Plains Of Jars – záhadné planiny džbánů

Planina džbánů (Laos)
Planina džbánů (Laos)

Tajemství podivných planin džbánů ve východním Laosu je dosud nerozluštěnou záhadou. Kdo je postavil ? Za jakým účelem ? Odkud neznámí stavitelé přišli ? A kam zmizeli ? To jsou otázky, na které prozatím nejsou známy uspokojivé odpovědi.

Kamenné monolity jsou staré asi dva tisíce let a jejich seskupení se nachází na třech velkých planinách. Nejvyšší džbány dosahují až 4 metrů a původně měl každý na sobě poklop, nebo spíš by se dalo říct kamenný špunt. Tyto nádoby nemají spojitost s žádnou z místních legend a ani se nijak nepojí ke kultuře a dosud známé historii Laosu. Dodnes nebylo nalezeno nic, co by mohlo přispět k objasnění jejich původu a účelu.

Planina džbánů (Laos)

O co méně je známo faktů, o to více je teorií a spekulací. Archeologický výzkum v šedesátých letech byl přerušen válkou a jeho tehdejší závěry jsou přinejmenším sporné. Místní průvodce má ovšem taktéž vlastní, zcela zaručeně správnou teorii. Výzkumy se v budoucnu možná zase znovu rozjedou. Jako zázrakem džbány bez větších poškození přečkaly válečné běsnění i těžké bombardování.

Planiny džbánů leží v blízkosti města Phonsavan, v provincii silně zničené bombardováním během války ve Vietnamu. Díky džbánům sem pomalu začínají přijíždět návštěvníci. Dostat se do Phonsavanu bylo ještě donedávna tak trochu obtížné. Cizinci se sem dopravovali většinou jen letecky, cesta po zemi byla velmi zdlouhavá a také poněkud nebezpečná. Dnes se už jezdí po právě dokončované nové silnici, která pro Phonsavan znamená opravdu hodně. Nová cesta přes točitý pás hor zkrátila čas přepravy na pouze jednodenní záležitost a také napomohla k vymícení banditismu.

Planina džbánů (Laos)

Vraťme se ale zpět k džbánům. Podle jedné z domněnek sloužily jako zásobárny obilí, nebo se v nich uchovávalo rýžové víno. Možná prý šlo o zásoby vína k nějakým rituálním účelům. Podle jiných teorií džbány sloužily k pohřbívání mrtvých, což ovšem nálezy jednoznačně nepotvrzují.Další rozpory jsou také kolem národa, který zde kamenné nádoby po sobě zanechal. Podle těch nejbizarnějších šlo o národ obrů. Pravděpodobně sem však připutoval nějaký kmen, možná odněkud z Číny a po čase se přemístil dál někam na jih. Tajemství stavitelů džbánů tak může ležet někde v dosud neprobádané džungli Indonésie, anebo možná někde úplně jinde. Budeme si asi muset ještě nějakou dobu počkat, než podivné kamenné monolity konečně vydají své tajemství.

Booking.com