5 středočeských hradů, které rozhodně nesmíte minout

Hrad Křivoklát (Česká republika)
Hrad Křivoklát (Česká republika)

KarlštejnKřivoklátTočníkKokořín anebo Český Šternberk - víte, co tyto významné české památky spojuje? Jedná se o nejnavštěvovanější středočeské hrady, které prosluly svou historií, architekturou a polohou v malebné krajině. Plánujete výlety ve Středočeském kraji? Pak by těchto pět hradů rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti!

Hrad Karlštejn

Hrad, ve kterém je doslova vepsán odkaz Karla IV. Hrad Karlštejn se nachází nedaleko levého břehu řeky Berounky a nabízí nádherný výhled na okolní přírodu. Karlštejn proslul jako místo úschovy korunovačních klenotů a ostatků svatých.

Hrad Křivoklát

Jeden z nejstarších českých královských hradů, který byl vybudován ve stylu francouzské pevnosti. I hrad Křivoklát najdete v obklopení nádherné přírody, tentokrát v hlubokých lesích Křivoklátska. Na hradě se nachází bohatá sbírka loveckých trofejí, knihovna s více než 50 tisíci svazky a mučírna s různými nástroji trýznění.

Zřícenina hradu Točník

České hrady jsou nádherné, ale co teprve hradní zříceniny? Mnohé z nich mají opravdu romantické kouzlo. Takovým je třeba i hrad Točník. V jeho těsném sousedství pak najdeme o něco starší hrad Žebrák. Hrad Točník nechal vystavět Václav IV., syn Karla IV., který touto stavbou chtěl konkurovat Karlštejnu.

Hrad Kokořín

O romantiku nebude nouze ani na Kokoříně. Hrad Kokořín dal jméno celé okolní nádherné krajině, dnes chráněné oblasti Kokořínsko. Tohle místo si oblíbil Karel Hynek Mácha. A vám se určitě bude líbit taky, zejména tedy, pokud máte rádi legendy a pověsti.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk byl vystavěn nad řekou Sázavou jako strážní pevnost. Milovníci pohádek určitě ocení, že se v kulisách hradu natáčel oblíbený film Anděl páně. Monumentální hrad Český Šternberk patří dodnes rodině Šternberků, ovšem až na několik soukromých komnat rodiny je tato krásná památka přístupná veřejnosti.

Další hrady a zámky nejenom ve středních Čechách najdete na webu TuristickaMapa.cz.

Booking.com