Kyrgyzstán a Uzbekistán – praktické info

Uzbekistán
Uzbekistán

Pořád jsem se té cesty nějak bála. Vidina věčeně ožralých chlapů, otravných policajtů kteří z vás chtějí vytáhnout jen peníze, nefungující infrastruktura… z toho všeho jsem měla strach. Nakonec to bylo všechno jinak. Oproti Indii, Jihovýchodní Asii to bylo velmi nenáročné, sympatické cestování. Skoro bych řekla že pro začátečníka. Nikdo vás tu moc neotravuje, naopak – lidé jsou velmi příjemní, pohostinní, nevtíraví.

Kyrgyzstán – přezdívaný „Asijské Švýcarsko“
Uzbekistán – okouzlující islámské památky

Domluvíte se, tedy pokud patříte do té generace kdy ruština byla povinnou nezbytností. Silnice tu mají a dokonce jsou většinou asfaltové, policajti sice zlobí, ale velké problémy nedělají. A hlavně, hlavně je tu nádherná příroda, krásné opuštěné hory, bez tlup turistů, kteří už dávno svou coca colou a špagetami zaplavili jižní část Himalájí.Prostě přijeďte a uvidíte – žádný šok se nekoná:-)

Uzbekistán

Co by vás mohlo zajímat než vyrazíte na cestu PENÍZE až na prvním místě:-( Nejlepší je přijet s hotovostí – s dolary. Eura berou, ale ne vždy a s takovou radostí. Cestovní šeky a platební karty uplatníte jen ve velkých městech (tj. Biškek, Oš, Taškent…).Např. v Uzbekistánu se mi stala kuriózní situace kdy Národní banka neměla uzbecké somy. Takže jsem nemohla vyměnit dolary, nic. Nakonec jsem byla ráda že jsem si z platební karty mohla vyzvednout alespoň dolary, se kterými jsem pak platila (počítejte s běžným poplatkem).TIP: Pokud se chystáte do kyrgyzského Oše, nechte výměnu peněz na Ošský bazár. Tam vám nabídnou nejvýhodnější kurz, odkoupí kyrgyzské somy, prodají uzbecké, čínské bankovky… co budete potřebovat.

Uzbekistán
Náš rozpočet (kč)
Společně s mužem Pepou jsme během tří týdnů projeli Kyrgyzstán, potom on z Biškeku odletěl domů a já se švagrovou Jáňou a Irem Patrikem pokračovali na týden do Uzbekistánu.cca 18 – 24.000 – letenka (jeden). Záleží na předstihu s jakým si ji koupíte.
2.000 – uzbecké pozvání (jeden)
2.400 – uzbecká víza (jeden)
13.000 – útrata během cestování (oba – 3 týdny v Kyrgyzstánu, potom týden pouze já v Uzbeku vč. mé letenky Chiva-Taškent)Ceník – léto 2006
(100 kyrgyzských somů = cca 56 kč, 1$ = 39 kyrg. somů)
(1.000 uzbeckých somů = cca 18 kč, 1$ = 1.200 uzb.somů )
http://www.xe.com/ucc/ – money convertorUbytování
150 -250 somů/os. bez jídla v Kyrgyzstánu
okolo 10 USD/os. v Uzbekistánu
Uzbekistán
Doprava v Kyrgyzstánu
Biškek-Čolpon Ata: maršrut
ČA- Karakol: taxi 150 S./os.
Terskey Alatau – hory: džíp 450 S./os.
Karakol-Ak Těrek: taxi
Ak Těrek-Balkitchi: maršrut
Balkitchi-Biškek: maršrut 100 S./os.
Biškek-Talas: maršrut 350 S./os.
Talas Alatau – hory
přiblížení Madanyat – hory: Kamaz, na korbě 100 S./os.
Togtogul-Jalal Abad: maršrut 230 S./os.
Uzgen-Osh: taxi 50 S./os.
Osh-Biškek: taxi / maršrut 1000 S./os. // 600 S./os.V Uzbekistánu si ceny moc nepamatuji, jen vím, že se vyplatilo že jsme cestovali ve třech a společně si vzali taxíka. Vyšlo to sice trochu dráž než maršrutky, ale byl rychlejší a pohodlnější.Autobus = mnoho legrace za ohromně dlouhou dobu a téměř jisté upečení se zaživa. Za to je to ale levné.LIDÉ V Uzbekistánu jsme se pohybovali vlastně jen v turistických lokalitách. Takže lidé, se kterými jsme přišli do styku, žili z turismu. Připadalo nám, že jsou hodně na peníze a celé jejich chování je jim podřízeno. Prezident Karimov si vše dřží pod kontrolou železnou botou a všichni se ho bojí. Je to jako u nás za komunistů, jen po asijsku tvrdší. Takže není divu že jen málo lidí vám otevřeně přizná že Karimova a současný režim nemají rádi.
Uzbekistán
Pár rad, které se hodí při cestování Uzbekistánem:
 Nikdy nevěřte naháněčům a jejim časovým údajům. Smlouvejte a to všude.
 Taxikářům zaplaťte vždycky až budete na místě. Jejich specialita totiž je že vás vyhodí na okraji města a pak si budete muset zaplatit další taxi.
 Checkpointy a milice je všudepřítomná. Prostě policejní stát. Ukažte jim pas, nic jiného jim, pokud možno, nedovolte.Kyrgyzové mi ale připadali o moc sympatičtější. Pohodoví, stačilo jim co měli, jsou to takoví usměvaví poklidní, nepodnikaví pastevci. Nuvěřitelně příjemní, otevření, pohostinní a lidští.
TREKOVÉ MAPY – Některé, hlavně Terského Alatau můžete koupit už v Praze (Kiwi prodejna v Jungmance nebo Mapy na Senovážném).
My jsme si je koupili až v Biškeku ve firmě Geodet – ul. Kijevskaja 107 (cca čtvrtá od náměstí Ala Tou na západ, po pravé straně ulice, 4tý blok, Uzbekistan Air, vchod Kyrgyzskoje kartografičnoje agenstvo). Otevřeno od 9-12, 13-16hod. Mají trekové mapy, které zmiňuje M.Kleslo ve své knize Tian Shan, a také ty orientační, které jsou na ČVUT mapovém serveru.KARTUŠE NA VAŘIČ – Pokud nemáte benzíňák jako my, nezoufejte. Kartuše se dají sehnat v Biškeku – mohli by je mít levněji v trekovém obchodě Red Fox (ul. Sovietskaja), ale když jsme tam byli, zrovna je neměli:-( Ještě že jsme je měli objednané u cestovky Tian Shan Travel. Sice drahé, ale byly – 1ks za 5€, 230 g. Agentura vám také obratem zařídí OVIR registraci, ale potřebuje k tomu pasy – 1ks za 5€.

