Gruzie – brána do Asie

Ohromující hora Kazbek (Gruzie)
Ohromující hora Kazbek (Gruzie)

Sníte o nových zážitcích a troše toho dobrodružství? Začíná Vás nudit klasická dovolená na pláži, kdy jste uzavřeni v jednom resortu a náplň vašeho celého dne je dojít z pokoje na pláž a zpět? Pokud ano, vymaňte se z tohoto stereotypu a zažijte něco nového! Následující článek popisuje zemi, která má co nabídnout opravdu každému, kdo touží po nevšedních zážitcích. Jak už je z názvu každému jasné, jedná se o Gruzii. Dočtete se zde základní informace o této nádherné zemi, pár rad a tipů a také o tom, která místa stojí za to navštívit.

Základní informace o Gruzii

Poloha – Evropa nebo Asie?

Gruzie leží přesně na rozhraní těchto dvou světadílů, ale samotní Gruzínci se hlásí spíše k Evropě a považují se za Evropany.

Tento stát má skvělou geografickou polohu. Z levé strany ho obklopuje Černé moře a horní hranice mu vytváří ohromná horská hradba s názvem Kavkaz. A to je možná to, co láká turisty do této země. V zimních měsících se můžete prohánět po svahách sjezdovek a užívat si nádherné výhledy na vrcholky hor převyšující hranici 5000 m n.m. a naopak v letních měsících se můžete oddávat radovánkám u moře (například v jednom z největších letovisek v Batumi).

Doprava

Asi nejjednodušším, nejrychlejším a nejlevnějším způsobem, jak se dostat do Gruzie, je letecky. Z Prahy létají přímé lety do Tbilisi (hl. město Gruzie) a Kutaisi.

Jelikož Gruzie není v Evropské unii, tak by se dalo předpokládat, že budete potřebovat pas a vízum, ale není tomu tak. Pro cestu do Gruzie Vám bude stačit pouhý občanský průkaz.

TIP: V případě tranzitu přes třetí stát, je lépe si prověřit, zda není nutné v daném případě použít cestovní pas. Aktuální informace o potřebných dokumentech k vycestování do Gruzie naleznete ZDE.

Doprava po Gruzii je trochu složitější. Na pevné meziměstské autobusové linky tu skoro nenarazíte. Máte tu ale k dispozici železnici a zástupy řidičů se svými dodávkami předělanými na miniautobusy (=maršrutky).

Obyvatelé a jazyk

Gruzíni či také Gruzínci jsou kavkazský národ mluvící gruzínštinou. Používají i vlastní písmo, které se v očích normálního Čecha jeví spíše jako šifra. Domluva může být tedy občas tvrdý oříšek. Nicméně starší ročníky obyvatel ovládají ruštinu a sem a tam Vám někdo odpoví i anglicky.

Je ale také nutno dodat, že Gruzínci jsou známí především svou pohostinností. Pokud se do Gruzie vydáte, určitě se o tom přesvědčíte na vlastní kůži. Nesmíte se tedy vůbec divit tomu, když Vám například spolucestující sedící vedle Vás v minibusu nabízí po 5 vteřinách cigarety, pivo, či CHACHA (čteno: „čača“), což je silná gruzínská lihovina.

Měna

Narazíte tu na gruzínské lari (označení GEL). Jeden GEL se rovná přibližně 8,5 Kč. Obecně lze říct, že je zde o trochu levněji než u nás v ČR.

Co se týče bankomatů, tak tu na ně narazíte v každém trochu více obydleném městečku.

Kam se vydat v Gruzii

Kazbegi

Jedná se o oblast v blízkosti hranic s Ruskem, ve které na Vás všudypřítomně dohlíží zasněžený vrcholek hory Kazbek (5033 m n.m.).

TIP: Navštivte Kostel Nejsvětější Trojice (Gergeti). Z městečka Stepancminda je to 5 km prudkého stoupání, ale následné výhledy určitě stojí za tu námahu.

Tbilisi

I hlavní město stojí za zmínku. Například byste určitě neměli na Vaší cestě vynechat procházku přes tržiště a zakoupit například čurčchelu. Tradiční gruzínský pokrm složený z ořechů navlečených na provázek a namáčených v hroznovém moštu.

Svaneti

Oblast, která má opravdu co nabídnout. Ať už jste milovník zimních sportů, horolezectví, historie, cyklistiky, či pěší turistiky, Svaneti Vás nezklame. Dominantou celé této oblasti jsou vysoké kamenné věže, které ve středověku plnily obrannou funkci. V každé vesnici, či městečku tu na ně narazíte.

Batumi

Největší letovisko v zemi zcela jistě uspokojí mnoho milovníků plážové dovolené.

Tato nádherná země si určitě zaslouží více pozornosti, co myslíte?

Booking.com