Pevnost Rinella střeží největší kanón na světě

Pevnost Rinella (Malta)
Pevnost Rinella (Malta)

Patříte mezi milovníky vojenské historie a chystáte se na Maltu? Z množství pevností, které jsou zde k vidění, budete nadšení. Jedna z nich, Rinella, navíc střeží největší funkční dělo na světě.

Pevnost s dělem uvnitř 

Pevnost Rinella leží ve Velkém přístavu Grand Harbour v hlavním městě Malty, Vallettě. Z centra se dostanete do pevnosti lodí, a pak ještě kousek autobusem nebo pěšky. Pevnost je zajímavá tím, že střeží největší dělo na světě, tedy přesněji největší funkční dělo. Dělo značky Armstrong vážící úctyhodných sto tun si přivezli na ostrov Britové v roce 1882, aby chránili své námořní cesty před Italy. Dělo má ráži 45 cm a dostřel 13 km. Součástí pevnosti je dnes také vojenské muzeum, kde si můžete zbraně nejen prohlédnout, ale také si s nimi zacvičit. Samozřejmě pod vedením zkušeného velitele.

Hradby a pevnosti 

Jestliže vám připadá, že většina památek na Maltě jsou buď hradby, anebo pevnosti, zejména tedy v okolí hlavního města Valletta, nejste daleko od pravdy. Tato skutečnost je však důsledkem strategické polohy maltského území a četných snah různých etnických, kulturních, stejně jako i zájmových skupin o jeho ovládnutí. Féničany či Řeky počínaje a Napoleonem nebo britskými kolonialisty konče. Další zajímavou pevnost můžete najít na opačné strany Valletty u Sliemy. Jedná se o Manoel Fort na ostrově Manoel Island. V severozápadní části ostrova se můžete mrknout na menší pevnost Red Tower, která sloužila především jako pozorovací hláska. 

Kam dále

Pokud nechcete své cestování po ostrově Malta ošidit, nezapomeňte se zastavit v trojměstí Cottonera skládajícím se z měst Vittoriosa (Birgu), Senglea (Isla) a Cospicua (Bormla). Navštívíte tak tři města v jednom.

Booking.com