O nezávislém cestování

Po návratu z cest velmi často slýcháme dotazy typu: Jak jste se přepravovali ? Co jste tam jedli ? Kde jste bydleli ? A to se proboha nebojíte ? No, myslím že mohu zodpovědně prohlásit, že snad téměř všude na světě se najde něco k snědku, funguje tam nějaká doprava, lze najít místo k přespání a bát se povětšinou není čeho. Ale teď vážně.

Články této sekce obsahují všeobecné informace o nezávislém cestováním především v zemích tzv. "třetího světa" a je určena spíše začínajícím cestovatelům, ale třeba v ní naleznou nějaké užitečné podněty i ti zkušení. Jedním ze záměrů bylo shromáždit ucelený soubor informací o tomto způsobu poznávání světa a přiblížit ho i těm, kteří třeba doposud váhají. Všechna doporučení zde uvedená jsou náš názor vytvořený většinou na základě vlastních zkušeností. Konkrétní informace k jednotlivým zemím jsou uvedeny v sekcích přímo u nich.

Jak cestovat nezávisle ? Velmi snadno.

Možná někteří lidé zvažují, zda vysněnou zemi poznávat samostatně nebo organizovaně s cestovkou. Ti kdo se rozhodnou pro cestovku mají mnoho praktických věcí zařízeno předem a nemusí se o nic starat, ale jsou na druhé straně ochuzeni o mnoho zážitků a aspektů, které přináší právě nezávislé cestování. Jak už to tak bývá, u obou variant existují výhody i nevýhody, a každý člověk dává přednost něčemu jinému, takže prostě asi každému co jeho jest.

Pokud vás však samostatné cestování láká, ale máte třeba jen obavy z neznáma, chtěli bychom vám ukázat, že není důvod se čehokoliv obávat a jak je takový způsob cestování vlastně ve skutečnosti snadný. Je to všechno jen otázka volby priorit a také dostatku informací.

Snažíme se tady nabídnout maximum informací a přes následující výčty různých možných bezpečnostních či zdravotních rizik není nutné se nějak přehnaně obávat (ostatně se někdy podívejte, co se píše pro cizince třeba o nás). Je však dobré být předem připraven a informován. Cestování s sebou sice přináší jistá rizika, ale ta platí stejně tak i pro organizované zájezdy a koneckonců stejně tak i pro každodenní všední život. Každopádně právě dostatek informací je tou nejlepší obranou proti nim a také například proti zbytečným výdajům.

Takže jaké jsou podle nás výhody nezávislého cestování ?

Asi největší výhodou nezávislého cestování je daleko bližší poznání navštívené země. Z okna autokaru přejíždějícího od památky k památce toho zas tak moc člověk o žádné zemi rozhodně nepozná. Co si asi zapamatujete z místa, na kterém vás na hodinu vypustí z autobusu ? S cestovkou jde spíš o předem naplánované, tak trochu "naservírované" zážitky, které sice i tak mohou být zajímavé, ale myslím, že se to nevyrovná těm skutečně samostatně prožitým. To kam se dostaneme sami, co objevíme sami – to bývá většinou právě tím nejlepším na celé cestě. Tohle ale možná člověk pochopí právě tehdy, až něco takového skutečně zažije.

Jedním z největších problémů u cestovek je příliš velká skupina lidí, což však může být trochu obdobné i při nezávislé cestě ve větším počtu. Ve velké skupině se možná dobře seznámíte mezi sebou, ale do kontaktu s místními se moc nedostanete. Přímý kontakt s místními lidmi je ale často vůbec to nejzajímavější a pro poznání země jednou z nejpodstatnějších věcí. Ve většině částí nám vzdáleného světa jsou lidé nepředstavitelně přátelští a pohostinní, s námi Evropany se to vlastně vůbec nedá srovnávat. Mimoto se také samozřejmě můžete seznámit se spoustou jiných cestovatelů, většinou potkáte pestrou směsici lidí z celého světa.

Skupina organizovaných turistů je navíc daleko častěji terčem negativních jevů – jako např. agresivní dohazovači, žebrání, kapsáři apod. Naše zkušenost je, že pak mají zpravidla jiné zážitky než třeba samostatně se pohybující dvojice. Pokud se pro cestovku rozhodnete jen kvůli větší bezpečnosti, tak jde často v podstatě spíš jen o iluzi. Nebývá v tom totiž nijak zásadní rozdíl, spíše to dokonce může být i naopak.

Velká skupina turistů je daleko pravděpodobnějším a snazším cílem pro okradení nebo přepadení. Turistický autobus je, jak se kdosi kdysi trefně vyjádřil, vlastně taková "hromádka dolarů na kolečkách". Výhodou je snad nanejvýš to, že je s vámi zkušený průvodce a to je zároveň i velkou nevýhodou, neboť jste na něj v podstatě zcela odkázaní. Pokud někam dojedete sami, dokážete se pravděpodobně i sami vrátit a postarat se o sebe. Připadá mi spíš riskantní být tisíce kilometrů od domova a pořádně ani nevědět, kde to přesně zrovna jsem a jak se odtud dostanu.

Velkou výhodou je samostatnost v rozhodování a v tvorbě programu. Líbí se mi tady, tak ještě zůstaneme. Prší, tak pojedem jinam. Pevný plán, od kterého se s cestovkou jen těžko můžete odchýlit, nedává možnost zažít něco nečekaného, rozhodnout se podle momentální situace či doporučení jiných cestovatelů apod. Často nejlepšími zážitky jsou právě ty "neplánované". S cestovkou máte na návštěvu každého místa vymezenou určitou dobu a musíte se prakticky neustále přizpůsobovat.

Vlastně, co týče pohodlí, vždyť právě nezávislost je daleko pohodlnější. Nemusíte se přizpůsobovat nikomu, na nikoho čekat, rozhodujete se podle sebe nejen o programu, ale třeba i jaký (jak pohodlný/drahý/levný) si vyberete hotel, pokoj, autobus, restauraci atd. A pokud budete chtít, na každém místě vždy najdete poměrně bohatou nabídku místních agentur, jako jsou různé treky, výlety apod. Pevný program je také doslova mor pro fotografy. Samostatně si můžete počkat na "správné" světlo, přivstat si na svítání, počkat na západ slunce atd. atd. atd.

Nezanedbatelnou výhodou je, že zcela určitě samostatnou cestu pořídíte levněji než s cestovkou, tady existuje opravdu jen velmi málo výjimek. Určitě uvidíte víc a za míň peněz. To nejdůležitější je vyrazit, zážitků budete mít na celý život. Každou zemi lze procestovat samostatně, v tomto existují opravdu jen velmi ojedinělé výjimky, většinou z důvodu nemožnosti získání individuálního turistického víza. Že to samostatně nejde, se ale někdy tvrdí i o zemích, u kterých to vůbec není pravda (např. se s tímto tvrzením lze někdy setkat u Egypta, což je totální nesmysl).

Začátečníkům, kteří se přece jen trochu obávají neznámého prostředí, doporučuji vyzkoušet si nejprve nějakou cestovatelsky "snadnou" zemi, za jaké kromě těch evropských považuji například Turecko, Maroko nebo Tunisko. Z těch vzdálenějších a exotičtějších je poměrně velmi jednoduché cestování v Thajsku a také v Malajsii. Pak už si lehce dokážete představit, že se sami vydáte i do těch ostatních.

Booking.com