Punta Gorda - město Garifunů

Punta Gorda (Belize)
Punta Gorda (Belize)

„Jižní magistrála“, silnice vedoucí přes Belize na jih končí v ospalém městečku Punta Gorda. Žije tady něco přes 4 tisíce obyvatel. Celý distrikt Toledo je zemědělskou a rybářskou oblastí. Panuje tady nejvyšší vlhkost vzduchu v celém Belize, kterou způsobuje vysoké množství srážek. 

Punta Gorda (Belize)

Punta Gorda je hlavní město oblasti Toledo, místní mu říkají PG. Město založili Garifové, kteří roku 1832 uprchli z Hondurasu. Většina lidí v celém distriktu žije v malých vesničkách. Žijí tady však i další belizské etnické skupiny jako Kreolové, Mestizové nebo mayští Kekčikové. Do jejich domorodých vesnice se pořádají místní agentury výlety, jejichž výtěžek napomáhá ekologičtějšímu zacházení se zdejším ekosystémem. Cestovatelé sem většinou přijíždějí kvůli přejezdu lodí do guatemalského Lívingstonu. Ubytování tady příliš luxusní nenajdete, většinou jsou to levné budgetové guesthousy. Ve zdejší džungli najdete jednu z nejbujnějších vegetací zemi. V okolí Punta Gordy můžete vyjet na pár výletů. Můžete například navštívit méně známé mayské zříceniny Lubaantunu nebo Nim Li Punit. Ani z měst nebylo dosud restaurováno a leží pohlcené v džungli. V Nim Li Punit se nachází nejdelší dosud objevená mayská stéla č.14 o délce 10 metrů. V Lubaantunu zase můžete vidět mayské zříceniny ze zaoblenými rohy, které se jinde nevyskytují. 

Punta Gorda (Belize)

Nedaleko San Antonia u guatemalské hranice je další archeologické naleziště zvané Uxbenka. Nedaleko odtud je jedna z nejzajímavějších atrakcí distriktu jeskynní systém Blue Creek, který je národní rezervací. .

Booking.com