Translate


Widget by seo.uk.net

Zámek Vranov nad Dyjí

ČESKÁ REPUBLIKA - Města a místa v České republice
Zámek Vranov na Dyjí (Česká republika)
Březen 05, 2011

Kousek od moravského vinařského města Znojma můžete narazit na krásný barokní zámek Vranov nad Dyjí ležící na břehu řeky Dyje u turisticky často navštěvované Vranovské přehrady. Tato oblast je díky svým možnostem přímo stvořena pro cestování!

Historie a zajímavosti zámku

První písemné známky o zámku Vranov nad Dyjí pochází už z jedenáctého století. V této době byl na místě, kde se nyní zámek nachází, moravským knížetem Oldřichem postaven dřevěný hrad, jakožto součást podyjské obranné soustavy. Známky osídlení území jihomoravského Vranova v blízkosti břehu řeky však můžeme datovat až do pravěku, a to díky výhodné poloze tohoto místa. Samotný zámek ve své konečné podobě, jak ho můžeme dnes vidět, pochází z osmnáctého století, kdy ho koupil rytíř Josef Hilgartner z Lilienbornu, který na něm uskutečnil už úplně poslední (klasicistní) úpravy.

Zámek Vranov nad Dyjí prošel mnoha změnami a byl ve vlastnictví mnoha majitelů. Do roku 1313 byl zeměpanským majetkem, poté ho však Jan Lucemburský směnil s Jindřichem z Lipé za zámek Tachov. Ke konci 14. Století už ale patřil pánům z Lichtenburka, kteří se zasloužili o výrazné rozšíření hradních opevnění a nechali postavit patrovou věž s kaplí. V této době je zámek Vranov nad  Dyjí pevná gotická pevnost využívající výhodné polohy vyvýšeného terénu u meandrující řeky. Ve století šestnáctém prošlo toto území rukama mnoha majitelů – od Jana z Perštejnaaž po Maxmiliána z Ditrichštejna, jenž obestavěl hrad renesančními budovami. Nejdůležitějšími vlastníky Vranova byli však Althannové, starý, původně bavorský rod, který se po požáru hradu v roce 1665 postaral o jeho rozsáhlou přestavbu na zámek. Z původní stavby po požáru byly zachovány pouze věže. Ačkoliv stavba trvala neuvěřitelných sto let, byla zdárně dokončena a pyšní se trojkřídlou zámeckou budovou, jež stojí na místě bývalého hradního paláce, a oválným sálem předků.

Nyní se zámek Vranov může pochlubit také barokním kostelem Nejsvětější Trojice s grisailovými malbami interiéru, který se na severu přimyká k prvnímu nádvoří. Právě u prvního nádvoří se nachází dnešní vstup do zámku, který vede přes šíjový příkop po kamenném mostě. Zajímavostí zámku je i hranolová věž střežící zámeckou studnu.

Zámek Vranov nad Dyjí (Èeská republika 2009)

Otevírací doba a vstupné

Prohlídky zámku jsou rozděleny do čtyř okruhů, kdy každý okruh má svou vlastní otevírací dobu.

První okruh zahrnující prohlídku sálu předků Althannů je otevřen v měsíci dubnu a říjnu od 9 do 16 hodin, a to pouze o víkendech a státních svátcích. V květnu, červnu a září od 9 do 17 hodin a v červenci a srpnu od 9 do 18 hodin. Celá prohlídka trvá zhruba 55 minut a plné vstupné stojí 100 kč, zlevněné 70 kč.

Zámecká kaple je součástí druhého prohlídkového okruhu, který trvá asi 25 minut. Kaple je otevřena jen v červenci a srpnu od 9 do 17,30 hodin s výjimkou uzavíracího dne pondělí a dnech po státních svátcích. Plné vstupné vychází na 30 kč, zlevněné pak na 15 kč na osobu.

