Haro – vinařství Bodegas Muga

Vinařství Bodegas Muga v Haro (La Rioja - Španělsko)
Vinařství Bodegas Muga v Haro (La Rioja - Španělsko)

Pod pyrenejským masivem na úbočí hory Montes Obarenes, v oblasti La Rioja Alta, která je mimořádně příznivá pro pěstování vína, rozprostírají se vinice Bodegas Muga. Ze směsí červených odrůd Tempranillo, Granacha, Mazuelo a Graciano zde vznikají vína velmi lahodné a výrazné chuti, která se těší velké oblibě po celém světě.

Unikátní zeměpisná poloha

Severní Španělsko je protkáno vinicemi s jedinečnou zeměpisnou polohou. Spojení jílo-vápencového podloží, klimatickým vlivům velehor, slunečného Středozemí a divokého Atlantiku, dává dozrát vynikajícím odrůdám červeného (Tempranillo, Granacha, Mazuelo a Graciano) i bílého vína (Viura a Malvasia). Ve vinařské oblasti La Rioja s centrem Haro najdeme vinařství, která tyto hrozny zpracovávají na vína výjimečné chuti. Tentokrát se zastavíme ve vinařství Bodegas Muga.

Na návštěvě v Bodegas Muga

Bodegas Muga najdeme na okraji historické části města starobylého Haro. Více než 200 let starý komplex budov z kombinace kamene a masivního dubu předznamenává, že celý výrobní proces probíhá tradiční metodou zrání v dubových sudech, což je zárukou kvality a vynikající chuti. Přivezené hrozny se nejprve roztřídí, oddělí se od stopek, a pak se dají do fermentačních kádí, kde probíhá kvašení. Poté přichází na řadu druhá fermentace – zrání v sudech. Nakonec, po očištění bílkem, dozraje víno v lahvích. Délka zrání se pohybuje od několika měsíců v případě stupně zralosti Crianza až po 3 roky u vína Gran Reserva.

Degustační tipy

Milovníkům zralého červeného vína doporučujeme ochutnat plné temně rudé víno Muga Reserva Rioja vyrobené ze směsi odrůd Tempranillo, Garnacha, Graziano a Mazuelo, které si Vás získá svou jedinečnou chutí přezrálých peckovin, lesních plodů s podtóny vanilky, pepře a skořice. Pokud preferujete bílé víno, ochutnejte příjemně svěží a překvapivě velmi výraznou symbiózu chutí odrůd Viura a Malvasia. Muga Blanco Rioja, to je akát, vanilka a dub v jednom.

Příjemný degustační výlet

Přeji Vám příjemný degustační výlet, ať už navštívíte Španělsko a vydáte do oblasti La Rioja Alta, anebo zůstanete mezi regály Vaší nejbližší vinotéky. V případě, že zvolíte dobrodružnější z variant, pamatujte, že za návštěvu v provincii La Rioja rovněž stojí vinařství Cvne, Bodegas Bilbainas, a Marqués de Riscal. Pokud se chystáte do Hara, tak se vám může hodit tip na ubytování v místním kempu.

Aktualizace 5.12.2020
Booking.com