Letecké muzeum v Kunovicích ukáže nejen vojenskou techniku

Letecké muzeum v Kunovicích (Zlínský kraj - Česká republika)
Letecké muzeum v Kunovicích (Zlínský kraj - Česká republika)

Kdo se zajímá o leteckou dopravu a má v ní celoživotní koníček, nemůže si nechat ujít tak báječný výlet. Podívat se do leteckého muzea umístěného zcela symbolicky v Kunovicích v sousedství továrny vyrábějící malá dopravní letadla LET 410. Zažijete tu cestu jako z Nagana, ale i prohlídku světoznámých válečných strojů z produkce továrny pojmenované po leteckém inženýru Alexandru Jakovlevovi. Připraveno je aerotaxi a uvidíte i čmeláka, tedy alespoň jeho originální československé ztvárnění, které usnadňuje těžké práce na poli. Unikáty, ale i klasika, nechte se pozvat do světa letectví!

Nejprve vás přivítá malá výstava

Záhy po vstupu do leteckého muzea v Kunovicích se dočkáte menší výstavy, kterou nelze ukázat venku. Jsou to předměty spojené s létáním, co každému, kdo rád cítil vítr ve vlasech, připraví nevšední zážitek už při pouhém pohledu. Východní Morava je proslulá mnoha věcmi, příkladem budiž právě letecký průmysl, který zde má tradici už po několik generací a není divu, že Uherskohradišťsko hostí podobné muzeum. Pěkně pod širým nebem, společně s letouny jako Z-37 Čmelák, ale také sovětskou stíhačkou MiG-23 MF, takovou exkurzi si jistě každý milovník aeronautiky nechá líbit.

Setkáte se také s naganským expresem, jak se obvykle přezdívá také čestnému členovi vládní letky Tu-154, který dovezl hokejové hvězdy přímo z dějiště olympiády 1998. Dnes už létají airbusy a životnost původních Tupolevů je pryč, takže mohou být součástí podobného muzea pod širým nebem a přinášet radost všem, kdo se zajímají o dění tam nahoře v oblacích. Připraveny jsou i letecké suvenýry, které mohou být i pěkným dárkem pro někoho z vašich blízkých s podobným hobby.

Zastřešená expozice a česká klasika

Pokud vám něco říká L-39 Albatros nebo Z-126, pak budete doslova a do písmene ve svém živlu. Po vstupu a prohlídce malé výstavy čeká krytá expozice, kde je několik elegánů svého času píšících českou, resp. československou historii leteckého průmyslu. Jak se říkalo už za dob prvorepublikových, vzduch je naše moře. Nakonec, letectví má u nás tradici delší než sto let a kunovické letiště zdobí veterány už od šedesátek. Za začátky muzea stáli Jiří Marek s Aloisem Hráčkem, dva nadšenci, kteří založili první Slovácké letecké muzeum.

Jako první exponát, který se dochoval v celé své kráse, tu byl vystaven Delfín L-29. Podívat se na něj můžete i dnes. Nikde jinde už jej ani nevystavují, takže vás čeká nevšední zážitek, o němž pak můžete vykládat historky nejen na rodinných setkáních. I když muzeum fungovalo i před rokem 1989, se změnou režimu se otevřela řada zajímavých možností. Přibyl vrtulník, přibližovací radar a sbírka munice, stejně jako dalších osm letadel.

Třicítka exponátů a prohlídky interiérů

V dnešní době má letecké muzeum v Kunovicích pro své hosty připraveno na tři desítky různých skvostů, do nichž si můžete i nastoupit a vychutnat si pocit, jaký je neodmyslitelně spojený s pobytem na palubě vzdušných korábů první velikosti. Elegán jako Let L13 J Blaník „Jawa“, Jakovlev Jak-40 nebo Mikojan-Gurevič MiG-19 PM, ale například i „jaderný bombardér“ Suchoj Su-7 BM, to je jen malé nahlédnutí do zdejších expozice plné překvapení. A užít si můžete i tematické akce, jako například Odlétáme na prázdniny nebo Military den Kunovice. Pokud si chcete užít den přímo v oblacích, není nic snazšího než se na tuto možnost podrobněji vyptat ve zdejším Slováckém aeroklubu Kunovice a užít si zážitek opravdu na jedničku.

Od listopadu do března je zavřeno, ale během sezony je v Kunovicích na letišti opravdu živo. Rodiče s dětmi, ale i fanoušci letectví, kteří se tu cítí jako doma, si tu podávají dveře. Nechybí klasika v podobě komentovaných prohlídek, v době, kdy celou společnost svíral koronavirus, byly k mání i virtuální prohlídky. Ale je pravda, že vidět na vlastní oči takovou nádheru, znamená zážitek zcela nesrovnatelný s čímkoliv za PC a tabletem. Vrtulník a skvostná letadla, možnost slyšet typickou radiokomunikaci, pokud jste četli knihy od Jánského či Fajtla, potom zde jednoduše nesmíte chybět! Nezapomeňte, jak říkají i správci a majitelé, letadla žel chátrají, s tím se nic neudělá a věčně zde pro turisty jako atrakce číslo jedna nebudou. Zkuste i Uherské Hradiště a krásný Velehrad, spojte výlet v jedno!

Booking.com