Vítězný oblouk v Paříži

Vítězný oblouk v Paříži (Francie)
Vítězný oblouk v Paříži (Francie)

Vítězný oblouk (L´Arc e Triomphe) představuje hned po Eiffelově věži snad tu nejslavnější pařížskou pamětihodnost. Kdyby nic jiného, existují přinejmenším dva dobré důvody proč ho navštívit: tyčí se přímo na západním konci proslulého bulváru Champs-Elysées a postavit ho nechal samotný Napoleon Bonaparte. Kdo si ho při návštěvě Paříže nechá ujít, ten jako by město na Seině nikdy nenavštívil.

Kultovní pařížské stavby

Slavné pařížské pamětihodnosti lze rozdělit do dvou skupin: některé jsou tolik slavné díky svému unikátnímu historickému dědictví a jiné zkrátka pro to, že… jsou v Paříži. Za jejich vznikem stojí pozoruhodná kombinace okolností vzniku, slavných osobností a architektonické hodnoty. Ačkoliv historie se zde nepsala, takové stavby se postupně staly doslova kultovními díky jistému puncu důležitosti. Do této kategorie náleží třeba symbol Paříže a vlastně i celé Francie - Eiffelova věž, palác Louvre, Bazilika Sacré Cœur de Montmartre, katedrále Notre Dame, ale rovněž onen slavný Vítězný oblouk, o kterém bude v následujících řádkách řeč.

Napoleon obnovil starořímskou tradici

Zvyk stavět na počest vítězství v bitvě vítězné oblouky jako poděkování bohům pochází již od starých Římanů. Tradice se udržovala ve starověku a potom na dlouhou dobu zůstala pozapomenuta, než ji v devatenáctém století neoživili evropští státníci a vojevůdci. Jedním z nich byl patrně nejslavnější Francouz historie, Napoleon Bonaparte. Stavbu „svého“ vítězného oblouku inicioval krátce po vítězství v bitvě u Slavkova (1806) a trvala celých třicet let. Jen vyhloubit základy trvalo dělníkům dva roky. Dlouhý průběh stavby poněkud kontrastoval s následnými Napoleonovými neúspěchy na válečném poli, zatímco pilíře oblouku utěšeně stoupaly k nebeským výšinám.

Během stavby zemřeli oba architekti, kteří usilovali o „zakázku“ a vzhledem k politické situaci v roce 1814 byla stavba dokonce přerušena. Nakonec se však podařilo oblouk úspěšně dokončit a to včetně bohaté sochařské výzdoby poukazující na francouzské úspěchy na bojišti. Slavnostního otevření se stavba dočkala v roce 1836 u příležitosti šestého výročí červencové revoluce. Šedesát let nato byla zapsána na seznam oficiálních historických památek.

Monumentální sousoší

Na Vítězném oblouku najdeme hned několik pozoruhodností. Jde o druhý nejvyšší oblouk na světě (s 51 metry - dalších čtrnáct metrů je široké jeho rozpětí). Zdobí ho čtyři hlavní sousoší a šest basreliéfů, u jeho úpatí nenachází hrob neznámého vojína. Kromě toho Vítězný oblouk zdobí výjevy z bitev vedených Napoleonem nebo alegorická zobrazení prvků z římské mytologie. Pro návštěvníky je uvnitř otevřeno menší muzeum věnované historii oblouku. Každoročně zde probíhá slavnostní ukončení závodu Tour de France.

Booking.com