Navy Pier v Chicagu

Navy Pier v Chicagu (Ilinois - USA)
Navy Pier v Chicagu (Ilinois - USA)

Zábava patří k USA podobně jako nakupování a luxusní životní styl. Není proto divu, že snad v každém větším městě nalezneme velké nákupní nebo zábavní centrum, které je vyhlášeno i daleko za hranicemi Spojených států. Pokud někdy navštívíte Chicago, pak si rozhodně nesmíte nechat ujít Navy Pier.

Zábava na prvním místě

Navy Pier je více než kilometr dlouhá přístavní hráz vybíhající do vod michiganského jezera, až do posledního místa k prasknutí plná všeho, co si představíte pod pojmem „zábavní průmysl“. Ohromné ruské kolo, jeden obchod vedle druhého, občerstvení s typickou fasfoodovou kuchyní, živá vystoupení, pouťové atrakce, sportovní vyžití,… zkrátka zábava a odreagování, to je hlavní ingrediencí specifické atmosféry, se kterou se při návštěvě Navy Pier setkáte.

Každý rok navštíví proslulé molo zhruba devět milionů lidí. Rozhodně stojí za to nevynechat ho a zamířit sem nejlépe s celou rodinou. Právě děti jsou na molu Navy Pier vítány a užijí si zde báječnou zábavu. Minulý rok se navíc molo Navy Pier dočkalo nákladné rekonstrukce v přepočtu za 85 milionů korun, která pomohla revitalizovat, oživit a zatraktivnit celý prostor. Přibyly fontány, mohutné stromy i menší okrasné zahrady a další dekorace, ale především se hodně investovalo do zábavního průmyslu, který stále zůstává v centru veškerého zdejšího dění.

Jak se měnil osud mola

Letos je tomu přesně sto let, kdy se Navy Pier dočkalo slavnostního otevření. O jeho výstavbu se zasloužil slavný chicagský architekt Charles Sumner Frost, původní záměr však ani v nejmenším nepočítal s jeho dnešním využitím. V počátcích šlo skutečně jen o přístavní hráz se vším, co k ní patří (doky, pro nákladní dopravu, přístavní vybavení a podobně).  Přesto zde stále zůstával prostor pro širokou veřejnost a již krátce po svém otevření se na molu, které nejprve neslo název prostě „pier“ (molo), začaly organizovat různé veřejné akce: výstavy, oslavy, ceremonie. Po první světové válce bylo molo přejmenováno na „Navy Pier“ na počest válečných veteránů.  

Booking.com