Skvost italské renesance, to je Basilica Palladiana
Pokud jste milovníky Itálie, renesance a architektury, neměli byste si nechat ujít návštěvu Basiliky Palladiany, jednoho z nejvýznamnějších děl slavného architekta Andrey Palladia. Tento monumentální palác se tyčí nad Piazzou dei Signori, hlavním náměstím města Vicenza, které je od roku 1994 součástí světového dědictví UNESCO.
Historie Basiliky Palladiana
Basilika Palladiana má dlouhou a zajímavou historii. Původně se jednalo o gotický Palazzo della Ragione, postavený v 15. století podle návrhu Domenica da Venezia. Palác sloužil jako sídlo veřejné správy a na přízemí se nacházely obchody. K paláci přiléhala Bissara věž, která byla zvýšena na 82 metrů a dokončena v roce 1444.
V letech 1481 až 1494 byl palác obklopen dvoupatrovou lodžií podle plánu Tommasa Formentona. O dva roky později se však zřítil jihozápadní roh budovy a po více než 40 letech zůstala stavba nedokončená.
V roce 1546 se městská rada rozhodla svěřit rekonstrukci paláce mladému místnímu architektovi Andreovi Palladiovi, který byl tehdy na začátku své kariéry. Palladio navrhl novou fasádu z bílého mramoru ve stylu antických římských bazilik. Zavedl také nový typ okna, které se později stalo známým jako palladiánské okno. Jedná se o okno se třemi otvory, z nichž střední je obloukový a širší než boční obdélníkové.
Palladiova práce byla nákladná (asi 60 000 dukátů) a trvala dlouho. První patro severní a západní fasády bylo dokončeno v roce 1561, druhé patro začalo v roce 1564 a bylo dokončeno v roce 1597, 17 let po Palladiově smrti. Fasáda na Piazza delle Erbe byla dokončena v roce 1614.
Během druhé světové války byla Basilika Palladiana vážně poškozena bombardováním, stejně jako Bissara věž. Požár zničil původní střechu baziliky, která byla po válce obnovena ve své původní podobě.
Od roku 2007 probíhaly na památce důležité restaurátorské práce. Střecha byla opravena a fasády byly vyčištěny a zkonsolidovány. Práce byly oficiálně ukončeny 6. října 2012, při příležitosti znovuotevření Basiliky. Po restaurování byla zpřístupněna také horní terasa, odkud se nabízí úchvatný výhled na město a okolí. Terasa byla definitivně otevřena pro veřejnost v roce 2014.
Architektura Basiliky Palladiana
Basilika Palladiana je tvořena dvěma hlavními částmi, starší gotickou budovou a novější renesanční fasádou. Gotická budova má obdélníkový půdorys a je zakončena vysokou střechou ve tvaru obráceného trupu lodi, která je pokryta mědí. Střecha je částečně podepřena velkými oblouky, které jsou inspirovány podobnou konstrukcí v Padově. Gotická fasáda byla obložena červeným a žlutým mramorem z Verony, který je stále viditelný za Palladiovým přístavbou.
Renesanční fasáda je složena ze dvou řad lodžií, které obklopují celou budovu. Lodžie jsou podpírány sloupy a pilíři s klasickými hlavicemi. Spodní řada lodžií je v dórickém řádu, horní řada je v iónském řádu. Každé pole lodžie je tvořeno obloukem lemovaným dvěma lichoběžníkovými okny, které tvoří typické palladiánské okno. Tento prvek se stal jedním z nejcharakterističtějších znaků Palladiova stylu. Fasáda je zakončena trojúhelníkovým frontonem s oknem v tympanonu.
Basilika Palladiana je tedy ukázkou Palladiovy schopnosti spojit staré a nové, gotiku a antiku, tradici a inovaci. Jeho fasáda dodala budově novou eleganci a harmonii, aniž by narušila její původní funkci a strukturu.
