Maroko - vítejte ve vyprahlé zemi plné jahod a oliv

Tržiště (Maroko)
Tržiště (Maroko)

Když vystoupíte na jakémkoli letišti v Maroku, dýchne na vás mírný zápach, dusné podnebí a především ta správná orientální atmosféra. Z České Republiky není možné letět přímo do Maroka, je nutné využít služeb společností Air France, Brussels Airlines, Alitalia, Iberia, Vueling Airlines, TAP, Lufthansa, KLM, Turkish Airlines nebo Swiss. Maroko je velmi vysušenou zemí, plnou prachu a písku. Jedna z největších řek v Maroku Wed Massa je v létě skoro vyschlá.

Maročané

Původní obyvatelé Maroka jsou Berbeři, dodnes na celém území žijí, i když mluví odlišným jazykem než arabové, pořád mají hodně společného. Například islám. Váženou osobou na berberské vesnici je šerífa, což je vesnický léčitel, po něm tyto údajné schopnosti dědí synové i dcery. Dokonce i Berbeři používají sprosté nadávky, například zamel – kretén, wel al kahba – zkurvysyn nebo inál dín ummuk – proklínám víru tvé matky. V Maroku žije i takzvané Bratrstvo gnaoui jsou to potomci otroků ze Súdánu a Ghany, kteří přinesli do Maroka pohanské praktiky vúdú. V nočních rituálech, takzvaných lilas, uvádějí své přívržence do transu divokými rytmy svých jednoduchých hudebních nástrojů.

Marrákeš (Maroko)

Muslimská země

Obyvatelé Maroka jsou téměř bezvýhradně, z osmadevadesáti procent sunnitští muslimové (sunnitský islám je státní náboženství). Zbytek tvoří křesťanství a židovství. Nedílnou součástí této muslimské země je hašiš. Osobitý berberský mátový čaj i tradiční kuskus a tažin. Přestože jsou v Maroku oficiálně drogy nelegální, produkce marihuany a hašiše je nezměrná a drogu má vzhledem ke kulturním zvyklostem u sebe skoro každý. Kouří se úplně všude a při držení malého množství nemá nikdo vážnější problémy. Samozřejmě je na místě zachovávat opatrnost a nepouštět se do žádných nepředložeností. Pozor na to, při neopatrném obchodování s drogou se můžete dostat i do vězení, doba slastných a bezstarostných hippie časů už je nenávratně pryč.

Písmo a zákony

Arabsky, potažmo Marocky, se píše směrem zprava doleva, ale stejně jako my čtou od shora dolů. Jen číslice se píší zleva doprava, i my používáme arabské číslice. Zákon se tu řídí zákonem Šáríjá. Je tu trestné přivést na svět nemanželské dítě. Před časem dokonce ženy protestovaly proti zákonu o sexuálním násilí, podle něhož se může násilník zbavit vězení, jestliže se se svou obětí ožení. A za předčasné ukončení těhotenství hrozí ženám až dva roky vězení. Pokud pacientka zemře, trest ve výši 20 let odnětí svobody hrozí i lékaři. Maroko umožňuje pouze potraty se svolením manžela, pokud jsou v zájmu ochrany života a zdraví manželky.

V uličkách starého města (Maroko)

Marocký venkov

Na okraji Sahary jsou stále města, kam civilizace příliš nechvátá. Poukazují na to i hliněné domky v ulicích, které se stavěly v sedmdesátých letech. Domy se dříve stavěly ze suchých větví a hlíny a neměly ve vnějších stěnách žádná okna. Většinou se ze všech místností vycházelo na vnitřní dvůr. Když pršelo, hlína se rozpouštěla a domy se musely opravovat. Například v přístavním městečku na úpatí hor, které je asi 500 kilometrů jižně od Casablanky. Přestože od roku 1963 platí všeobecná povinná školní docházka, je podíl negramotného obyvatelstva v Maroku téměř 50 %, z nichž jsou většinou vesničané. V Maroku je 20 univerzit. Nejprestižnější je islámská vysoká škola ve Fèsu založená roku 859 a velká státní univerzita v Rabatu.

Plodiny venkova

Na venkově se pěstují olivy, stromy bývají i na běžných ulicích. Doma je ženy upravují tak, že naříznou tvrdou slupku a naloží je do slané vody, aby ztratily svou hořkou chuť. Zemědělství stále ještě zaměstnává asi třetinu pracujících a podílí se necelými 30% na exportu. Maroko v dnešní době vydělává především na pěstování jahod.

Booking.com