Translate


Widget by seo.uk.net

Klenoty Thajska – podmořské parky a korálové zahrady

Praktické rady o Thajsku - THAJSKO
n_thajsko_klenoty-thajska_122485123
Leden 30, 2012
Napsal: admin

Thajsko – to nejsou jen krásné pláže a divoký noční život. Na území Thajska totiž leží i několik desítek národních parků. Tedy – celkem jich je něco přes stovku a tvoří zruba 13 procet území tohoto asijského státu.

Když se řekne „dovolená Thajsko“ představí si většina z nás bláznivý Bangkok, hříšnou Pattayu, popřípadě některý z ostrůvků, kam se dnes stále častěji jezdí. Thajsko ale může nabídnout i přírodní krásy – důkazem jsou právě místní národní parky.

Romantická projížďka loďkou po Mu Ko Surin

Romantická projížďka loďkou po Mu Ko Surin

 

Mu Ko Surin – když vás láká moře

Park Mu Ko Surin je mořský park tvořený dvěma velkými ostrovy – Surin Nua a Surin Tai. Při svých procházkách tu narazíte na nádherné zátoky, v nichž se nacházejí korálové zahrady nebo mělké kanály s nejpozoruhodnějšími příklady života na mořských korálech. Pozorovat podmořský svět můžete téměř kdekoli, stačí vám jen šnorchl a maska.

Pro návštěvu si ale nevybírejte období únor-květen, kdy je tu nejvíce srážek a vlhkost vzduchu se tu pohybuje kolem 83 %. V ostatních měsících je tu ale příjemně, a vy se tak můžete ponořit do krásné přírody tvořené deštným pralesem, „plážovým“ anebo mangrovovým lesem.

Korálové zahrady Mu Ko Surin

Korálové zahrady Mu Ko Surin

Pro své toulky po okolí se můžete vydat například na Ao Chak, kde naleznete nádherné korálové linie vinoucí se po mořském dně. Nedaleko jiné linie korálů Ao Tao můžete pozorovat místo, kde se „scházejí“ mořské želvy a přitom se kochat nádhernou okolní přírodou s průzračnou vodou. Za trochou kultury se vydejte do vesnice Mu Ban Chao Le, ve které naleznete populaci čítající asi 130-150 obyvatel, kteří stále perfektně udržují dřívější způsob života.

 

Když chcete ještě dál – park Tarutao

Pokud se budete chtít vydat ještě hlouběji pod mořskou hladinu, zkuste národní park Tarutao. Toto slovo znamená v malajštině staré, tajemné a primitivní. Jde o první mořský park v Thajsku, založený byl v roce 1974. Skládá se z 51 ostrovů, které zabírají oblast 1490 km2 a místními je rozdělován na dvě hlavní části – Koh Tarutao nacházející se 20km od vesničky Pak Bara a Mu Ko Adang-Rawi.

Mořský park Koh Tarutao

Mořský park Koh Tarutao

Ještě v 50. letech minulého století byste v těchto místech našli vězení pro kriminální a politické vězně. Členité území, mnoho jeskyní a dobré povětrnostní podmínky daly na tomto ostrově popud pro vznik základny pirátů. Koncem jejich řádění v Malacké úžině se stal výsadek 300 mužů Royal British Navy v roce 1964. Po jejich zákroku konečně zavládl na Tarutao klid.

Park Tarutao hostí 25 % existujících druhů mořských ryb (žraloků, lososů, sumců, úhořů, rejnoků, delfínu, atd.), proto se stal i rájem pro nadšené rybáře, kteří sem jezdí za „snadnými“ úlovky. Na pevnině byste nalezli opičky, ptáky, ale také hady jako kobry a korálovce, proto pozor kam šlapete! Na plážích můžete spatřit tři druhy želv, které tu kladou svá vejce. Navíc tu byla zřízena „želví nemocnice“, ve které želvy vyrůstají v bezpečí až do doby, než jsou dostatečně velké, aby mohly čelit predátorům.

