Translate


Widget by seo.uk.net

Řecko – recenze o starodávném světě antiky

ŘECKO
n_recko_recenze_94337590
Leden 01, 2005
Kategorie: ŘECKO

Stará řecká kultura položila základy naší dnešní evropské civilizace, která již po staletí čerpá z řecké literatury, vědy, umění, architektury a v neposlední řadě i jazyka. Řečtí filosofové, řecké báje a pověsti, řečtí bohové. Něco z toho zná každý z nás. Duchovní odkaz starého Řecka je neodmyslitelnou součástí evropského kulturního dědictví. Koneckonců snad nejslavnějším odkazem starého Řecka je dnes tak ve všech pádech skloňovaná demokracie. Lékaři dodnes skládají Hippokratovu přísahu. V matematice se dodnes děti učí Archimédův zákon a Pýthagorovu větu. Moderní filozofové stále čerpají z děl Sókrata, Platóna nebo Aristotela.

Starověké antické dědictví činí z Řecka jednu z historicky nejzajímavějších evropských zemí. Jeho středomořská poloha a přehršel ostrovů ho zase předurčila jako ideální destinaci plážové turistiky. Většina z milionu turistů, kteří každoročně do Řecka zavítají, přijíždí s cestovkami polenošit si na plážích. Individuálních cestovatelů sem zas příliš mnoho nejezdí.

Kdo se vydá do Řecka nemůže vynechat athénskou Akropoli nebo slavnou Delfskou věštírnu. Pro nás byly jednoznačně nejlepší z celého Řecka skalní kláštery Meteory, tady stojí za to strávit i pár dnů. Z přírodních krás se těší zájmu návštěvníků výstup na bájný Olymp, nebo třeba soutěska Vikos a břidlicové Zagorisjké vesnice. Na Peloponéském poloostrově zase čekají starověká Olympia, amfiteátr Epidauros, malebné městečko Nafplio, malebná krajina obytných věží v Mani, či Korint a jeho průplav.

Řecko – Parthenón, Athény

Řecká krajina je nesmírně rozmanitá. Přestože je zemí plážového koupání, je celé Řecko i mnoho jeho ostrovů převážně hornaté a skalnaté. V Řecku si můžete vybrat z množství ostrovů ležících v hned několika mořích. Nejvíc řeckých ostrovů se nachází v Egejském moři. Za všechny jmenujme například olivový Lesbos, lesnatý Thasos nebo Chios s jeho mastixovými vesnicemi.

V Jónském moři leží Jónské ostrovy jako Lefkada, Korfu nebo Keffalonia. Kykladské ostrovy utvářejí kruh kolem posvátného starověkého ostrova Délos. Nejúrodnější z nich je zelený Naxos a turisticky nejznámější je Thira neboli Santorini.

Dódekanéské ostrovy se nachází podél tureckého pobřeží a nejznámějším z nich jsou Rhodos a Kos. Na Rhodosu můžete navštívt johanitské opevněné město stejného jména a na Kosu zase svatyni boha lékařství Asklepiona.

Klášter Agia Triada, Meteora

Řecko – Klášter Agia Triada, Meteora

Kréta je největším a nejjižněji položeným řeckým ostrovem. Kromě pláží sem návštěvníky láká dědictví staré mínojské civilizace a jejího města Knóssosu.

Procestovat Řecko i s jeho ostrovy je časově velmi náročné, a také poměrně dost drahé. Trajekty, zvlášť pokud jedete autem, nejsou moc levnou záležitostí. Koneckonců Řecko jako takové není vůbec levnou zemí. Ty časy jsou už dávno pryč. Všechno tady opravdu dost podražilo a ceny jsou opravdu vysoké. Hodně drahé je jídlo a vstupné do památek také pořádně provětrají kapsu.

Další věcí, která je citelně vidět, a možná s tím i souvisí, je výrazný úbytek turistů, zvlášť ve vnitrozemí. Zavřené kempy a hotely, prázdné restaurace, zrušené trajektové spoje. Nevím jaké další faktory to způsobují, ale cenovou hladinou to bude určitě také, ti Řekové se snad opravdu zbláznili.

Řecko - Pevnost Akrokorinth, Korinth

Řecko – Pevnost Akrokorinth, Korinth

Na druhou stranu je Řecko zemí, jejíž turistický potenciál se snadno nevyčerpá. Kdo však miluje antiku, tak si tady přijde na své. A skalní nádhera klášterů Meteory, ta stojí za to dovandrovat až sem.

Takže vypravte se s námi každý týden do země ostrovů, olivovníků, bohů, mýtů, antických památek a jedinečné historie.

Autor: Irena Hrušková
Zveřejněno: 1.1.2005

DALŠÍ ČLÁNKY:

  • Monemvasia – na skok do středověkuMonemvasia – na skok do středověku Když projedete po úzké šíji na skalnatý poloostrůvek a projdete pěšky nízkým tunelem ve tvaru L, tak se před vámi najednou otevře pohled do středověkého města. Úzké uličky se klikatí po kamenné dlažbě nahoru do kopce podél kamenných domů. Dovnitř se dostanou jen pěší, žádná jiná doprava tady není...
  • Meteora – na křídlech létajících klášterů I.Meteora – na křídlech létajících klášterů I. Za obzorem se objevuje sluneční kotouč a pomalu vychází nad hornatý obzor. Jeden po druhém postupně osvětluje jednotlivé kláštery tyčící se vysoko na strmých skalách. Východ slunce pozorujeme ze skalnatého výběžku, odkud máme skvělý výhled na všechny okolní kláštery. Pro tuhle podívanou se opravd...
  • Mani – divoký krajMani – divoký kraj Mani je odlehlá krajina na jižním výběžku Peloponésu. Do této oblasti odjakživa utíkali utečenci před invazemi napadajícími sever. Jejich nezávislý způsob života odolával jak osmanské nadvládě tak pozdějšímu obnovenému řeckému státu. Obyvatelé Mani si žili vždy po svém a podle vlastních zákonů. S...
  • Mykény – město krále AgamemnónaMykény – město krále Agamemnóna Jen málo starověkých měst se svou pověstí vyrovná Mykénám. Z kdysi mocného a velkolepého města Mykény toho dnes už mnoho viditelného nezbylo. Z archeologického hlediska však patří zdejší naleziště k nejbohatším v Řecku. Pochmurné trosky města nám díky svým vykopávkám vyprávějí příběh města, které...
  • Čtvrť Galata v IstanbuluČtvrť Galata v Istanbulu V Istanbulu existuje zátoka, která nese název Zlatý roh (turecky Halič). Nad ní se rozkládá několik městských čtvrtí, z nichž dnes bude řeč o Galatě, náležející do městského obvodu Beyoglu. Ten bychom našli v evropské části města, a někteří dokonce tvrdí, že se jedná o skutečné centrum Istanbulu,...
  • Harran – prapodivné „včelí úly“Harran – prapodivné „včelí úly“ Harran jednoznačně stojí za návštěvu, ale nejezděte sem v létě, skoro se nám tady rozpustil stativ. Syrská hranice je vzdálena pouhých 10 kilometrů, což znamená, že jsme už hodně na jihu. Harran je známý svými pro nás Evropany dost podivnými obydlími postavenými z nepálených cihel a podobajícím s...