Ledovec Exit, Aljaška

Ledovec Exit Glacier (Aljaška - USA)
Ledovec Exit Glacier (Aljaška - USA)

Také jste si vždy mysleli, že k tomu, abyste se dostali na ledovec, musíte nejprve vystoupat vysoko do hor nebo si zaplatit let vrtulníkem? Omyl, na Aljašce můžete navštívit ledovec během relativně krátkého výstupu. Kde? Nedaleko města Seward v národním parku Kenai Fjords.

Exit Glacier

Ledovec Exit Glacier se nachází v ledovcovém poli Harding Icefield v pohoří Kenai na jihu Aljašky. Tento ledovec se nachází asi na konci silnice Exit Glacier Road 13 mil od Sewardu. Představuje jednu z hlavních atrakcí národního parku Kenai Fjords. Jedná se o jeden z nejdostupnějších ledovců na Aljašce. Exit Glacier během roku 2013 a 2014 ustoupil přibližně o 57 metrů a zaměstnanci národního parku stále monitorují urychlující se recesi ledovce.

Něco málo z historie

Na jaře roku 1968 se první horolezecké skupině podařilo překročit Hardingovo ledovcové pole. Deset lidí bylo zapojeno do expedice, která se odhodlala k přechodu z ledovce Chernof k ledovci Resurrection, který byl později přejmenován na Exit. Mezi členy této expedice patřili Bill Babcock, Eric Barnes, Bill Fox, Dave Johnston, Yule Kilcher a jeho syn Otto, Dave Spencer, Helmut Tschaffert a Vin a Grace Hoeman. Výprava opustila aljašské městečko Homer 17. dubna 1968 a vydala směrem k Chernof Glacier. O osm dní později sestoupili k Exit Glacier a poté dorazili až do města Seward.

Co nejblíže ledovci

Harding Icefield je jedním z nejnavštěvovanějších ledovcových polí díky snadné dostupnosti a celoročně přístupným turistickým stezkám v okolí. Jednou ze snadných cest k ledovci je "Edge of the Glacier Trail" (také nazývanou Dolní stezka), kde se vám během cca dvacetiminutové chůze naskytne pohled na úpatí ledovce. Stezka je navíc přístupná i pro osoby se zdravotním postižením.

Pokud toužíte po větším dobrodružství, pak je tu pro vás túra s názvem "Harding Icefield Trail". Tento trek je poměrně náročný, během cesty vzhůru vystoupáte 3 500 stop na 4,2 mílích. Celkově je tato túra dlouhá 8,4 mil. Odměnou vám však bude úžasný výhled na ledovcové pole Harding Icefiel, které je dlouhé 700 čtverečních mil. Toto masivní ledové pole, nacházející se v národním parku Kenai Fjords, je zdrojem 38 ledovců. Jedním z nich je právě Exit Glacier. K výstupu nepotřebujete žádné speciální vybavení, avšak turistické hůlky a pevné boty se budou rozhodně hodit.

Booking.com