Legoland je místem plným zábavy nejen pro děti

Legoland (Billund - Dánsko)
Legoland (Billund - Dánsko)

Snad každá česká ratolest chtěla někdy na výlet s rodiči do Legolandu. Aby nedošlo k mýlce, takových míst je na světě hned několik. Svůj vlastní ráj plný zábavy má Japonsko, Dubaj nebo německé město Günzburg. Pomyslnou jedničkou je však nepochybně Legoland Billund, který bychom hledali v jižní polovině Jutského poloostrova. Město, jehož historie se píše už od 17. věku, má velké letiště, což usnadňuje dopravu turistů. A proč právě Billund? To je jednoduché, jde o místo, v němž jistý Ole Kirk Christiansen založil ve třicátých letech minulého století značku Lego. A ruku na srdce, zná ji celý svět!

Skutečný symbol pro milovníky Lega

První Legoland vznikl v Dánsku a ostatní jsou vlastně jen kopie, i to by si mohl říct některý z fanoušků populární stavebnice. Jak praví klasik, originál je skutečně jen jeden. Barevné kostičky, které se staly skutečným fenoménem, jsou ústředním motivem mnoha dětských pokojíčků. Legoland Billund se rozprostírá na čtrnácti hektarech a nabízí celkem padesátku různých atrakcí, dá se v něm prožít klidně i několik zábavných dnů v doprovodu celé rodiny. Poprvé byl otevřen v červnu 1968 a okamžitě si získal srdce svých návštěvníků. Vždyť například v roce 2011 sem zavítaly dva miliony hostů a toto zajímavé číslo v současnosti rozhodně neklesá. Jde také o jasně největší turistickou atrakci mimo Kodaň. Jinými slovy, moderní Dánsko má být na co pyšné! Nepíše totiž jen vikinskou historii.

Čemu měl Legoland původně sloužit?

Firma, která posílala na trh zpočátku hlavně medvídky z plastu nebo dřeva, začala s ikonickými kostkami až s koncem padesátek. Poté ale získala patent na malé kostičky, které do sebe přesně zapadaly a rázem se odstartovala nová éra. V roce 1968 byl v dánském Billundu otevřen první Legoland na světě, původně šlo hlavně o to, aby široká veřejnost viděla, co je možné s LEGO stavebnicemi všechno postavit. Popularita se ale šířila doslova jako lavina a nepřijížděli jen dánští turisté. Naopak, dnes jde o destinaci, kam míří návštěvníci ze všech kontinentů. Zkrátka všude tam, kde je značka Lego u dětí populární. Jen za první den přišlo tři tisíce zvědavých diváků.

Atrakce jsou pro všechny věkové kategorie

Maličké město, které je kopií velkých lidských sídel. Jen s tím rozdílem, že sestává z více než dvaceti milionů kostiček Lego. Právě to je jedna z nejzajímavějších atrakcí v dánském městečku, které má v dnešní době asi sedm tisíc obyvatel, a ještě v předválečném období v něm trvale žilo jen několik stovek Dánů. V prvním roce existence Legolandu přišlo více než 600 tisíc návštěvníků a popularita utěšeně rostla. Pokud chcete navštívit zajímavé destinace v okolí Billundu, nenechte si ujít blízký Grindsted nebo přístavní město Esbjerg, které je asi 56 kilometrů daleko. Třicetikilometrová vyjížďka vás čeká, pokud se rozhodnete podívat do Vejle, jedné ze severoevropských ikon textilního průmyslu, která byla v minulosti spojována s anglickým Manchesterem. V Billundu žije Kjeld Kirk Kristiansen, muž, jenž je jedním ze slavných rodáků a vnukem zakladatele Lega, také třetí nejbohatší z Dánů.

Pojďme si prohlédnout nejzajímavější místa

Zavítali jste někdy do budovy, která nese název Lego House? Na návštěvníky čeká přes dvanáct tisíc metrů čtverečních plochy, kterou tvoří kostky, co znamenají svět. Budova byla otevřena v září 2017 po čtyřech letech od začátku stavby a je vysoká třiadvacet metrů. Na slavnostním otevření se podílel rovněž princ Frederik. Je rozdělena do několika sekcí, rozlišují se jednoduše podle barev. Modrá zóna je spojená s hodinovou prohlídkou, na které se nejvíce budou bavit děti z prvního stupně ZŠ. O něco starší děti potěší zelená část. Červená sekce nabídne vodopád, jenž symbolizuje nikdy nekončící příběh Lego kostiček. Použilo se na něj přes dva miliony kousků. Pokud vás zajímá historie společnosti Lego, najdete tu také velké muzeum. A myslí se i na ty, kdo se rádi kochají pohledem z výšky. Když vstoupíte na terasu budovy, máte pak celý Billund doslova jako na dlani!

