Vybavení na cestu kolem světa (4/4)

V posledním díle našeho seriálu o vybavení na cesty, který vznikl při cestě kolem světa, se dozvíte doporučení k výběru hlavního a příručního batohu, jak batohy zajistit tzn. bezpečnostní síti. Článek dále obsahuje rady co dát do příruční lékárničky, jak vybavit krabičku poslední záchrany (KPZ) a jaké ostatní věci nezapomenout.

Batohy

Jako hlavní batoh používám Tatran 80l od Treksportu. Někdy absolutně nechápu co se do něj vše vejde. V dolní komoře mám stan, karimatku, hamaku, spacák, trekové boty. V horní komoře je lékárna, vodě odolný pytel s doklady a elektronikou, pytel I. a pytel II. (oblečení), cestovní sada, taška aktuálních potřeb. A pořád mám místo pro zásoby jídla ,vody, dárky a věci na dělání náramků a podobných blbostí. Batoh po dvou letech bez jediného poškození, žádný prasklý šev, či přezka prostě nic. Zádový systém na jedničku. Občas jsem nesl cizí batoh a řeknu vám už jsem se těšil až zas budu mít ten můj Tatran na zádech. Při dobře seštelovaném batohu váhu 20kg skoro ani neucítíte.

V Malajsii mi zmokl v džungli batoh i s vybavením a mohl mít tak 35kg, možná víc jelikož jsem jej nemohl ani zvednout a nic v něm nepovolilo, proste držák. A však pro lepší péči o batoh na cestách používejte vždy obal, uchrání batoh od prachu, UVA a UVB záření, které má na starost stárnutí materiálu, od deště a trnů v džungli. Pokud vyloženě nemusíte nic neupevňujte na batoh z venčí, Tatran je dostatečně objemný, aby se vše vešlo dovnitř. Věci připevněné zvenčí jsou náchylné na poškození a také první co se vám budou snažit zloději ukrást. Batoh by neměl překračovat obrysy vašeho těla, pak kde projdete vy projde i váš batoh, což oceníte v džungli ve vlaku či autobusu. Tatran mohu jen vřele doporučit.

Příruční batoh - od firmy Kathmandu, koupil jsem jej na NZ, předtím jsem používal "klíště" od Treksportu, ale to je nedostačující. Příruční batoh musí mít uvnitř pár přihrádek kam dáte repelent, krém na opalování, tužku, čelovku a ostatní nezbytnosti. Venkovní sítěná kapsa slouží na mokré věci či knihu a dobré popruhy, bederní pás nevyužívám. Příruční batoh se většinu času nosí na prsou a proto musíte odzkoušet, aby vás netlačil do krku, nebyl malej a popruhy byly dostatečně dlouhé. Zip by měl být pevný s ocelovým jezdcem a úchytem tak, aby se dal zamknout zámečkem. Venkovní popruhy nejsou na škodu a případné uchycení na velký batoh také ne i když jej nevyužívám.

Příruční batoh obsahuje:

láhev na vodu 1l (nejvíce se mi osvědčila plastová Platypus, která po vyprázdnění nezabírá žádný prostor a na rozdíl od hliníkových je odolná proti nárazům),
čelovka Petzl Tika na 3AAA dobíjecí baterie,
vodě odolné pouzdro na foťák,
opalovací krém,
repelent proti hmyzu (používám kokosový olej),
karabina,
propiska,
slovník,
náhradní klíče,
špunty do uší do autobusu,
izolepa,
technická páska na opravy,
větrovka,
ponožky,
v chladnějších podnebích flauška,
pytel II. (záleží na podmínkách a v jaké zemi se nacházíte ),
zámek (v hodně zemích potřebujete k zamčení pokoje vlastní zámek, pořiďte si s třemi klíči ať můžete půjčit případným spolunocležníkům)

Bezpečnostní ocelová síť PACSAFE

Vhodné pro cestovaní v autobusech a zamykání batohu v dormitorech či méně bezpečných místech. Pokud cestujete sami, umožní vám to zamknout batoh ke stromu a v klidu se koupat. Občas jej zamknu na letišti kde je hodně lidí a jdu na záchod či hledám informace. Pro osamělého cestovatele super věc. Používám jej druhým rokem, ale plastové věci začínají odpadat. Takže životnost kolem dvou let.

