Muang Sing – na území horských kmenů

LAOSDojet do Muang Singu je skoro jako dojít na pomyslný konec světa. Dál už odsud vlastně ani nikam pokračovat nemůžeme. Všude kolem je jen džungle s vesnicemi horských kmenů. Pouze úzká silnička vede k blízké laosko-čínské hranici, která je ovšem otevřena pouze pro místní.

Většina cestovatelů sem míří kvůli výpravám k horským kmenům, trekům v okolní džungli nebo raftingu na řece Nam Tha. Vesnice Muang Sing leží ve středu pověstného Zlatého trojúhelníku, a tak dalším důvodem její návštěvy bývá opium, i když pomyslný statut laoského hlavního opiového centra prý už nedávno převzal Vang Vieng.


Muang Sing, Laos

Muang Sing sám o sobě také není příliš snadno dostupný. Z Luang Nam Tha, hlavního města stejnojmenné provincie, se sem po dost špatné cestě jede asi dvě hodiny na korbě náklaďáku. A i do samotného Luang Nam Tha je přeprava náročná, nám to trvalo z hraničního Huay Xai něco přes deset hodin cesty džunglí na korbě džípu a cesta je sjízdná jen mimo období dešťů.

Veškerá námaha a nepohodlí ovšem stála za to, je tady neskutečně nádherně. Místo ubytování přímo v Muang Singu jsme jeli do guest-housu asi osm kilometrů za vesnicí. Guest-house Adima se nachází na samotě uprostřed krásné horské přírody a právě tady začínají stezky do džungle. Ubytování je to ovšem stylové. Guest-house je vlastně několik dvoupokojových dřevěných srubů s malou domácí restaurací, kde docela dobře vaří.

Návštěva vesnic zdejších horských kmenů se stala jedním z nejzajímavějších zážitků celé naší cesty. Kromě vesnice kmene Akha hluboko v džungli, jsme prošli ještě přes několik kmenových vesnic v údolí poblíž Muang Singu. A podívali jsme se také do Číny, i když jen přes hraniční závoru.


Muang Sing, Laos

Horské kmeny žijí v celé této oblasti na území Thajska, Laosu a Myanmaru. Na území Laosu jich žije několik, v této části země jsou nejrozšířenější vesnice kmene Akha, Yao a Hmong. Tato oblast je známa také jako Zlatý trojúhelník, dodnes proslulý pěstováním opia. Opium se zde pěstuje již odedávna. Kromě toho, že stále ještě hraje významnou roli v tradiční medicíně, je nejlukrativnější plodinou pro zdejší chudé zemědělce. Vlastně je to pro ně ideální plodina. V této nesnadno přístupné džungli se jí daří dobře, sklízí se několikrát do roka a není náročná na přepravu a distribuci. Právě z těchto důvodů je těžké pěstování opia nahradit něčím jiným. Lukrativním zdrojem pro mezinárodní obchod s drogami se ale jihovýchodní Asie stala až během války ve Vietnamu, kdy prostřednictvím nechvalně proslulé Air America z výnosů z opia financovala CIA své tajné operace.

Muang Sing byl jednou z našich prvních zastávek v Laosu. Od chvíle, kdy jsme překročili Mekong, už jen stále víc propadáme podmanivému kouzlu této země. Kouzlu její přírody, jejích obyvatel, její atmosféry.Autor - Irena Hrušková

Zveřejněno - 28.03.2005 06:00

Nejnovější články do Vaší schránky:
REKLAMA:
REKLAMA:

Reklama

(c) 2005-2017, Desperado.cz | Provozuje - Jaroslav Hruška & Štefan Mazáň