Translate


Widget by seo.uk.net

Kudy kam – Střední Tunisko

Praktické rady o Tunisku - TUNISKO
n_tunisko_stred_148758065
Září 23, 2005

Nejzajímavější lokalitou je tady zcela jistě svaté město Kairouan. Zastavte se také v medinách Sousse a Monastiru, což jsou ale také největší turistická centra regionu. Navštivte působivé koloseum El Jem, antické ruiny najdete ve Sbeitle (Sufatela). Pěknou zastávkou je také Mahdia se zachovalou medinou. Autentickou a živoucí medinou se může pochlubit také jinak nepříliš pěkný Sfax.

SOUSSE

Sousse je třetím největším městem Tuniska a důležitým přístavem i turistickým letoviskem. Centrem města je náměstí Place Farhat Hached, poblíž kterého se nalézá je v podstatě vše důležité.

Sousse, Tunisko

Sousse, Tunisko

Doprava
Vlakové nádraží je přímo v centru města, kudy vede trať z Tunisu do Sfaxu. Nejvýhodnější je tedy cestovat vlakem, vzhledem k příhodné poloze nádraží. Pravidelné spoje jezdí několikrát denně v obou směrech. Jižně od přístavu je ještě jedno vlakové nádraží, odkud jezdí zhruba každou hodinu příměstský vlak do Monastiru (staví i na letišti) a Mahdii. Autobusové nádraží a stanoviště luage je asi 1 km od jižního cípu mediny. Ze Sousse do Tunisu vede placená dálnice.

Atrakce
Medina – medina v Sousse je jednou z nejhezčích v Tunisku. Vstup do mediny je jihovýchodním směrem hned vedle Place Farhat Hached. V severovýchodní části mediny najdete Ribat a Velkou mešitu.
Ribat – klášterní pevnost, vstupné 2.1TD, otevřeno denně 8:00-18:00. Vstupné platí i do muzea islámského umění.
Kasbah – muzeum mozaik v bývalé citadele, vstupné 2.1TD, otevřeno út-ne 8:00-17:30. Nachází se v jihozápadním rohu mediny, ze které ale není možné do citadely přímo vstoupit.
Muzeum antického umění – nachází se u pevnosti kasbah, obsahuje hlavně punské a římské artefakty.
Katakomby – vstupné 2TD, otevřeno út-ne 8:00-12:00 14:00-18:00.

Okolí
Port El Kantaoui – luxusní letovisko 5 km od Sousse.

Kairouan, Tunisko

Kairouan, Tunisko

KAIROUAN

Kairouan je především duchovním městem a je asi vůbec nejzajímavějším městem Tuniska.

Doprava
Do Kairouanu se nejlépe dostanete ze Sousse (57 km) autobusem, železnice sem nevede. Autobusové nádraží a stanoviště luage je asi 2 km severozápadně od mediny.

Atrakce
Medina – kairouanská medina skutečně stojí za to. Je centrem dění ve městě.
Velká mešita Jama Sidi Okba – otevřeno 8:00-14:30, v pátek 8:00-12:00. Nemuslimové mohou vstoupit na nádvoří. Mešita se nachází v severní části mediny.

EL JEM

Koloseum – vstupné 4.2TD, otevřeno denně přes léto 07:00-19:00, v zimě 08:00-17:30. Vstupenka platí i do muzea. El Jem leží na trase Sousse – Sfax, dostanete se sem vlakem, autobusem nebo luages. Z Kairouanu je nejrychlejší vzít luage.

SBEITLA

Ruiny – vstupné 2TD, otevřeno denně přes léto 07:00-19:00, v zimě 08:30-17:30. Sbeitla je 107 km od Kairouanu na trase do Kasserine.

Sbeitla, Tunisko

Sbeitla, Tunisko

MONASTIR

Doprava
Do Monastiru jezdí kromě autobusů také vlak. Ze Sousse jezdí příměstský vlak do Monastiru a do Mahdii. Autobusové nádraží je naproti vlakového. Ze stejného místa odjíždí i luages. Po městě jezdí linka městských autobusů. Je odtud dobré a časté spojení do Sousse, 3x denně do Sfaxu a 1x denně do Tunisu. V Monastiru přistává mnoho charterových letů.

