Video z toskánského San Gimignana

San Gimignano (Toskánsko - Itálie)
San Gimignano (Toskánsko - Itálie)

Dnes má jen sedm tisíc obyvatel a rozhodně tak nepatří k těm největším sídlům moderního Toskánska. Dříve tomu ale bylo trochu jinak, ještě před úderem velkého moru, jenž ráčil zdecimovat evropskou populaci od jihu k severu, bylo San Gimignano velkým centrem. Středověk si tu udělal doslova a do písmene svůj skanzen, toskánské městečko přitom začínalo hodně skromně a vypracovalo se na obchodní centrum provozující směnu se Sýrií a místo, kde se pnulo k nebesům více než sedmdesát defenzivních věží – ty zde musela povinně stavět místní šlechta, některé dosáhly dokonce až padesátimetrové výšky!

 

Dnes je tu věží jen čtrnáct, ale památek ještě víc

San Gimignano nabídne pestrou skladbu památek. Pravda, věží, o kterých jsme si již řekli pár slov, tu zbylo vlastně jen čtrnáct – zub času je neúprosný, ale tím zdaleka místní architektura nijak nekončí. Tak třeba, zřícenina místního hradu Rocca, kde se jen projdete hradbami a na vršku budete mít krásný výhled do okolí na všechny ty vinice kolem. Nezapomeňte také ochutnat místní víno, ale také podívat se po dalších proslulých stavbách, jako je gotický kostel svatého Augustina, Palazzo Vecchio del Podesta z první poloviny třináctého století, sloužící později i jako věznice nebo divadelní scéna a do třetice třeba také Palazzo Pratellesi, sídlo nejbohatší rodiny někdejšího středověkého městečka.

 TIP   Chcete se více dozvědět o toskánském městě San Gimignano? Podívejte se i na naše další příspěvky:
- San Gimignano je proslulé toskánské středověké město
- Středověký toskánský Manhattan San Gimignano s rodovými věžemi
- Fotogalerie z toskánského San Gimignano

San Gimignano je zmiňováno ve hře Assassin´s Creed II a také si zahrálo v životopisném snímku pojednávajícím o svatém Františkovi z Assisi, jenž nakonec nežil zrovna moc daleko od těchto krásných míst. Nechybí tu ani Dantova pamětní místnost, slavný umělec totiž městečko navštívil v roce 1300, tehdy jako diplomat ve službách florentské radnice.

Booking.com