Mallorca je největším ostrovem Baleár

Katedrála La Seu v Palma de Mallorca (ostrov Mallorka - Španělsko)
Katedrála La Seu v Palma de Mallorca (ostrov Mallorka - Španělsko)

Co všechno se vám vybaví, když se řekne jeho jméno? Když se vysloví Mallorca, určitě si každý řekne, že je to spoustu pláží, slunce, barů a uvolněné atmosféry. A bude to pravda, ale rozhodně bychom měli ještě dodat, že míst k obdivování je zde mnohem více, a kromě vodních sportů si vychutnáte klenoty středověké architektury, ať už vystavěné Maury nebo křesťanskými architekty v aragonských službách. Mallorca je synonymem pro letní dovolenou, protože jsou zde krásné písečné pláže a počasí na Mallorce zpravidla nikdy nezklame. Takže, kde začneme s prohlídkou největšího ostrova Baleár, kde je opravdu příjemně po celý rok?

Palma de Mallorca je srdcem ostrova, a to i díky katedrále

Katedrála La Seu je zasvěcená Panně Marii, ale místní jí prostě jinak neřeknou. Stavěla se pořádně dlouho, snad jako jakákoliv jiná gotická stavba – ale je pravda, že v polovině čtrnáctého století už bylo v podstatě hotovo. Palma de Mallorca má asi 400 tisíc obyvatel, což je skoro polovina stálých obyvatel ostrova. Kostel svaté Eulálie, hrad Bellver s kulatým půdorysem, ale také monumentální obchodní síň, kde se prodávalo a nakupovalo hedvábí. Palma bohatla rok od roku víc a víc, spolupráce s Janovem a Pisou se vyplácela. Královský palác La Almudiana je jasným důkazem, že tady se královská moc Aragonců odrážela opravdu hodně.

Neměli bychom ale zůstávat jen v samém centru, na jihozápadě ostrova, protože i trošku hornatější sever je hodně zajímavý a najdete tu i krásnou přírodu. Slyšeli jste třeba o městě Capdepera a stejnojmenném hradu, který se bránil útokům pirátů? Dvanáctitisícové město zaujme historickým vzezřením, má asi dvanáct tisíc obyvatel a hodně se tu líbí třeba německým penzistům (ano, na trvalejší pobyty). Mrkněte na fotky a uvidíte proč…

Vydejme se do Valldemossy po stopách Chopinových

Údolí uprostřed hor, i tak by se dalo nazvat další městečko Mallorky, zvané Valldemossa. V okolí jsou vrcholky a zeleň, krásně se tu dýchá a Frederic Chopin se domníval, bohužel marně, že si zde zlepší krutou tuberkulosu. Kartuziánský klášter vybízí k prohlídce ještě dnes, zdejší lékárna je hodně zajímavá a nahlédnout můžete i do komnat, kde dlel s klavírem i sám mistr a jeho milá spisovatelka Sandová, která jej na cestách doprovázela. Strávili tu skoro rok, jen tak mimochodem.

Kdo má rád pomeranče, nevynechá – třeba i pěší stezku – do Sólleru, města, kde se pěstují nejen citrusy, ale i olivy a slunce tu generuje doslova pohádkové zisky. Podívejte se na domy místních bohatců, kteří v minulých staletích obchodovali se zdejšími plodinami a už se nemusíte vůbec na nic ptát. Snad jen odpočívat ve stínu platanů a dívat se na tu nádheru. Nebo vyrazit na kolech po okolí, vždyť i o tom je nádhera Mallorky.

Alcúdia a její pláže? I to je vyhlášené místečko pro dovolenou

Opravdu rušné město, kde si prohlédnete řadu antických památek, ale najdete také pláž, která je číslem jedna na celé Mallorce. Alcúdia, respektive její plážová část – Port d´Alcúdia je pro turisty bažící po slunci a koupání vyhlášenou. Vodní sporty od šlapadla po windsurfing si užijete opravdu dosyta, samotný název města znamená arabsky „Na kopci“, obdivovat musíme i místní středověké hradby.

Zátokou poblíž Alcúdie se můžete dopravit po loďce třeba do nedalekého Can Picafort, což je další vyhlášené letovisko s plážemi na jedničku s hvězdičkou a průzračnou vodní hladinou. Byla rybářskou vesnicí, ale to už je dávno – v šedesátých letech tu vyrostly hotelové komplexy, tenisové kurty a mnoho dalších možností zábavy, včetně té uprostřed vln. A do třetice, představme si ještě další letovisko, které je proslulé i místními trhy a původním římským akvaduktem. Port de Pollenca je tichým městečkem, záliv láká k procházkám po okolí a každou sobotu můžete zajít na velmi originální trh.

Skalnaté hory a krásné výhledy

Pokud vyrazíte z Port de Pollenca severovýchodním směrem okolo zálivu Badia de Pollenca, dostanete se do krásné horské přírody. Úzká klikatá silnice vede mezi skalnatými vrcholy a v hloubce pod vámi bude modrá hlubina moře. Je zde nespočet krásných výhledů, ale najdete zde i písečnou pláž, jako např. Platja de Formentor. Tato oblast je velmi oblíbená mezi cyklisty, kterých zde potkáte desítky.

Ještě nekončíme aneb zbývá Cala Figuera

Pokud vás zajímají spíš malé rybářské vesničky, představíme vám nyní jednu se sedmisetletou historií. V Cala Figuera snad jako by se zastavil čas, od Palmy je asi šedesát kilometrů daleko a žije zde snad šest stovek lidí. Rybářů, především – ale to poznáte, když se tu zdržíte déle, protože každý večer můžete na promenádě nakupovat čerstvé úlovky. Jistě, španělský ostrov Mallorca určitě nabídne ještě místa jako Manacor, Artá a Son Servera, ale nechme je na někdy příště – to nejdůležitější a nejzajímavější jsme si už ukázali. 

Podívejte se i na další ostrovy Baleár, na poklidnou Menorcu a bujarou Ibizu.

Booking.com