Repliky světově známých památek

Když všechno, tak všechno! V parku totiž najdete také Miniland, který ukrývá kopie řady známých architektonických skvostů. Socha Svobody, Eiffelova věž, ale také athénská Akropolis. Nechybí ani připomínka slavné série Star Wars. Z dvacetimetrové věže pak budete mít další krásný panoramatický výhled. Obrovský důraz na detail, to je hlavní předností v celém Legoland Billund Resort.

Interaktivní zóna potěší nejmenší děti

Chtěla se vaše ratolest vždycky stát pirátem, rytířem nebo bojovníkem Ninja? Právě Ninjago World byl otevřen v roce 2016, o čtyři roky dříve jste se mohli díky Legu podívat i na severní nebo jižní pól a zažít na vlastní kůži, jaké to bylo na polárních výpravách (tedy, s výjimkou velkých mrazů a všelikého dalšího nebezpečí). Chcete se projet na horské dráze? Polar X-plorer vyrostla v roce 2012, jede až 65 kilometrů v hodině a mohou na ni všichni, kdo jsou vyšší než 120 centimetrů. Takových dobrodružství nabídne Legoland ještě víc, takže pokud se rádi bavíte s kapkou adrenalinu, užijete si například dráhu The Dragon, na které si užijete rytířské dobrodružství s puncem originálního středověku.

Lákají vás spíše vodní radovánky?

Dive to Atlantis, to je dobrodružná jízda v ponorce, kterou mohou návštěvníci Legolandu zažít od roku 2007. Čeká na vás i projížďka džunglí nebo na kánoe v Logoredo Town. Pirátská loď? Ano, ta je tady také v kurzu! Od roku 2006 si můžete zahrát na Vikingy a v Minilandu se nabízí také dvouminutová projížďka vláčkem. Myslí se také na nejmenší děti, Lego Safari nabídne dosti věrnou simulaci jízdy po africké divočině. Připravena je také podařená napodobenina norské rybářské vesničky. A co vyzkoušet více než čtyři sta metrů dlouhou říční peřej s vikinskou tématikou?

Návštěvnost Legolandu neustále roste

Dánská verze Legolandu je pravý originál. A za rok 2015 poprvé překonala hranici dvou milionů návštěvníků ročně, kterou si udržela i v dalších turistických sezonách. Po právu tedy jde o jeden z nejnavštěvovanějších zábavních parků na světě, který rozhodně nezajímá jen děti. Rytířské království, Ninjago World, Pirátská země nebo Duplo Land, místo, v němž si skvěle vyhrají zejména předškoláci a prvňáčci. Jde totiž o součást Legolandu pro tuto věkovou kategorii, protože jiné atrakce jsou zase určeny trochu starším dětem. Dále je zde Polar Land a Lego Studios, tedy jinak řečeno, 4D kino, kde se můžete nerušeně dívat na exkluzivní Lego filmy s navýsost originálními efekty, které vás jednoduše vtáhnou do děje. Dostane se i na obchody se suvenýry, připravena je řada originálních restaurantů.

Hlavní sezona je během léta

Jak se dá jistě očekávat, je během letních prázdnin je v Legoland Billund Resort doslova a do písmene plno! A to na místě, kde dnes stojí Legoland, měla být původně dráha pro letiště! Dánové mohou jen děkovat své prozřetelnosti, dráha byla přestěhována jinam a park vyrostl na vhodném místě. Chcete se podívat, jak z maličkých plastových granulí vznikají oblíbené stavební kousky? Ukázka výroby je tady samozřejmostí. Replika pyramidy z Gízy má více než tři sta tisíc kostiček, což je skutečným rekordem. Přímo v parku je také hotel a návštěvníci se mohou těšit i na mnoho událostí, jako je Halloween oslava nebo speciální LEGO stavitelská soutěž na různá témata.

Booking.com