Translate


Widget by seo.uk.net

Luang Prabang – starobylé město mnichů

LAOS - Města a místa v Laosu
n_laos_luang-prabang_E2002-F23-05
Červenec 22, 2005

Právě svítá a v ulicích města se vynořuje oranžový proud buddhistických mnichů, kteří se vydávají na každodenní pouť městem. Věřící procházející mnichy obdarovávají rýží. Jsme svědky tradičního buddhistického rituálu. Za půl hodiny oranžové zástupy mnichů zmizí opět ve zdech chrámů a začíná další obyčejný den v neobyčejném městě.
Staré královské město Luang Prabang je jedním z nejkrásnějších a také nejzachovalejších původních měst Asie. Kdysi hlavní město království Lan Xang, zůstalo dodnes kulturním a náboženským centrem Laosu. Luang Prabang je ceněn především pro svou jedinečnou směs původní laoské a koloniální architektury, a také pro množství zachovaných starých chrámů. I když město bylo již odedávna centrem buddhismu, přesto je počet jeho chrámů ojedinělý.

Luang Prabang, Laos

Luang Prabang, Laos

Nejznámějším a také nejkrásnějším z chrámů je Wat Xieng Thong. Jeho elegantní devíti stupňová střecha sahající téměř k zemi je mistrovským dílem buddhistického stavitelství 16. století. Chrám jako jediný unikl zničení při vypálení města bandami Černých masek, zřejmě prý proto, že jeden z jejich vůdců v něm strávil mládí.

Kromě chrámů je nejnavštěvovanější památkou města Královský palác, dnes historické muzeum. Byl postaven v letech 1904-1909 podle francouzského stylu pro krále Sisavangvonga.

Luang Prabang oplývá především nádhernou okolní přírodní scenérii. Leží obklopen horami v náruči Mekongu a jeho přítoku Nam Khan. Skvělý výhled na okolí se naskytne po vystoupání schodiště do chrámu na kopci Phu Si, ležícím uprostřed města.

Vodopád Kuang Si je jedním z nejčastějších cílů výletů po okolí. Ve stínu a poklidu lesa padá několika úrovňový vodopád z výšky 60 m přes vápencové formace do série čisťounkých tyrkysových lesních jezírek.

Asi dvě hodiny cesty proti proudu Mekongu se nachází posvátné jeskyně Pak Ou. Dvě jeskyně Tham Ting a Tham Phoum jsou plné rozmanitých sošek Budhy. Jeskyně sloužily k náboženským účelům již před příchodem buddhismu a dodnes jsou významným poutním místem.

Více než jeskyně nás ovšem zajímá hlouček místních dětí, které se trošku stydlivě nechávají fotit. Laoské děti jsou jedny z nejmilejších, jaké jsme kdy na cestách potkali. Jsou strašně vstřícné a přátelské, a taky často zvědavé. Rozesmáté děti jsou tím prvním, co se mi při vzpomínce na Laos vybaví. Ať už jsme jeli čímkoliv, vždycky na nás mávaly nějaké děti. Velmi příjemným zjištěním je, že od dětí v jiných chudých částech světa se odlišují také tím, že nežebrají. Což je podstatný rozdíl například oproti sousední Kambodži.

Luang Prabang, Laos

Luang Prabang, Laos

Jméno města, Luang Prabang, je odvozeno od posvátné sošky Buddhy nazývané Zlatý Phra Bang. Tato 83 cm vysoká soška vytvořená někdy mezi 1. až 9. stoletím na Srí Lance, připadla Laosu roku 1353 darem pro krále Fa-Ngoum od jeho tchána, vládce khmerské říše. Je uctívána jako nejposvátnější liturgický předmět laoského národa. Byla dokonce dvakrát z Vientiane ukradena Thajci, ale siamští králové sošku vždy zase vrátili, protože se obávali, že by tento čin přinesl jejich zemi neštěstí.

Objevovat všechny krásy a tajemství Luang Prabangu by se dalo mnohem déle, ale neúprosný čas nás nutí popojet zas o kousek dál. Takže opouštíme tohle město chrámů, dýchající šarmem namíchaným ze směsi francouzského, východoasijského a buddhistického vlivu. Naposledy usedáme do jedné z malých restaurací na nábřeží, dáváme si banánový šejk a při západu slunce nad Mekongem vychutnáváme neopakovatelnou atmosféru Luang Prabangu.

Autor: Irena Hrušková
Zveřejněno: 22.7.2005

DALŠÍ ČLÁNKY:

  • Vientiane – brána do LaosuVientiane – brána do Laosu Jak pomalé vody Mekongu plyne čas ve Vientiane klidně a nevzrušeně. Vientiane je hlavním městem Laosu, ale není to zrovna typické hlavní město, v porovnání s gigantickými asijskými metropolemi jako je třeba Bangkok. S nadsázkou se říká, že Vientiane je největší laoskou vesnicí a něco na tom je. ...
  • Vang Vieng – v kraji skalnatých homolíVang Vieng – v kraji skalnatých homolí Jakoby si tady hráli nějací obři a rozhodili kolem hrst kamenů. Zdejší malebná hornatá krajina je plná nezvyklých skalnatých homolí rozesetých mezi rýžovými poli. Na tomto kraji si matka příroda dala opravdu záležet. Vang Vieng je horami obklopené městečko, ležící v scénickém oblouku řeky Nam So...
  • Muang Sing – na území horských kmenůMuang Sing – na území horských kmenů Dojet do Muang Singu je skoro jako dojít na pomyslný konec světa. Dál už odsud vlastně ani nikam pokračovat nemůžeme. Všude kolem je jen džungle s vesnicemi horských kmenů. Pouze úzká silnička vede k blízké laosko-čínské hranici, která je ovšem otevřena pouze pro místní. Většina cestovatelů sem ...
  • Phonsavan – stigma tajné válkyPhonsavan – stigma tajné války Během války ve Vietnamu byla ještě jedna válka, válka která se nikdy nedostala do médií a dodnes se o ní mnoho neví, tajná válka v Laosu. Byla to válka tak tajná, že bylo tajné i jméno země, kde se bojovalo. Ani dnes ještě není známo mnoho informací o operaci s krycím názvem „Other theatre“. Po ...
  • Vesnice kmene Akha – svět ukrytý v džungliVesnice kmene Akha – svět ukrytý v džungli Stále ještě existují místa, kam příliš často noha cizince nezavítá. Tohle je jedno z nich. Vesnice horského kmene Akha je na hony vzdálená životu jaký známe. Jako bychom vstoupili do jiného světa. Pokud je Laos zemí třetího světa, tak tady žijí lidé čtvrtého světa. Nebýt uniformních triček dět...
  • Mekong – v náruči matky vodMekong – v náruči matky vod V Tibetu jí říkají Dza Chu – Voda kamene, v Číně Lancang Jiang – Bouřlivá voda, v Thajsku a Laosu ji nazývají Mae Nam Khong – Matka vod, v Kambodži Tonle Thorn – Velká voda a ve Vietnamu Cuu Long – Řeka devíti draků. My ostatní, kdo nežijeme na jejích březích, známe tuto řeku jako Mekong. Meko...