Pisa není jen slavná šikmá věž, i když díky ní je světoznámá

ITÁLIEKdyž se vysloví Pisa, snad každý si vzpomene na slavnou šikmou věž, která zde stojí již od 12. století. Pisa je jedním z větších měst v Toskánsku a kromě šikmé věže nabízí k vidění i spoustu dalších památek. Je po Florencii druhým nejvýznamnějším městem regionu Toskánsko a jeho šestým největším městem. Poloha města nedaleko od pobřeží Ligurského moře značně ovlivňuje i místní toskánskou kuchyni, kterou můžete ochutnat v desítkách restaurací. Pisa oplývá mnohými dalšími památkami, například baptisterium a dóm poblíž šikmé věže. Naklonění věže je patrné ve srovnání s těmito památkami. Současná Pisa má téměř sto tisíc obyvatel a řadí se mezi moderní prosperující metropole, leží ve výšce pouhých 4 m. n. m.

Oblast dnešního města byla osídlena již před více než 2000 lety, přibližně ve 13. století př. n. l. a později osídlena Etrusky, jejichž stopy jsou dochované v řadě italských měst, např. Volterra či Lucca. Nejslavnější památkou je zajisté šikmá věž (Torre pendente), která se spolu s ostatními největšími památkami nachází na náměstí Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků) a jeho okolí na obou pobřežích řeky Arno. V roce 1987 bylo celé toto náměstí nejen díky šikmé věži zapsáno na seznam UNESCO jako význačná historická umělecká památka. Stavby představují vrcholná díla italského románského slohu (pisano romanico). V období renesance se stejně jako Florencie, město renesance, dostala Pisa pod vliv bohaté rodiny knížat Medici. To také pomohlo k dalšímu vzestupu města. Náměstí Pizza dei Miracoli je dominantní se svými třemi stavbami – katedrála Duomo di Pisa, baptisterium San Giovanni a šikmá věž. Nedaleko náměstí je restaurace Antoinetta, zde si můžete dát něco dobrého k jídlu z kuchyně Itálie a pozorovat historické jádro města.

Byla zde také založena univerzita (Università di Pisa), jejíž budovy (knihovny, fakulty, atd.) jsou rozmístěny v celém historickém centru. Hlavní památky jsou však právě z dob románského slohu, mnoho staveb je také renesančních a gotických. Narodil se zde také významný astronom, který položil základy mnoha základním poznatkům astronomie, fyziky a matematiky – Galileo Galilei. Pisa je dnes velkým kulturním a společenským městem nabízející plno zážitků, například pro milovníky literatury akce Dante e Pisa. Nevynechejte rozhodně ani návštěvu botanického parku Orto Botanico.

Pise kromě šikmé věže jsou k vidění desítky monumentálních paláců, například Palazzo dello Vedove, Palazzo Quaratesi, Museo Nazionale e Palazzo Reale (sídlo národního muzea), Palazzo Pretorio a mnohé další monumentální, nejen sakrální památky. Po rodákovi Galileim je také pojmenována třída Lugrando Galileo Galilei ležící poblíž historického jádra města. Rozhodně má Pisa co nabídnout ve všech oblastech – umění, historie i kultura. Můžete se také sednout do jedné z restaurací či do kavárny a vychutnat si vynikající italskou kávu a regionální speciality, které Toskánsko nabízí. Pisa není jen šikmá věž, ale spousta dalších míst, která stojí za návštěvu tohoto toskánského města. A odsud je to poměrně blízko i do dalších měst, například Lucca nebo k návštěvě parku Parco Migliriano San Rossore. Nebo k jezeru Lago Massaciuccoli. Pisa osloví každého, je to jedno z nejznámějších a nejkrásnějších měst celé Itálie. Město nabízející od všeho něco, odkaz historie, literatury, malířství i stavitelství. Pokud chcete strávit nějakou chvíli u moře, můžete autem nebo autobusem vyrazit do nedalekého městečka Marina di Pisa. Zde sice nejsou významné památky, ale Marina di Pisa je příjemné přístavní městečko, kde můžete ochutnat rybí speciality.Autor - Marek Kos

Zveřejněno 24.6.2014

REKLAMA:
REKLAMA:

Kontakty     Reklama

© 2005-2018, Desperado.cz | Provozuje - Jaroslav Hruška