Translate


Widget by seo.uk.net

Kambodža – vítejte v království Khmérů

KAMBODŽA
n_kambodza_vitejte_23974021
Leden 01, 2005
Kategorie: KAMBODŽA

Kambodža se jen pomalu a velmi těžce vzpamatovává ze své minulosti. Za krvavé vlády Rudých Khmerů zemřely dva miliony lidí a ultramaostický experiment zasadil zemi zdrcující a dodnes nezhojené rány. Celá země je stále velmi zničená a rozsáhlé oblasti jsou dosud zaminovány.

Po zlepšení bezpečnostní situace v posledních letech však země začíná konečně využívat svůj turistický potenciál. Čím jsou pro Egypt pyramidy, tím je totiž pro Kambodžu Angkor, jedna z nejvelkolepějších historických památek na světě. Chrámy Angkoru jsou kambodžským národním symbolem a jsou také jednou z naději na lepší budoucnost země.

Impozantnost a atmosféra starých chrámů dávného Angkoru se opravdu jen velmi těžko popisuje. „Větší než všechno, co nám zanechali Řekové a Římané“, zní výstižný výrok objevitele tohoto v džungli ztraceného města Henry Mouhota v 19. století.

Výchozím místem pro návštěvu Angkoru je městečko Siem Reap, jednoznačně nejturističtější místo v Kambodži. Právě sem totiž míří skoro všichni návštěvníci země. Někteří se však už nepodívají nikam jinam a to je škoda. Kambodža totiž není jen Angkor, stejně tak jako Angkor není pouze známý Angkor Wat. A i když je samozřejmě Angkor největším lákadlem, Kambodža toho nabízí mnohem víc, takže zajeďte si i jinam, než pouze do turisty přeplněného Siem Reapu.

Kambodžské pláže se podobají těm thajským, ale na rozdíl od nich jsou liduprázdné. Můžete také prozkoumávat džungli v národním parku Bokor nebo se zasnít někde u nádherné scenérie Mekongu. A pokud budete mít štěstí, tak uvidíte u Kratie plavat v Mekongu vzácné říční delfíny. Na jezeře Tonlé Sap vám zase místní rybáři nabídnou projížďku jejich plovoucí vesnicí. Vynechat určitě nesmíte Phnom Penh, odraz někdejšího lesku a nynější tak trochu pochmurné současnosti Kambodže. Navštivte nádherný královský palác stejně jako pestře chaotické místní tržnice. Nejtemnější stránku kambodžské minulosti vám ukáže muzeum genocidy Tuol Sleng.

Mnoho lidí si Kambodžu spojuje pouze s válkou, genocidou a Rudými Khmery. Tohle všechno však už má Kambodža za sebou a není zdaleka tak nebezpečná a divoká, jak by se snad mohlo zdát. Nedejte na různá hrůzostrašná varování, Kambodža je dnes poměrně bezpečná a turisty vítá s otevřenou náručí (i když přiznejme, že spíš jejich peněženky).

Rychlý a náhlý příliv západních turistů se totiž začíná trochu negativně promítat na chování místních lidí, zejména co se týče předražování a různých šejdířských triků. Kambodža těží z vysoké turistické návštěvnosti sousedního Thajska, odkud sem agentury dopravují turisty letecky, neboť jiná pohodlná cesta do Kambodže nevede. Pokud ale chcete trochu poznat skutečnou Kambodžu, tak zapomeňte na pohodlí a vypravte se sem z Thajska pozemním přesunem.

Kambodža - Angkor, chrám Angkor Wat

Kambodža – Angkor, chrám Angkor Wat

Pobyt je tady levný, zvlášť pokud dokážete dobře smlouvat. Největším problémem cestování po Kambodži jsou asi cesty, respektive tedy, že tam cesty spíš nejsou. Až na pár výjimek se totiž cestami dají nazývat jen s notnou dávkou představivosti, výraz „silnice“ je v této souvislosti téměř eufemismus. Kambodžské cesty jsou plné děr, spíš ovšem obrovských jam, jsou bez asfaltu, nebo jen s jeho skrovnými zbytky. Jízda se tak často podobá přískokům vpřed tudy kudy to jde – nebo kudy si řidič myslí, že to půjde – skrz mračna zvířeného prachu.


