Ustupující dřevěná krása ostrova Madagaskaru
Madagaskar, čtvrtý největší ostrov na světě se vyznačuje rozmanitostí biologických druhů. Problém je tu s kácením hustých lesů, po nich pak zbude jen baobabová alej. Baobaby jsou ceněny pro své plody i kůru. Skoro devadesát procent fauny a flóry na tomto ostrově je naprosto unikátní na celém světě, jinde takovou přírodu nenajdete. Při pohledu na ty špičaté lesy a prohánějící se lemury se tají dech každému.
Tip redakce: Nezapomeňte na cestovní pojištění, mohlo by se vám to prodražit!
Kácení vzácných lesů
Srdce poskočí, když vstoupíte do zázračného madagaskarského lesa a jistě nepochopíte proč tu místní obyvatelé tuto krásu ničí. Proč kácejí ilegálně stromy s růžovým dřevem. Odpověď je poměrně jednoduchá a výstižná: Musí nakrmit své hladové rodiny. V národních parcích Madagaskaru rostou právě stromy dalbergie, které mají vzácné temně červené dřevo. Navzdory zákazu vyvážet růžové dřevo se pokácí denně dvě stě stromů. Většina se vyváží do Číny. Místní ovšem brzy začaly pociťovat vedlejší účinky těžby dřeva. Rostou ceny ryb, rýže a dalšího běžného zboží, zvýšil se provoz téměř dvojnásobně. Strom, který tu rostl stovky let je poražen obyčejnými sekyrami během několika hodin.
Národní parky Madagaskaru
Ostrov Madagaskar se oddělil od Afriky před 160 milióny let, zachoval si krásnou krajinu, velkou biologickou diversitu. Od hlubokých kaňonů Isalo, po skalní útvary Tsingy de Bemaraha, vysoké pohoří Andringitra, lemuři aye-aye, fossa, krásné baobaby, bohaté a rozmanité kulturní tradice. Na celém ostrově je osmnáct národních parků. Například Masoala, Tsimanampetsotsa nebo Isalo. Přírodní rezervace s přísnou ochranou jsou Bemaraha, Betampona, Lokobe, Tsaratanana a Zahamena. Sdělení partnera článku: Získejte výhodné cestovní pojištění přes srovnávač klikpojisteni.cz a ušetřete až 60%!
Chráněné druhy
Na Madagaskaru najdete nejrůznější druhy masožravé rostliny, orlíky madagaskarské, chameleoni Parsonovy, varie červené nebo dokonce nádherné orchideje. Na Madagaskaru žijí lemuři a ještě poblíž souostroví Komory. Padesát druhů lemurů zahrnuje téměř polovinu madagaskarských savců. Více než dvacet z nich je ohroženo. Přesto si malého lemura můžete koupit třeba za padesát dolarů. I přesto, že jsou chráněni jich hodně končí v sítích lovců, nebo dokonce v místních restauracích. Oběd v restauraci v městečku Sambava, severně od Antalahy. Nikdy! Jsem jedlík, který opravdu sním vše, ale při pohledu na lemuří hlavy plující v horké polévce mi není zle, ale smutno. Chce se mi brečet, je to jako by někdo strčil do polévky mého pejska nebo kočičku. Místním to nepřijde, asi jako když v Čechách běžně v neděli obědváme králíka. Malgašové, kteří nežijí v turistických oblastech se domnívají, že lemuři jsou jenom pro „vazaha“, tedy bílé lidi. Proto nevnímají výhody jejich existence.
Průmysl
V dolech se těží safíry a v roce 1998 se u města Ilakaky objevily dokonce drahokamy. V současnosti však klesl vývoz safíru. Nejlepší kameny růžových safírů si vybírají obchodníci ze Srí Lanky a Thajska. Pro africké klienty zbývají ty druhořadé. Všichni známe vanilkovou chuť z jogurtů a různých pudinků, ale je to ta pravá chuť? Pochybuji, že by malgašové, kteří pracují na vanilkových polích nedaleko pobřeží, byli s takovou chutí spokojeni. Dělníci ve skladištích u pobřeží, například ve městě Antalaha, kontrolují každý vanilkový lusk, projdou jen ty opravdu voňavé, pátrají totiž po zápachu plísně. Cena vanilky prudce poklesla v důsledku celosvětové nadvýroby. Na rýžových polích po celém území, pracují celé rodiny, i s dětmi.
Barbora Walterová Benešová | 15.2.2015
Aktuální počasí v destinaci
|
23,5°C
|
Předpověď počasí |