Zelný trh je už po staletí symbolickým centrem Brna
Starobylé divadlo, ale také trhy, na kterých pořídíte cokoliv od sezonního ovoce po nádherné květy. Místní říkají velmi často Zelňák, spisovněji hovořící turisté se ptají na Zelný trh. Vlakové nádraží je doslova jen pár kroků a náměstí Svobody je necelého půl kilometru, takže se budete nacházet v centru všeho dění, pěkně symbolicky – Brno tu totiž žilo po staletí, ke všem významným památkám se dostanete prakticky již během pár minut…
Po většinu roku tržiště, ale také místo kulturních akcí
Ve vrcholném středověku se říkalo jednoduše Horní trh, název Zelný přišel až v době, kdy pomalu ale jistě nastupovala do rozjetého vlaku epocha renesance. Od konce sedmnáctého století pak vévodí náměstí kašna Parnas, barokní skvost, který byl oficiálně vyhlášen i kulturní památkou ČR. Kapucínské náměstí se slavným klášterem, divadlo Husa na provázku, Dietrichsteinský palác, budova Staré radnice, divadlo Reduta – to vše je hned vedle Zelného trhu, náměstí, které ještě v dnešní době zachovává svůj historický ráz, i když jej samozřejmě částečně narušují dnešní kryté stánky pro trhovce.
Reduta je jedním z nejstarších divadel ve středoevropském prostoru, najdete ji i podle sochy Mozartovy, která je symbolicky před vchodem a připomíná jedenáctiletého chlapce, jenž zde koncertoval během vánočních svátků v roce 1767. V horní části Zelného trhu je pak Dietrichsteinský palác ze začátku sedmnáctého věku, v jehož zdech je dnes situováno Moravské zemské muzeum. Sečteno a podtrženo, nudit se v této části Brna rozhodně nebudete…
Pod Zelným trhem se nachází obrovský labyrint
Pokud máte rádi tajemno, bloudění a chodby, které se nachází pod ulicemi nic netušících obyvatel města, možná vás zaujme Labyrint, jenž byl veřejnosti zpřístupněn jako celek před osmi lety. Pravidelné prohlídky vás jistě nadchnou, zdejší prostory se ale neužívaly k žádným okultním nebo tajemným účelům, jednoduše se tu skladovalo jídlo, víno v sudech nebo se sem obyvatelé takticky skryli před švédskými nebo i jinými vojsky, podle aktuálního vývoje situace. Přitom, většina částí sklepení byla objevena teprve nedávno, takže byla utajena ještě archeologům ve dvacátém století při moderních postupech prací – opravdu, tady nemohl ukryté Brňáky najít nikdo…
Dnes jsou všechny kraje Zelného trhu obsypány zaparkovanými auty, pokrok zkrátka nezastavíme, nedá se nic dělat. Ale přesto, na středoevropské poměry se zde zachovalo z minulých časů opravdu hodně a jistě to není jen divadlo Reduta nebo komplex gotických a renesančních domů, jimž se přezdívá běžně Malý Špalíček. A kam se ještě podívat dál? Hrad Špilberk a muzeum Zetor lákají k návštěvě všechny, kdo zavítají do Brna jako turisté a tím ještě zdaleka nekončíme. Kromě Zelného trhu je to Stará radnice, ze které můžete mít moravskou metropoli opravdu jako na dlani, tedy pokud vyjdete ty takřka dvě stovky schodů!
Marek Kos | 30.8.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
0,5°C
|
Předpověď počasí |