Basilej je švýcarské město na Rýnu

Nábřeží Rýna v Basileji (Švýcarsko)
Nábřeží Rýna v Basileji (Švýcarsko)

Dějiny se tu píšou už od dob Caesarových, nakonec to napovídá i původní řecký název, Basilea. Malou osadu si ale podmaňují Alamani s Franky, v první polovině jedenáctého století se stává říšským městem a konal se zde také církevní koncil, důležitý pro české dějiny. 180 tisíc lidí dělá z Basileje třetí největší město Švýcarska, hned za Ženevou nebo Curychem. Historie je převelice slavná, jaké odkazy na ni tu najdeme?

Katedrála je vidět odevšad, ale nezapomeňte na fontánu

V Basileji je číslem jedna samozřejmě sakrální památka – katedrála Münster, jež se stavěla dlouhých pět století a definitivně byla dokončena v roce 1500, zaujme na první pohled svými světle červenými cihlami z pískovce. Bohužel v šestnáctém století neunikla většímu řádění vandalů, ale dříve zde jednal také basilejský koncil. 64 metrů vysoká, s bohatě zdobeným interiérem a se slunečními hodinami, bohužel už dnes značně nepřesnými. Trojlodní kostel měl nejstarší varhany v zemi, pocházely už z roku 1303, ale kvůli zemětřesení o pět desetiletí později musely být nahrazeny.

Tím ale samozřejmě náš výčet nekončí, protože Basilej hostí čtyřicet různých muzeí a v tomto směru jí patří ve Švýcarsku jasný primát! Současné umění nebo etnografie, hudební nástroje nebo třeba muzeum věnované panenkám, račte si jen vybrat! Město také doslova kvete sportem, a to i díky fotbalu. Mimochodem, v roce 1981 se tu narodil slavný tenista Roger Federer, jeden z nejlepších hráčů světové historie. Nejvýznamnější památkou mimo sakrální svět je pak takzvané Tingueliho fontána, jíž vytvořil místní rodák Jean Tingueli – pohyblivé sochy si jednoduše musíte zamilovat.

ZOO v Basileji má světovou úroveň, nechte se zlákat i na radnici

Špičkové hodinky a snad ještě lepší čokoláda, tím je proslulá nejen Basilej, ale i celé Švýcarsko. Jistě vás také bude zajímat, pokud se sem chystáte i s doprovodem v podobě dětí, že zdejší ZOO navštíví každoročně skoro dva miliony lidí a jde o druhou nejvíce navštěvovanou turistickou atrakci v zemi. Patří k ní i podmořský svět, takže rozhodně nepřijdou zkrátka ani milovníci toho, co se obvykle jinak děje ve světových oceánech. Založena byla už v roce 1874 a nechybí zde plameňáci ani indičtí nosorožci. Třeba zrovna v roce 2008 se basilejská ZOO umístila mezi patnáctkou nejlepších zahrad na světě, lepší reklama snad ani nejde…

Proslulá je i pět století stará budova radnice, kterou zdobily krásné fresky Hanse Holbeina mladšího z roku 1522, ovšem zub času je nezachoval do dnešních dnů. Zato fontán s podobnou bájného baziliška je tu skutečně hodně, jen ve městě jich najdete nejméně dvacítku – a první je rovnou u hlavního nádraží, snad abyste ji náhodou neplánovali obejít. Památkou na městské hradby je pak vstupní brána do města, které se také říká Spalentor. Snad jako by byla z nějaké pohádky!

Bohatství Basileje reprezentují i měšťanské domy

Budovy, které nechali postavit zámožní měšťané ve čtrnáctém a patnáctém století, jasně dokumentuje, jak bohatým městem kdysi Basilej byla (a vlastně dodnes je). Najdete je zejména na Augustinergasse, co vás dovede postupně k mostu – prvnímu přes Rýn, v roce 1225. Přemostit tak velkou řeku je prostě umění, to vědí i u nás.

TIP Podívejte se jaké aktuální počasí ve Švýcarsku

V Basileji vyrostla nejstarší ze švýcarských univerzit, i když oproti Itálii nebo českým zemím tu byl trochu skluz – město na pomezí německého a švýcarského kulturního vlivu mělo své první vysoké učení v roce 1460. Sportuje se tu doslova na každém kroku, Basilej je známá i díky špičkovému farmaceutickému průmyslu.

Booking.com