____________________________________________________________________________________________________

Autorem tohoto článku je zkušený cestovatel Štěpán Javorčák (* 1974), který více jak 3 roky cestoval kolem světa. Čtenáři webu Desperado.cz mohli sledovat jeho cestu a zážitku na našich stránkách v sekci Deníky z cest - Štěpa ze světa. Štěpa i nadále příležitostně vyráží do světa, ale teď směřuje svou energii hlavně do farmy, kterou pořídil jako ruinu a teď ji intenzivně zvelebuje. Štěpa je internetově zdatný farmář a tak co se právě děje u něj na farmě se dozvíte na blogu The Farm house Chodec.

____________________________________________________________________________________________________

Ostatní drobnosti

Mapa světa (pro plánování trasy), průvodce používám Lonely Planet, propagační materiál o ČR (mnohé lidi zajímá jak vůbec ty Čechy vypadají a vy máte možnost udělat dobré jméno naší zemičce ). Provaz na věšení prádla, slouží zároveň k upevnění hamaky, kolíčky na prádlo 3 ks.

Osobní věci

Tyto věci nosím vždy v kalhotách nebo jinak připevněné na těle, prostě musí být vždy k dispozici.

Klíče a příruční lékárnička

Klíče od malého zámku, který využijete pro zamykání malého batůžku či dveří u hotelového pokoje. V některých zemích si musíte zamknout pokoj vlastním zámkem. Klíč od ocelové bezpečnostní sítě batohu. Malý šroubováček, občas se hodí na rozebírání čehokoliv. Baterka na jednu AAA baterii, je malá a dá se dobíjet, použijete ji když kontrolujete pokoj zda jste něco nezapomněli pod postelí a večer ve stanu. Baterii v baterce vložte obráceně a tím zabráníte nechtěnému vybití v případě potřeby stačí jen obrátit baterii. Karabina na kterou si připnete klíče od hotelu.

Příruční lékárnička, která obsahuje:

2x ibalgin 400mg (bolesti svalu a hlavy),
1x imodium (zastavuje průjem),
1x endiaron (léčí průjem),
1x prášek proti cestovní nevolnosti (využijete jak na moři tak v autobuse),
1x sumamed 500mg antibiotikum,
1x prášek na alergii,
1x Paralen 500mg (snižuje horečku a bolest hlavy)

To vše je v kovovém nepromokavém pouzdře a prášky dejte jednotlivě do vaty což bude zabraňovat jejich pohybu a také se prášky nebudou spolu chemicky napadat, hlavně ibalgin barví ostatní prášky do červena.

Všechny tyto věci jsou přichycené na klíčovém popruhu s píšťalkou a upevněny na poutku u kalhot.

Nůž mám vždy v širokém poutku u kalhot. Čepel by měla být dlouhá jak šířka mužské dlaně. Je zbytečné delší a nevýhodný menšíů jelikož pak budete ztěží třeba upravovat ananas. Nůž by měl mít možnost rychlého otevření a pojistku. Já používám nůž od firmy CRKT model M16-13Z a jsem s ním spokojen. Odzkoušel jsem cestou hodně nožů od malých po velké, či multifunkční, ale nejvíce se mi osvědčil jednoduchý nůž s jednou čepelí.

Notýsek s tužkou, je neocenitelná věc při smlouvání, psaní poznámek o cestě, kontaktů a prostě vše pro zapamatování a konverzaci.

Hodinky používám Timex ironman, jsou vodotěsné do 100m, mají dva časy (jeden doma v ČR a druhý aktuální na cestě), budík, timer, který využívám pro braní prášků např. antibiotik, osvětlení. Víc funkcí asi na cestě potřebovat nebudete, nemá cenu pořizovat si drahé hodinky se spoustou funkcí, když na cestách hrozí riziko ukradení a rozbití. Na pásku u hodinek mám kompas od firmy Suunto, který je neocenitelný při práci s mapou ve městě.

Tělová kapsa na doklady, kde si dáte peníze, kreditní kartu a pas, který však ještě dejte do uzavíratelného nepromokavého obalu. protože při chůzi jak se potíte vám pak pěkně navlhne a čtecí zóna s fotkou jde do háje.

Elastickej tunel z mikrovláknama španělské výroby na ochranu proti sluníčku.