Kambodža je prostě dobrodružství a je to ta „pravá“ Asie. Cestování je tady trochu náročnější, ale s dostatkem informací lze cestu bez problémů absolvovat. Při průjezdu Kambodžou neočekávejte pohodlí, ale rozhodně ani nudu. A nutno říct, že při pohledu na vycházející slunce nad Angkor Watem člověk úplně zapomene, jakým způsobem se sem dotrmácel.

Naše dojmy z Kambodže byly zpočátku trochu rozporuplné. Bezprostředním dojmem byl asi doposud nejintenzivnější pocit degradace na „kasičku na peníze„, neustálé předražování a švindlířství už nám šlo trochu na nervy. Na druhou stranu jsme ale měli i zážitky opačné, které nám dojem z Kambodžanů zase vylepšily. S odstupem času se však nějaké ty nepříjemnosti jeví spíš jako nepodstatné a konečným dojmem tak zůstává mimořádně zajímavá a svým způsobem velmi krásná země. Myslím, že zejména dvě místa tady nemohou nechat nikoho lhostejným, jsou to Angkor a Tuol Sleng. Zároveň také musím říct, že pohnutý osud Kambodže spatřený na vlastní oči, byl nejspíš sám o sobě tím nejvýraznějším a možná i nejdůležitějším zážitkem.

.

.

Autor: Irena Hrušková
Zveřejněno: 1.1.2005

DALŠÍ ČLÁNKY:

  • Angkor – dědictví Khmerské říšeAngkor – dědictví Khmerské říše Není asi nic, co by člověka mohlo připravit na Angkor. Přečtené knihy ani mnohokrát viděné fotografie stejně nedokáží postihnout atmosféru tohoto místa. V džungli ztracené kdysi velkolepé město mocné Khmerské říše má své nepomíjivé magické kouzlo tajemna a vznešenosti. Chrámy Angkoru jsou kamb...
  • Kambodža – Travel TipyKambodža – Travel Tipy Největší historický areál na světě, největší náboženská stavba na světě, Kambodža se má milovníkům historických památek čím pochlubit. . Phnom Penh ! Phnom Penh je typickým chaotickým asijským velkoměstem. Kdysi nejkrásnější město Indočíny si dosud uchovalo zbytky svého koloniálního šarmu,...
  • Phnom Penh – ve stínu genocidyPhnom Penh – ve stínu genocidy Nad jezerem Boeng Kak uprostřed Phnom Penhu se odehrává krvavě rudý západ slunce. Jakoby symbolizoval stín krvavé minulosti, který dosud leží nad kdysi nejkrásnějším městem Indočíny. Minulosti, během které se z hlavního města Kambodže stalo město duchů a stálo na pokraji svého zániku. Pádem Ph...
  • Tonlé Sap – život na Velkém jezeřeTonlé Sap – život na Velkém jezeře Na naši najatou loďku naskakuje malý klučina, zřejmě syn lodivoda a snaživě se nám pokouší dělat průvodce. Jeho angličtina je však omezená v podstatě jen na pár základních slov a tak pouze střídavě ukazuje „Islam people“ nebo „Vietnam people“. Projíždíme na malé loďce touto zvláštní plovoucí vesn...
  • Kudy kam – Siem ReapKudy kam – Siem Reap Městečko Siem Reap je výchozím místem pro návštěvu Angkoru. Je jedním z nejvíce navštěvovaných míst v Kambodži a prožívá hektický boom. . NOCLEH Siem Reap je plný hotelů, od levných guest-housů až po luxusní hotely. Levného ubytování je tady celá řada, v centru je oblíbená oblast např. kolem...
  • Phnom Penh – hlavní město Kambodže (foto)Phnom Penh – hlavní město Kambodže (foto) Největší a současně hlavní město Kambodže je Phnom Penh, které obývá takřka celý milion lidí. Phnom Penh bylo označována za nejkrásnější město Francouzské Indočíny a díky tomu nabízí unikátní kombinaci klasické khmerské a francouzské architektury. Zajděte se podívat třeba na promenádu Sisowath, č...