Kambodža – Zeměpis a podnebí

Dítě na člunu (Kambodža)
Dítě na člunu (Kambodža)

Kambodža má svou západní hranici s Thajskem, na severu sousedí s Laosem a na východě s Vietnamem. Jižní část země lemuje 443 km dlouhé členité pobřeží Thajského zálivu v Jihočínském moři. Centrální část země vyplňuje nížina řeky Mekong, kterou obklopuje hornatý sever a západ země.

Topografii země dominuje životně důležitá mohutná řeka Mekong, která přitéká z Laosu a pokračuje na jihovýchod do Vietnamu. Přítokem Mekong je 100 km dlouhá řeka Tonlé Sap, která vytéká ze stejnojmenného jezera Tonlé Sap (Velké jezero), které druhým důležitým vodním zdrojem země. Max. hloubka jezera dosahuje 14 m. Obě řeky jsou důležitou dopravní tepnou a většina obyvatel země žije právě v úrodné centrální nížině v povodí těchto dvou řek.

Řeka Tonlé Sap je součástí ojedinělého procesu, dvakrát do roka totiž mění směr toku. V období dešťů, od května do října, se hladina Mekongu zvedne a vrací tok řeky Tonlé Sap zpět do jezera. Jezero se v tomto období zvětší z běžné rozlohy 3.000 km2 až na 7.500 km2. Okolní zavodněná plocha může dosahovat rozloha 20.000 km2. V období sucha hladina Mekongu klesne a Tonlé Sap se opět může obrátit a vlévat se zpátky do něj. Díky tomu zvláštnímu procesu je jezero Tonlé Sap jedním z nejbohatších zdrojů sladkovodních ryb na světě.

Kambodža je lemována několika horskými regiony s deštnými pralesy. Podél thajské hranice na severozápadě se rozkládají nepřístupné Dangkrek Mountains a na severovýchodě u hranice s Laosem se nacházejí Eastern Highlands. Na jihozápadě to jsou Elephant Mountains a Cardamom Mountains, táhnoucí se k Thajsku. Centrální část země jsou rovinaté úrodné, převážně zemědělské oblasti.

Mapa Kambodže

Jedním z největších problémů v otázce životního prostředí je těžba dřeva, která snížila zalesnění země ze 75% v šedesátých letech na 49% v letech devadesátých. Vláda sice postupně zakládá národní parky, ale problém stále zůstává ve formě nelegálního kácení.

V zemi jsou čtyři národní parky. Národní park Bokor se nachází v Elephant Mountains na jižním pobřeží. Národní mořský park Ream je poblíž Sihanoukville. Park Kirirom se nachází nedaleko Phnom Penhu a Virachay u hranic s Laosem a Vietnamem.

Z fauny jsou nejběžněji k vidění různé druhy motýlů, hadi a různé druhy ptáků jako kormoráni nebo jeřábi. Předpokládá se, že v odlehlých oblastech se nachází zvířena mnoha ohrožených druhů, které se jinde již přestávají vyskytovat, jako jsou sloni, tygři, leopardi, nosorožci, gibboni, netopýři a krokodýli.

 Podnebí v Kambodži

Kambodža má typické vlhké tropické podnebí a jeho klima určují dva monzuny. Chladný a suchý severovýchodní monzun přichází od listopadu do února a deštivý jihozápadní monzun od května do října. Monzunové lijáky bývají sice prudké, ale většinou odpolední a krátké. Spadne během nich zhruba 80% z celoročních srážek. Monzuny mezi červnem a říjnem mají v podstatě podobný průběh, jasná rána s 1-3 hodinami odpoledního deště.

Počasí se v podstatě dá rozdělit na čtyři období: suché chladné – listopad až únor, suché horké – březen až květen, deštivé horké – červen až srpen, deštivé chladné – září až říjen. Nejteplejší dny v horkém období se pohybují kolem 35°C a v dubnu dosahují 40°C. V chladném období jsou průměrné teploty kolem 20°C.

Booking.com