Jarní putování Karlštejnskem

Hrad Karlštejn (Česká republika)
Hrad Karlštejn (Česká republika)

Kde strávit víkend s rodinou nebo kam vyjet z metropole jen ve dvou? Jen pár kilometrů západně od Prahy se nachází malebná oblast, které dominuje hrad Karlštejn, kam míří kroky milovníků historie a odkazu císaře Karla IV. Chráněná krajinná oblast Český kras ale láká i obdivovatele přírodních scenérií, turisty nebo fandy do lezení po skalách. Karlštejnsko nabízí mnoho možností pro každého, stačí si vybrat.

Procházky nebo jogging

Překrásná příroda láká na procházky nebo jogging. Méně náročné turistické, ale i cyklistické, trasy vedou z hotelu Mlýn Karlštejn přímo podél Berounky. Náročnější trasy vedou naopak k vyhlídkám na lomy Velká a Malá Amerika, případně ke Svatému Janu pod Skalou. V Českém krasu si najde tu svou trasu opravdu každý, protože celá oblast je protkána značenými turistickými nebo naučnými stezkami. A jedna spojuje to nejzajímavější v okolí – hrad Karlštejn, obec Svatý Jan pod Skalou i řeku Berounku, měří přes 10 km a má střední náročnost.

700 jeskyní i zkameněliny

ubytování u hradu Karlštejn se lze vydat také do blízkých Koněpruských jeskyní, které jsou otevřené od dubna každý den od 8 do 16 hodin. Jsou v rámci jeskynního systému, který čítá na 700 jeskyní, nejznámější, a jsou hojně navštěvované již od roku 1959. Zpřístupněno je 600 metrů z celkové délky 2 km, základní prohlídková trasa trvá 50-60 minut a během prohlídky zdoláte 483 schodů. Poslední pondělí v měsíci lze dokonce krápníkovou výzdobu na dvou patrech obdivovat při baterkách.


Koněpruské jeskyně

Na hrad nebo na skálu

Možností výletů v okolí Karlštejna je však nespočet. Kromě návštěvy hradu, který je dokonce otevřený celoročně, si lze vyzkoušet například lezení na skalách. Jedny z nejlepších vápencových útesů v Česku lákají lezce v zimních i jarních měsících, protože jsou obrácené směrem k jihu. Čtyři stovky výstupů se nabízejí rekreačním lezcům i extrémním sportovcům, na začátečníky čekají cesty Turistická (4+) nebo Stará (4), zdatnější mohou vyzkoušet své síly na stezkách Svátek funebráků (7+), Boží mlýny (7-), Úmrtní list (8) nebo Helter Skelter (9+).

Booking.com