Translate


Widget by seo.uk.net

Vientiane – brána do Laosu

LAOS - Města a místa v Laosu
n_laos_vientiane_E2002-F33-02
Červenec 21, 2005

Jak pomalé vody Mekongu plyne čas ve Vientiane klidně a nevzrušeně. Vientiane je hlavním městem Laosu, ale není to zrovna typické hlavní město, v porovnání s gigantickými asijskými metropolemi jako je třeba Bangkok. S nadsázkou se říká, že Vientiane je největší laoskou vesnicí a něco na tom je.

Vientiane je největším laoským městem a také hlavním administrativním a dopravním uzlem státu. Stojí však stále tak trochu ve stínu bývalého hlavního města země, slavného Luang Prabangu, nejnavštěvovanějšího místa v zemi. Hlavní město království Lan Xang Hom Khao – Království miliónu slonů a bílého slunečníku, bylo roku 1556 při spojení se sousedním královstvím Lanna, přemístěno z Luang Prabangu do Vientiane, které leželo blíže tehdejšího středu země.

Vientiane, Laos

Vientiane, Laos

K tomuto období se také datuje rozvoj Vientiane, i když založeno bylo již ve 13. století. Roku 1828 bylo město zcela zničeno při vpádu siamského vojska. K další etapě rozvoje došlo za francouzské koloniální nadvlády na konci 19. století. Z francouzské výslovnosti pochází také dnes používané jméno města.

Vientiane leží v úrodném údolí na břehu Mekongu u hranic s Thajskem a je doslova branou do země. Je jedním z klasických měst Indočíny se svou typickou lenivou atmosférou. Z městské architektury je silně patrný především francouzský vliv, i když staré koloniální budovy jsou dnes ve špatném stavu.

Nejvýznamnějším národním monumentem, symbolem národní suverenity i nejposvátnějším náboženským symbolem je Pha That Luang – Velká stupa, nebo také Velký svatý relikviář. Tato jedinečně tvarovaná stupa vysoká 45 m byla postavena roku 1566 králem Settathiratem. Settathirat vládl v království Lanna, které se nacházelo na území dnešního severního Thajska a po smrti svého otce, krále Lan Xangu, se stal vládcem obou království, která spojil a za hlavní město říše tehdy ustanovil právě Vientiane.

Vientiane, Laos

Vientiane, Laos

Po svém zničení byl znovu postaven také královský chrám Haw Pha Kaew – Chrám Smaragdového Buddhy, dnes již sloužící jen jako muzeum. Původní chrám byl vybudován roku 1565 králem Settathiratem pro posvátného Smaragdového Buddhu, kterého si s sebou přinesl z království Lanna. Posvátná soška Smaragdového Buddhy se zde nacházela až do roku 1778, kdy byla ukradena Thajci, kteří pro ni postavili svůj chrám. A právě v tomto Chrámu Smaragdového Buddhy v Bangkoku se nachází dodnes.

Roku 1818 dal král Anouvong postavit Wat Si Saket, který je nejstarším dosud stojícím chrámem ve Vientiane. Všechny ostatní chrámy ve městě byly buď postaveny později, anebo znovu přestavěny po svém zničení Siamci na počátku 19. století. Wat Si Saket byl postaven v thajském stylu a zřejmě proto zůstal jako jediný při ničení města ušetřen.

Pro mnoho cestovatelů je Vientiane prvním setkáním s Laosem, pro nás ale bylo místem rozloučení s touto donedávna okolnímu světu téměř uzavřenou zemí. Čtrnáct dní putování Laosem je za námi a než nám stihnou vypršet víza, tak přechodem Mekongu přes „Friendship Bridge“ tuto úžasnou zemi opouštíme.

Laos je stále tak trochu spící zapomenutou zemí, dosud neobjeveným klenotem jihovýchodní Asie. Organizovaných zájezdů sem příliš mnoho nejezdí a tak Laos zůstává zatím spíše doménou individuálních cestovatelů. Skoro se mi chce říci naštěstí, protože davy turistů možná jednou zničí unikátní kouzlo téhle země.

Autor: Irena Hrušková
Zveřejněno: 21.7.2005

DALŠÍ ČLÁNKY:

  • Luang Prabang – starobylé město mnichůLuang Prabang – starobylé město mnichů Právě svítá a v ulicích města se vynořuje oranžový proud buddhistických mnichů, kteří se vydávají na každodenní pouť městem. Věřící procházející mnichy obdarovávají rýží. Jsme svědky tradičního buddhistického rituálu. Za půl hodiny oranžové zástupy mnichů zmizí opět ve zdech chrámů a začíná další...
  • Vang Vieng – v kraji skalnatých homolíVang Vieng – v kraji skalnatých homolí Jakoby si tady hráli nějací obři a rozhodili kolem hrst kamenů. Zdejší malebná hornatá krajina je plná nezvyklých skalnatých homolí rozesetých mezi rýžovými poli. Na tomto kraji si matka příroda dala opravdu záležet. Vang Vieng je horami obklopené městečko, ležící v scénickém oblouku řeky Nam So...
  • Plains Of Jars – záhadné planiny džbánůPlains Of Jars – záhadné planiny džbánů Tajemství podivných planin džbánů ve východním Laosu je dosud nerozluštěnou záhadou. Kdo je postavil ? Za jakým účelem ? Odkud neznámí stavitelé přišli ? A kam zmizeli ? To jsou otázky, na které prozatím nejsou známy uspokojivé odpovědi. Kamenné monolity jsou staré asi dva tisíce let a jejich se...
  • Phonsavan – stigma tajné válkyPhonsavan – stigma tajné války Během války ve Vietnamu byla ještě jedna válka, válka která se nikdy nedostala do médií a dodnes se o ní mnoho neví, tajná válka v Laosu. Byla to válka tak tajná, že bylo tajné i jméno země, kde se bojovalo. Ani dnes ještě není známo mnoho informací o operaci s krycím názvem „Other theatre“. Po ...
  • Muang Sing – na území horských kmenůMuang Sing – na území horských kmenů Dojet do Muang Singu je skoro jako dojít na pomyslný konec světa. Dál už odsud vlastně ani nikam pokračovat nemůžeme. Všude kolem je jen džungle s vesnicemi horských kmenů. Pouze úzká silnička vede k blízké laosko-čínské hranici, která je ovšem otevřena pouze pro místní. Většina cestovatelů sem ...
  • Vesnice kmene Akha – svět ukrytý v džungliVesnice kmene Akha – svět ukrytý v džungli Stále ještě existují místa, kam příliš často noha cizince nezavítá. Tohle je jedno z nich. Vesnice horského kmene Akha je na hony vzdálená životu jaký známe. Jako bychom vstoupili do jiného světa. Pokud je Laos zemí třetího světa, tak tady žijí lidé čtvrtého světa. Nebýt uniformních triček dět...