Váček na peníze, osvědčil se mi více než peněženka a hlavně jsem si jej sám vyrobil :o)

Krabička poslední záchrany

Nosím ji pořád u sebe pro všechny případy, jelikož občas vyrazím jen s malým batůžkem a zapomenu si vzít cestovní sadu a pak se divím, když nemám tablety na úpravu vody, nebo nemám prášek, jelikož jsem zapomněl doplnit příruční lékárničku atd. Jako krabičku jsem využil kovové pouzdro od cigaret a podařilo se mi do něj nacpat:

sirky (hlavičky zakápněte do vosku ochrání je proti vlhkosti a tření),
šití,
spínací špendlík,
lupa (na rozdělání ohně a vyndávání trnu),
strunová pilka na dřevo,
pilka na ocel,
svíčka,
provázek,
prezervativ (dá se použít i jako nádoba na vodu),
vlasec,
rybářské háčky,
tablety na úpravu vody,
1x ibalgin 400mg (bolesti svalů a hlavy),
1x imodium (zastavuje průjem),
1x endiaron (léčí průjem),
1x sumamed 500mg antibiotikum,
1x prášek na alergii,
vata, aby se věci v krabičce nepohybovaly

Fotoaparát a příslušenství

Fotoaparát používám Canon Power Shot S2IS dobrá mašinka a dárek od mých přátel v USA, mám dokoupené dva roky navíc záruky. Počítejte že při každodenním používání, přesunu, pobytu u moře, na poušti, v džungli a horách kameře nepřidá a tak si uschovejte pořádně záruční list.

Brašnu na fotoaparát používám od české firmy FOMEI Digi Peak, věřte nebo ne drží po dva roky nošení v rozkroku. Brašna je skvěle konstruována, jelikož se dá připnout na bederní pás bez provlíkání, zároveň se dá i provléknout na opasek a já nejvíce používám řemen. Brašna se dá zavřít jak na zip což chrání proti vnikání prachu a mlhy, ale také jen na přezku což je povětšinou pohodlnější. Do přední kapsy se vejdou dvě sady baterií. Ve vnitřní kapse víka mám USB adapter na SD memory kartu což mi umožňuje rychle bez kabelu předat foto na PC.  Na čištění optiky používám LensPen čistící pero s gumovou čistící plochou a štětcem, super věcička.

Tak už mě toho moc nenapadá :o) Pokud budete mít nějaké konkrétní dotazy, rád vám je zodpovím.

___________________________________________________________________________________________________

SERIÁL O VYBAVENÍ NA CESTU KOLEM SVĚTA

Vybavení ne cestu kolem světa – díl 1.

V prvním díle se dozvíte postřehy k váze batohu a jak rozumně vybírat elektroniku na cesty jako jsou baterky, nabíječky, foťák atd. V další části jak vybírat léky a očkování, jak zabezpečit dokumenty a že neškodí mít dva pasy. Dozvíte se i základní informace jak se pohybovat v rizikových oblastech.

Vybavení ne cestu kolem světa – díl 2.

V druhém dílu cyklu "Co si sebou vzít na cestu kolem světa" se dozvíte jak je to s pojištěním a především co dělat když se pojišťovně platit nechce. Pár informací zde najdete k hygieně a pak především co má cestovatel v batohu. Štěpa vám doporučí dobré boty, jaké pořídit kalhoty, košili nebo trenky a ponožky.

Vybavení ne cestu kolem světa – díl 3.

Ve třetím díle seriálu s doporučeními co si vzít na cestu kolem světa, se dozvíte o využití nepromokavého pytle, co by měla obsahovat lékárnička, jak vybrat spacák, hamaku, karimatku a jestli sebou na cesty brát stan.

Vybavení ne cestu kolem světa – díl 4.

V posledním díle našeho seriálu o vybavení na cesty se dozvíte doporučení k výběru hlavního a příručního batohu, jak batohy zajistit tzn. bezpečnostní síti. Článek dále obsahuje rady co dát do příruční lékárničky, jak vybavit krabičku poslední záchrany (KPZ) a jaké ostatní věci nezapomenout.

_______________________________________________________________

Tento příspěvek je součástí cestopisu, který dokumentuje mojí tříletou cestu kolem světa. Na úvodní článek cestopisného seriálu se dostanete kliknutím na "Stěpa ze světa aneb CESTA KOLEM SVĚTA".

Booking.com