Kudy kam – Ko Chang a Trat

Ko Chang (Thajsko)
Ko Chang (Thajsko)

Druhý největší ostrov Thajska a velmi oblíbený cíl zejména nezávislých cestovatelů. Ostrov je součástí národního mořského parku a pokrývá ho deštný prales.

Městečko Trat je přestupovým místem pro cesty na ostrov Ko Chang a směrem do Kambodže přes přechod Hat Lek/Koh Kong.

Ubytování na Ko Chang

Přestože Ko Chang není klasickým turisty přeplněným letoviskem, tak zejména v sezónu na něj zamíří velká většina batůžkářů právě přítomných v Thajsku, takže pro sehnání volného pokoje je nejlepší přijet dopoledne. Ceny jsou o něco vyšší než v „neplážových“ místech Thajska. Vyšší jsou také výdaje na jídlo, protože zde nejsou levné tržnice s jídlem. Pokud cestujete navečer, může být lepší přenocovat v Tratu a na Ko Chang se vydat až ráno.
Ko ChangArunee GH, White Sand Beach – 300B chatka (double – dvě matrace na zemi, větrák, koupelna, moskytiéra), relativně dobrý
Trat – guest-house – 100B (twin, větrák, bez koupelny, moskytiéra), dobrý

Ko Chang (Thajsko)

Doprava na Ko Chang

Doprava na ostrov

Na Ko Chang se musí přes Trat. Z Tratu jezdí pravidelně songthaew do přístaviště Laem Ngop za 30B, odkud vyplouvají lodě na Ko Chang. V přístavišti prodává lístky několik lodních společností, cena je v podstatě obdobná, spojení cca každou hodinu (myslím, že tak od 7:00 ráno do asi 19:00). Zpáteční lístek (otevřený) 120B, jedna cesta 70B. Plavba trvá cca hodinu. Z Bangkoku na Ko Chang lze stihnout přejezd během jednoho dne.

Doprava po ostrově

Na Ko Changu z přístaviště Dan Kao je to k plážovým resortům ještě pěkný kus cesty a jsou tam pořádný kopce, takže nejlepší je vzít si songthaew, které tam už čekají. Nejblíž je resort White Sand Beach: 30B, Coconut Beach: 40B, Khlong Prao: 40B, Baan Kai Bae: 50B, Lonely Beach: 60B-70B, rybářská vesnice Baan Bang Bao: 80B. Platí čím vzdálenější resort, tím míň lidí. Mezi některými resorty není vzájemná doprava songthaew příliš častá. Z White Sand Beach jezdí něco průběžně, stačí chvíli počkat na silnici.

Pro cestu zpět k přístavišti platí na celém Ko Changu zhruba toto: 1 hodinu před odjezdem lodi se postavit na silnici a počkat na songthaew.

Pro dopravu po ostrově je asi nejlepší pronájem motorky – nejlevněji na White Sand Beach: 30B-50B/h nebo 200B-250B/den (půl dne jsme usmluvili na 50B). Pozor, chce to opatrnost – na ostrově je extrémně kopcovitý terén s ostrými zatáčkami v prudkém stoupání a klesání.

Doprava z/do Tratu

Autobusy z Tratu jezdí ze zastávek na hlavní třídě.

Bangkok: 317km, 5h, levný 105B-126B, 2.tř. 126B-147B, 1.tř. 176B-194B, VIP 221B, spoje jezdí často (cca každé 2 hodiny), většina autobusů jezdí na EBT, některé ale na NBT.

Ko Chang: na Ko Chang jezdí lodě z několika přístavišť, nejčastější cesta je přes přístaviště Laem Ngob, songthaew z hl.třídy v Tratu 30B. Jezdí několik lodních společností cca každou hodinu, ceny 70B/120B (jednosměrný/zpáteční).

Hat lek – Kambodža: songthaew do Khlong Yai (35B, 75min), z Khlong Yai na hranici do Hat Lek (20B, 20min). Z hranice buď po zemi (10$) nebo lodí (15$, pozor: loď do Sihanoukville odjíždí v 08:00, aby to šlo stihnout je nutno je nutno najmout z Tratu na hranici taxi – místní dopravou se tam tak rychle nedá dostat, anebo přenocovat v Khlong Yai nebo Koh Kongu).

Atrakce na Ko Changu

Pláže

Hat Sai Khao – White Sand Beach: 4.5km dlouhá písečná pláž, je nejblíže od přístaviště takže je zde nejvíc lidí, mnoho restaurací a barů, dobré místo pro plavání.

Chai Chet Beach – Coconut Beach: 2-3km dlouhá, tichá pláž vzdálená od hlavní cesty, proud je zde někdy ale velmi silný a nebezpečný.

Kai Bae: 2-3km dlouhá pláž, písečný pruh je úzký a je tady málo stromů.

Hat Thanam – Lonely Beach: 1.5km dlouhá pláž s bílým pískem, skvělá k plavání zejména sev.část.

Ko Chang (Thajsko)

Výlety

Výlety po přírodě: deštný prales, několik vodopádů, výlety k okolním ostrůvkům. Vstupné do národního parku (k vodopádům Than Mayom) je 200B.
Ban Kwan Chang Elephant Conservation center: malá záchranná stanici slonů, z rozcestí kousek před White Sand Beach směrem od přístaviště (na křižovatce v Khlong Son). Možnost výletů na slonech organizuje café kiosk na začátku resortu White Sand Beach), můžete se však tam také jen jít podívat a třeba přispět na krmení.

 
Booking.com