Pamplona připomíná tradici býčích zápasů

Pamplona (Navarra - Španělsko)
Pamplona (Navarra - Španělsko)

Pamplona patří mezi oblíbené výletní cíle severního Španělska. Turisty láká nejen svými historickými památkami, zajímavými tradicemi a bohatým společenským životem i krásným okolím pyrenejské přírody. Nejlepším termínem k návštěvě je týden od 6. července, kdy si město připomíná tradici býčích zápasů.

Hlavní město provincie Navarra

Pamplona je hlavním městem severošpanělské provincie Navarra, která zároveň patří mezi autonomní společenství. Těchto autonomních společenství má Španělsko celkem sedmnáct. Autonomní postavení mají rovněž města Ceuta a Melilla na pobřeží severní Afriky. Provincie Navarra sousedí na severozápadě s Baskickem, na jihozápadě s vinařskou provincií La Rioja, na jihovýchodě s Aragonií a konečně na severu s Francií. Pamplona je od hlavního města Španělska, Madridu, vzdálena více než 400 km. Ve středověku byla Pamplona samostatným královstvím, kterých mělo Španělsko svého času několik. Ve městě Pamplona žije 196 000 obyvatel.

Býčí maratón v Pamploně

Zatímco my si 6. července připomínáme upálení Mistra Jana Husa, v Pamploně tento den začínají slavnosti sv. Fermína, který je patronem celé provincie. Hlavní atrakcí červencových oslav je běh v Pamploně. Nejedná se o klasický maratón, jak ho známe z pražských ulic, ale městem probíhají býci. Běh býků městem (Encierro) není pouhou zábavou pro místní veřejnost a turisty, ale má i své historické kořeny. Trasu maratónu (o vzdálenosti 850m) totiž býci až do poloviny minulého století běžně chodili ze své ohrady do arény, kde se účastnili známých býčích zápasů. Z bezpečnostních důvodů je trasa maratónu oddělena od ostatních částí města, přestože prochází jeho historickým centrem.

Co navštívit v Pamplóně

Pokud Vás zajímají památky, můžete navštívit významnou historickou, a zároveň duchovní památkou města Pamplona, gotickou katedrálu panny Marie vybudovaná na troskách románské stavby s pohřebištěm navarrských králů. Příznivci sportu si V Pamploně jistě neodpustí zastávku u španělského fotbalového klubu CA Osasuna.

 TIP   Chcete si Pamplonu prohlédnout na více fotografiích? Podívejte se do naší fotogalerie.

Zdejší Navarrská univerzita, která je součástí nejlepší církevní univerzity, kterou Španělsko má, Opus Dei. Studentská komunita je zde velmi početná, a proto město v noci žije. O bary, diskotéky a kluby zde rozhodně není nouze. Místní bary měl v oblibě také známý klasik Ernest Hemingway, který má ve městě dokonce svůj pomník. Milovníky přírody jistě zaujme, že v centru města najdou mnoho zeleně. Ještě zelenější je však okolí. Pamplona obklopená krásnou pyrenejskou přírodou láká k horské turistice. Oblíbenou ubytovací destinací všech milovníků přírody a outdoorových aktivit jsou kempy v Ochagavía.

Jak do Pamplony

Do Pamplony můžete cestovat buď autem, autobusem (autobusové nádraží v ulici Yangua a Miranda), vlakem (vlakové nádraží Plaza de la Estación), anebo letadlem. Pamplona má sice své letiště, ale nejlepší letecké spojení je do baskického Bilbao, které je od Pamplony vzdálené 160 km.

Další zajímavá místa ve Španělsku

Pokud plánujete cestu celým Španělskem nenechte si ujít například město Segovia, které je nedaleko Madridu. V Segovii můžete spatřit úžasný hrad, katedrálu a z římského období velmi zachovaný aquadukt. V této oblasti je dalším zajímavým městem také Toledo, jehož středověké centrum také stojí za návštěvu.

Booking.com