžete si ho nechat odborně zabalit přímo v dílně nebo v obchodě do speciálního boxu. Tento box by měl být dostatečně pevný a chránit model před poškozením. Můžete si ho vzít s sebou jako zavazadlo na palubu letadla nebo ho poslat poštou. V každém případě byste měli mít s sebou certifikát a doklad o nákupu modelu.

Zajímavosti z výroby lodních modelů

  • Výroba lodních modelů je na Mauriciu považována za uměleckou činnost a je chráněna zákonem. Každý výrobce musí mít licenci od Ministerstva kultury a musí dodržovat určité standardy kvality a autenticity.
  • Modely lodí jsou vyráběny podle originálních plánů nebo fotografií skutečných lodí. Některé z nich jsou dokonce replikami lodí, které kotvily na Mauriciu v minulosti.
  • Plachty a lana na modelech lodí jsou namáčeny do čaje, aby vypadaly starobyle a realisticky.
  • Některé modely lodí jsou tak detailní, že obsahují i miniaturní nábytek, nádobí nebo postavy posádky.
  • Modely lodí jsou oblíbeným dárkem pro státníky nebo osobnosti z oblasti kultury nebo sportu. Například Nelson Mandela dostal od mauricijské vlády model lodi jako symbol míru a svobody.

Modely lodí na Mauriciu jsou nejen krásnými suvenýry, ale také výsledkem dlouhé tradice a mistrovského umění. Výroba lodních modelů je pro mnoho obyvatel Mauricia způsobem obživy i vyjádřením jejich kultury a identity. Pokud se chcete dozvědět více o tomto fascinujícím řemesle, neváhejte navštívit některou z dílen, kde se vyrábějí modely lodí. Budete svědky celého procesu od výběru dřeva po zdobení a malování modelů. A možná si i odvezete domů nějakou tu nádhernou repliku lodi jako vzpomínku na vaši dovolenou na Mauriciu.

Booking.com