Phu Kradung – když chcete potkat slony

Tento park naleznete v Amphur Phu Kradung, který je částí thajské provincie Phu Kradung. Průměrná teplota v parku se pohybuje kolem 15°C – A protože je tato teplota pro thajské parky naprosto unikátní, jezdí sem hodně turistů stanovat a kochat se nádhernými scenériemi. Jen pozor, pokud zavítáte do Thajska v období dešťů. Hrozí tu totiž přívalové povodně valící se z hor – park je proto v tomto období pro turisty uzavřený.

Po zbytek roku tu můžete prolézat temnými soutěskami, vyhřívat se na horských úbočích nebo se po horské stezce dostat na kopce s nádherným výhledem do okolí. V parku navíc můžete narazit na slony, medvědy, jeleny, veverky, lišky, ale také na zdivočelé psy, kterým je radno se vyhnout.

Tajemná park Phu Kradung

Tajemný park Phu Kradung

Až tedy objevíte nějakou výhodnou nabídku z kategorie „last minute Thajsko“, dobře si rozmyslete, jestli budete dovolenou trávit jen na pláži, nebo se vydáte i za poznáním krásné thajské přírody.

Autor: Tomáš Zítka, ESO travel

Autor: admin
Zveřejněno: 30.1.2012

DALŠÍ ČLÁNKY:

  • Kudy kam – Ko Chang a TratKudy kam – Ko Chang a Trat Druhý největší ostrov Thajska a velmi oblíbený cíl zejména nezávislých cestovatelů. Ostrov je součástí národního mořského parku a pokrývá ho deštný prales. Městečko Trat je přestupovým místem pro cesty na ostrov Ko Chang a směrem do Kambodže přes přechod Hat Lek/Koh Kong. NOCLEH Přestože K...
  • Thajsko – Ubytování a dopravaThajsko – Ubytování a doprava Ubytování a doprava jsou v Thajsku na velmi dobré úrovni, snadno dostupné a naše poměry levné. UBYTOVÁNÍ V THAJSKU Ceny ubytování v levnějších guest-housech se pohybují od 100B-250B podle města a vybavení. V "plážových" destinacích jsou nejlevnější ceny od 200B-400B. Náš průměr za ubytování byl...
  • Kudy kam – SukhothayKudy kam – Sukhothay Ve skutečnosti se město jmenuje Nové Sukhothay. Asi 12 km odtud leží Staré Sukhothay, zříceniny kdysi hlavního města Thajska, upravené do historického parku. NOCLEH Z autobusového nádraží je nejlepší si vzít songthaew za 4B, řidič vám zastaví poblíž hotelu když mu řeknete jméno. Nejlevnější...
  • Kudy kam – AyuthayaKudy kam – Ayuthaya Ayuthaya leží 76 km severně od Bangkoku. Z někdejšího hlavního města říše zůstaly jen ruiny, roztroušené kolem dnešního malého městečka. Centrum města se nachází na ostrově uprostřed tří řek. NOCLEH Hlavní oblast levných guest-housů v Ayuthaya - z vlakového nádraží je to kousek k přívozu a ...
  • Kudy kam – Chiang MaiKudy kam – Chiang Mai Chiang Mai centrem a dopravním uzlem severního Thajska. Jezdí se sem především kvůli okolní přírodě, horským trekům apod. Samotné město má však i spoustu historických památek, zejména chrámů. Kromě plážových letovisek je Chiang Mai jednou z nejpopulárnějších thajských destinací (tj. dost přecp...
  • Kudy kam – BangkokKudy kam – Bangkok Bangkok je "cestovatelským centrem" JV Asie a pravděpodobně se mu nevyhnete ani kdybyste chtěli, neboť je hlavním dopravním uzlem Thajska. Bangkok samotný má však své nesporné kouzlo a je samozřejmě také plný historických památek. NOCLEH Nejvíce levného ubytování je ve čtvrti Banglamphu a je ...