Liberec aneb výlet pod Ještěd, kde si užije celá rodina

Liberec (Česká republika)
Liberec (Česká republika)

Severočeský region nabízí spoustu zábavy a vzrušení, nebojte se proto celodenního výletu, při němž poznáte Liberecko trochu více zblízka! Projděme se tedy metropolí, kde nechybí honosná budova radnice jako historický artefakt, ale také moderní menu v podobě aquaparku nebo zoologické zahrady plné kočkovitých šelem a šelmiček. Páté největší české město má přes sto tisíc obyvatel a od Prahy jej dělí skoro sto kilometrů. Co bychom ještě měli vědět, když plánujeme objevnou cestu na sever republiky?

Novorenesanční radnice je jistě číslem jedna

Kam se vydat, pokud jde o stavby, ať už světské nebo sakrální? Jistě, je to třeba právě radnice situovaná na Benešově náměstí, jejímž architektem byl v závěru devatenáctého století jistý Franz Neumann a vídeňský mistr se inspiroval ve své domovině víc než dostatečně. Původní stavba podle italských renesančních architektů tedy byla umně nahrazena a když se zadíváme na lustr dovezený sem z Berlína, jenž váží půl tuny, vidíme, že Liberec – kdysi Reichenberg – byl skutečně velmi bohatým městem ve spletitém systému rakouského mocnářství. Z balkonu novorenesanční budovy mluvili k davům i František Josef I. nebo Edvard Beneš.

Pojďme si udělat i krátkou procházku historickým centrem města, neboť radnice, jakkoliv je pohledná a zajímavá, určitě není jediným místem hodným zastavení se. Dalším orientačním bodem by mohl být třeba místní zámek, jehož nynější podoba sahá až do klasicistního období, tedy konkrétně pak osmnáctého věku. Za zmínku nepochybně stojí i divadlo, pojmenované po Františku Xaveru Šaldovi, jež se dočkalo svého slavnostního otevření v září 1883. Najdeme je vlastně poblíž radnice, taktéž na náměstí Dr. Edvarda Beneše.

Severočeské muzeum nebo pár sakrálních klenotů

Na Masarykově třídě čeká Severočeské muzeum, svého druhu nejstarší v republice, založené už v devatenáctém století. V jeho sbírkách je více než 700 tisíc různých předmětů a každoročně se zde koná na dvě desítky výstav. Většinou uchovávaných předmětů jsou negativy, nicméně vyjímají se i vzácné gobelíny nebo krajky, nechybí porcelán a cínové skvosty.

Čekají na nás ale i sakrální skvosty, jako je kostel svatého Antonína Velikého, od šestnáctého století trojlodní, ale také kostel Nalezení svatého Kříže, jenž se dočkal v osmnáctém věku rekonstrukce v duchu tehdy moderního baroka. Do třetice zmiňme třeba kostel svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích (městská část mající nyní asi osm tisíc obyvatel), jenž byl postaven na začátku minulého století.

Botanická zahrada je nejstarší v republice

Liberec a botanická zahrada? Ale jistě, rok založení 1876 a tři tisíce metrů čtverečních zelených ploch, to je v dnešní době unikát. Nejstarší v celé zemi, od roku 1884 i s obrovským skleníkem. Ten dnes mj. ukrývá velký bazén, v němž zdejší specialisté pěstují leknínovité rostliny. K návštěvě jistě láká i technické muzeum, Aquapark, ale i nejstarší (opět!) ZOO v Čechách, kde je na třinácti hektarech bezmála 150 živočišných druhů. Zajímavá určitě bude i prohlídka rodného domu Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích. Vlivem urbanizace se tato menší víska výrazně přiblížila hranicím města Liberce. Ještěd a lanovka, to je už zavedená klasika – a pokud vás to láká po památkách, čekají třeba hrad Frýdštejn a zámek Sychrov, i když to bude menší výlet.

Booking.com