Zámek Vranov nad Dyjí (Česká republika 2009)

Třetí okruh nabízí výstavy v bývalé kočárovně před hlavní branou zámku. Téma výstavy je každý rok jiné, avšak vidět můžete exponáty z nezpřístupněných depozitářů jihomoravských hradů a zámků. Výstava je otevřena od 18. do 30. června a o zářijových víkendech od 9,30 do 16 hodin. Dále po celý červenec a srpen od 9,30 hodin do 17 hodin. Vše s výjimkou uzavíracího dne pondělí a dnechpo státních svátcích. Vstupné je 35 kč (20 kč snížené).

Posledním čtvrtým okruhem je prohlídka zámecké zahrady, za kterou návštěvníci zaplatí 60 kč nebo 30 kč ti, kteří mají nárok na snížené vstupné. Prohlídku je možno však uskutečnit jen po předchozí domluvě se správou zámku Vranov nad Dyjí, a to od května do září v návštěvních dnech prvního okruhu.

Zámek Vranov nad Dyjí (Česká republika 2009)

Okolí zámku a tipy na výlet

Vranov a hlavně Vranovská přehrada nabízí mnoho příležitostí a možností, jak příjemně strávit volný čas. Nově můžete využít například lodní dopravy, ale také rozsáhlých cykloturistických stezek. Díky nespočetným sportovním možnostem je cestování v oblasti Vranova nad Dyjí nejvhodnější v létě, kdy můžete letní radovánky spojit s trochou historie v podobě návštěvy zámku Vranov nad Dyjí či hradu Bítov.

Autor: Zuzana Pospíchalová
Zveřejněno: 5.3.2011

DALŠÍ ČLÁNKY:

  • Památník Terezín v slzách minulostiPamátník Terezín v slzách minulosti Tmavě rudé růže a stíny šedých kvádrových kamenů vypráví o událostech, které chceme zapomenout? Dějiny jsou součástí života. Paměť člověka má široké obzory. Někdy nechceme vzpomínat, protože je to pro nás bolestivé a melancholické. Podívejme se skutečnosti do tváře a poučme se. Terezínská t...
  • Český Šternberk – kouzelný hrad nedaleko PrahyČeský Šternberk – kouzelný hrad nedaleko Prahy Původní hrad ze začátku třináctého století byl v běhu dějin přestaven na nádherný zámek. Raně gotickou verzi dnes můžeme vidět jen v útrobách Českého Šternberku. Turisté sem mohou zavítat kdykoliv během roku, kromě soukromých komnat majitelů je k dispozici celý areál. Hrad Český Šternberk se pne ...
  • Hrad BítovHrad Bítov U břehu řeky Želetavky a Dyje nad Vranovskou přehradou poblíž rakouských hranic se tyčí v celé své kráse hrad Bítov, který na první pohled turisty zaujme svou monumentálností a zároveň velice zachovalým stavem. Historie a zajímavosti hradu Založení hradu se datuje do 11. století, kdy první pí...
  • Vesnická architektura ve Vysokém ChlumciVesnická architektura ve Vysokém Chlumci Venkovské retro s folkovou tématikou, lidové domy, skanzeny, staročeské světnice s džbány na mléko, dřevěné troky, funkční vodní mlýn a pila, vejmínek, černá kuchyně i pečený chléb. Tak to je muzeum pod širým nebem v Chlumci u Sedlčan. Příjezd autem 34 km východně od Příbrami a 7 km jižně ...
  • Český ráj – TroskyČeský ráj – Trosky Na dvou čedičových skalách v oblasti Českého ráje se tyčí zbytky věží hradu Vartenberků – Trosek. Tato zřícenina hradu se nachází přibližně mezi Turnovem a Jičínem v Libereckém kraji v okrese Semily. Historie hradu a zajímavosti Hrad se začal stavět ve 14. století mezi dvěma čedičovými homole...
  • Vltavská podkova štěstí – Smetanova vyhlídkaVltavská podkova štěstí – Smetanova vyhlídka Smetana ocenil naši milovanou řeku ve své kompozici „Má vlast“. Pojďme se podívat na místo, kde se nechal inspirovat zvukem ticha a souznění přírodních kouzelných not. Naše národní řeka nese ve svých korytech minulost doby a nechá připlouvat budoucnost v našich srdcích. Přístupnost autem Vy...