Basilika Palladiana je nejen zajímavá zvenčí, ale také uvnitř. Vnitřní prostor gotické budovy je tvořen obrovskou halou bez mezilehlých podpěr, kde se scházela rada čtyř set. Hala má plochu 1 300 metrů čtverečních a výšku 27 metrů. Je osvětlena velkými okny a zdobena freskami z 15. a 16. století.
V přízemí budovy se nacházely obchody a dílny, které byly později nahrazeny lodžiemi. Lodžie sloužily jako místo setkávání a obchodování pro místní obyvatele. Dnes jsou v lodžiích umístěny kavárny a restaurace, které nabízejí příjemné posezení s výhledem na náměstí.
V horním patře budovy se nachází terasa, která byla zpřístupněna pro veřejnost po restaurování fasády. Terasa nabízí úchvatný výhled na město a okolí. Z terasy je možné vidět například Bissaru věž, která je součástí Basiliky Palladiany, nebo Monte Berico s kostelem Santa Maria di Monte Berico.
Kdo byl Andrea Palladia
Basilika Palladiana je nejen mistrovským dílem architektury, ale také svědectvím života a tvorby Andrey Palladia, jednoho z nejvlivnějších architektů v historii. Palladio se narodil v roce 1508 v Padově jako syn mlynáře. V mládí se vyučil kameníkem a sochařem a pracoval na různých monumentálních a dekorativních dílech. V roce 1538 ho objevil básník a humanista Gian Giorgio Trissino, který mu dal jméno Palladio podle bohyně moudrosti Pallas Athény. Trissino také podpořil jeho studium antické architektury, zejména díla Vitruvia, které bylo v té době znovuobjeveno.
Palladio se stal uznávaným architektem, který pracoval hlavně pro šlechtické rodiny v oblasti Vicenzy a Benátek. Jeho styl byl ovlivněn antikou, ale také renesančními mistry jako Bramante, Peruzzi a Michelangelo. Palladio navrhoval paláce, kostely a venkovské vily, které se vyznačovaly harmonií proporcí, symetrií, elegancí a funkcionalitou. Jeho stavby byly často zdobeny klasickými prvky jako sloupy, frontony, tympanony a lunetami.
Palladio také napsal slavnou knihu I quattro libri dell’architettura (Čtyři knihy o architektuře), která byla poprvé vydána v roce 1570. V této knize shrnul své teorie a zásady architektury a popsal svá nejvýznamnější díla i některé nerealizované projekty. Knihu doprovázely detailní kresby a plány jeho staveb. Toto dílo mělo obrovský vliv na další generace architektů, zejména na anglickou a americkou architekturu 17. a 18. století.
Palladio zemřel v roce 1580 ve vile Barbaro v Maseru u Trevisa, kterou sám navrhl pro bratry Daniela a Marca Antonia Barbaro. Byl pohřben v kostele Santa Corona ve Vicenze.
Pokud jste navštívili Basiliku Palladianu a chcete poznat další díla tohoto geniálního architekta, máte na výběr z mnoha možností. V samotné Vicenze můžete obdivovat například Palazzo Chiericati, Palazzo Valmarana Braga, Palazzo Thiene Bonin Longare nebo Teatro Olimpico. V okolí Vicenzy se nachází několik Palladiových vil, jako jsou Villa Almerico Capra zvaná La Rotonda, Villa Godi Malinverni, Villa Pisani Bagnolo nebo Villa Pojana. V Benátkách si nenechte ujít kostely San Giorgio Maggiore a Il Redentore. V městečku Bassana del Grappa zanechal Palladia slavný krytý most Ponte Vecchio.
Basilika Palladiana je tedy ideálním místem pro začátek objevování Palladiova odkazu, který je stále živý a inspirující pro milovníky krásy a harmonie.
Jaroslav Hruška | 28.6.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
20,9°C
|
Předpověď počasí |