REGISTRACE OVIR – podle kyrgyzského min. zahraničí bychom měli mít registraci OVIR. Někteří cestovatelé se bez něj bez problémů obešli…. My jsme si ho pro jistotu zařídili sami, stálo nás to 3 hodiny, s těmito informacemi podstatně kratší:
1. z hotelu mít potvrzení o ubytování – s razítkem
2. dojít zaplatit registrační poplatek (např. na rohu ul. Kijevské a Molodoy Gvardii) je na pravé straně od Ošského rynku budova, banka, vedle ní jsou žluté dveře a tam se platí úřední poplatky. Stačí říct, že chcete zaplatit poplatek za registráciju, zaplatit 60S. Oni vystaví potvrzení. S ním jít na OVIR.
3. OVIR – se splněnými předchozími body zajít na OVIR (např. ul. Moskevskaja a T.Umetalijeva). Tam se vás časem někdo ujme, na základě předchozích bodů vám dají štempl do pasu (vše může vyřídit jeden za skupinu).

Víza

Do Kyrgyzstánu nepotřebujeme. Do Uzbekistánu ano. Získat je je věc časově a finančně poměrně náročná – mě to stálo cca 4,5 tisíce korun a měsíc a půl času.

Uzbekistán je totalitní zemí, takže vše si musíte pořádně vychutnat:

1. POZVÁNÍ
nejdříve musíte získat pozvání. To nám zařídila cestovka Stantours z Kazachstánu (vlastní asi cizinci), říká se tomu LOI (letter of invitation). Za to zaplatíte 28 euro + daleko větší poplatek vaší bance, odkud budete příkaz k úhradě zadávat (celkem cca 2 tis. kč). S pozváním vám pomůže i spousta jiných cestovek (např. Tian Shan Travel). To je ta jednodušší část. 2. VÍZA
LOI může Stantours zaslat vám nebo přímo na příslušnou ambasádu (pro nás možná Vídeň, Londýn a tuším že Berlín). Tam vám ho vyřídí a kurýrem pošlou zpět. Modlete se aby vás nechtěli vidět, to prý někdy zatouží. Nejlepší je jim s žádostí šoupnout i ofocené zpáteční letenky že určitě z toho jejich bezva státu odjedete.
Vyřízení má trvat 10 pracovních dnů. TIP: Dávejte si pořádnou časovou rezervu! My jsme to vyřídili z Londýna, kde Jáňa s Patrikem žijí. O praktické info se poraďte se Stantours, jsou velmi ochotní a znalí věci.
V Čechách cestovka Kaznet vám vše zařídí sama, účtuje si za to cca 6300 Kč.
Odkaz na Min. zahraničních věcí Uzbekistánu

Odkazy

Nejlepší web nejlepšího odborníka na celou oblast, Slávka Horáka: http://slavomirhorak.euweb.cz/centralasia.htm

Další zážitky a praktické informace z našich cest najdete na našich stránkách:
Kvaltem na cesty (Denisa a Pepa Kvaltínovi): putování po Asii (Kyrgyzstán, Uzbekistán, Indie 2x, Pákistán, Irán, Laos, Kambodža, Vietnam, Thajsko), Egypt, Bulharsko a Turecko, 1 rok v USA.
Za poznáním odlišných, ale vlastně stejných lidí. Praktické informace, ceny, itinerář, mapky, slovníček.
http://www.denisaa.unas.cz/.

Booking.com