Renesanční zámek Rosenburg

Renesanční zámek Rosenburg (Dolní Rakousy - Rakousko)
Renesanční zámek Rosenburg (Dolní Rakousy - Rakousko)

Renesanční zámek Rosenburg se nachází poměrně blízko našich hranic, poblíž měst Horn a Waidhofen an der Thaya, kam si můžete udělat také menší výlet.

Rosenburg, jenž se pne vysoko nad údolím řeky Kamp, je jedním z nejnavštěvovanějších zámků v Rakousku. Původně stál na jeho místě hrad, jehož výstavba proběhla v románském slohu ve 12. století. Z tohoto hradu dnes zbývají „jen“ kaple a vnější stěny.

Mezi léty 1593 a 1597 byl hrad na popud tehdejšího pána Sebastiana Grabnera přestavěn v renesančním slohu, aby se stal jedním z center protestanského odporu proti katolíkům v rámci celých Rakous. 17. století přineslo další drobné rozšíření, ale v dalších dvou stoletích utrpěl Rosenburg několika požáry. Nutná rekonstrukce proběhla v druhé polovině 19. století a i další rozsáhlé restaurátorské práce, které probíhaly i mezi léty 1984 a 1990, přinesly své ovoce. Zámek dnes totiž slouží hlavně jako muzeum a a ročně jej navštíví více než tři sta tisíc turistů.

Prohlédnout si můžete například historický nábytek, ale také sbírku dobových zbraní v několika zámeckých sálech. Asi vůbec největším turistickým lákadlem jsou místní sokolové. Sokolnictví totiž na zdejším hradě kvetlo odnepaměti a každý den můžete díky místní chovné stanici spatřit volně létající sokoly. Jednou za měsíc (vždy během prvního víkendu) se také pořádá historický hon s pravými loveckými psy. A to už určitě stojí za návštěvu. Zbývá ještě dodat, že otevřeno je mezi 31. březnem a 27. říjnem, na přelomu dubna a května pak zažijete show na vojenské téma v historických kostýmech.

Zámek Rosenburg, který je zvěčněn na poštovních známkách, mincích a bankovkách, ale rozhodně není jedinou lokalitou, kterou můžete v tomto regionu navštívit. Co takhle zavítat na nikdy nedobytý hrad Rappottenstein, který se nachází asi dvanáct kilometrů od města Zwettlu?

Aktualizace 8.2.2022
Booking.com