Atrakce
Ribat – vstupné 2TD, otevřeno denně přes léto 08:00-19:00, v zimě 08:30-17:30. vedle Ribatu se nachází Velká mešita. Nová Bourguibova mešita se nachází v nové části města.

MAHDIA

Je tady poměrně zachovalá původní medina. Skifa el-Kahla je monumentální hlavní brána někdejšího ochranné zdi. Další zajímavostí je pevnost Bordj El Kébir a Velká mešita. Vlak do Sousse jezdí celý den.

SFAX

Druhé největší město země Sfax není příliš zajímavé, většina lidí tudy pouze projíždí či přestupuje při cestě na jih. Pokud se zde však zastavíte, rozhodněte se podívejte na zdejší nedotčenou medinu a její kryté súky. Přes Sfax projíždí vlak z Tunisu do Gabes. Přestupuje se tady při cestě na směr do Metlaoui a Tozeuru.

Autor: Irena Hrušková
Zveřejněno: 23.9.2005

DALŠÍ ČLÁNKY:

  • Kudy kam – Jižní TuniskoKudy kam – Jižní Tunisko Jih Tuniska to je především poušť, oázy, solná jezera a berberské vesničky. Nejnavštěvovanějšími oázami jsou Tozeur a Nefta. Navštivte fascinující tradiční berberské sýpky Ksar Oueled Soltane a Ksar Haddada. Tady se stejně jako ve více známější Matmatě se natáčely Hvězdné války. Nejzajímavějšími ...
  • Kudy kam – Severní TuniskoKudy kam – Severní Tunisko Hlavní město a jeho okolí stojí za alespoň zastávku na pár dnů. Historický Tunis je kulturním a administrativním centrem země. Největšími atrakcemi je tuniská medina, ruiny Kartága a výlet do Sidi Bou Said. V severní části země se nachází několik ruin římských měst jako Dougga, Sbeitla, Bulla Reg...
  • Tunisko: Být jako královna ze SabattuTunisko: Být jako královna ze Sabattu „Tak sladká, tak nádherná, královna Sabbatu… Přísahám, nemůžu ji vyhnat ze svých snů…“ zpívá alžířan Cheb Khaled o tuniské zemi. Pěje ódy na krásnou zemi a slunné pláže v Hammametu. Přesně jako Aisha, královna Sabbatu jsem se cítila po návratu z dokonalé dovolené v Tunisku. Brázdila jsem svými ch...
  • Tuniská dovolená pro dobrodruhyTuniská dovolená pro dobrodruhy Nebaví vás válet se na pláži? Nudí vás servis hotelové služby, nerozplýváte se nad labutěmi a krokodýli vytvořenými ze sněhově bílých ručníků? Chcete začít aspoň nějaké vzrušení a dobrodružství? Zapomeňte na dovolenou od cestovní kanceláře, zkuste vyrazit na vlastní pěst. Zkuste život opravdových...
  • Tunisko – Doprava do zeměTunisko – Doprava do země Praktické informace o dopravě do Tuniska letecky a trajektem z Evropy a okolních zemí. LETECKY Letecké spojení do Tuniska provozuje národní dopravce Tunisair, dále Alitalia, Air France a další. Nejlevnější letenky z Prahy do Tunisu se pohybují cca kolem 8.000 Kč až 10.000 Kč. Další často vy...
  • Tunisko: výlet do země pouští, taxíků a artefaktůTunisko: výlet do země pouští, taxíků a artefaktů Severoafrická země, oficiálně Tuniská Republika. Jeho název je odvozen od pojmenování hlavního města Tunisu. Rozloha Tuniska je asi dvakrát taková jako České Republiky, ale žije tu jen deset milionů obyvatel. Nakupování v Tunisku V Tunisku se při nákupech smlouvá a to i tehdy, je-li na zboží ce...