Strašák nejsilnější vojenské mocnosti

Stíhačka MIG-21 ve vojenském muzeu v Káhiře (Egypt)
Stíhačka MIG-21 ve vojenském muzeu v Káhiře (Egypt)

Oblíbená země nejen pro turisty, ale i teroristické radikály. Ten, kdo by se milionového vojska měl doopravdy obávat, ale nejsou návštěvníci na dovolené. Egypt má v současnosti bezesporu největší armádu na celém africkém kontinentu a v celém arabském světě. Podle celosvětového měřítka jsou dokonce na desátém místě. V aktivní službě má Egypt skoro půl milionů vojáků a dalšího půl milionu číhá v záloze. Nejsilnější je jednoznačně letectvo, na začátku července letošního roku se o tom svět znovu přesvědčil. Opět totiž bombardovali pozice islámských radikálů na Sinajském poloostrově. Při bombardování zahynulo minimálně pětadvacet islamistů a při rozpoutaných bojích další stovka. Jádro současných vzdušných sil tvoří přes čtyři stovky letounů a asi pětatřicet bojových vrtulníků a spoustu dalších cvičných strojů.

Protivzdušná obrana ve vojenském muzeu v Káhiře (Egypt)

Hlavně nefotit

Turistům, kteří navštíví tuto vojenskou velmoc, sice nehrozí žádné výrazné nebezpečí, ale kdybyste chtěli vidět některou armádní základnu nebo cvičiště na vlastní oči ne, aby vás napadlo ji třeba fotografovat. V nejlepším případě by vám jen zabavili celý film nebo fotoaparát, ale následky by pro vás mohly být daleko fatálnější. Věřte mi, že být zatčený na policejní stanici v arabském světě není nic příjemného. Fotit se nesmí ani uvnitř staroegyptských hrobek a památek, a pokud chcete fotit místní obyvatele, vždy je nejdříve požádejte o jejich svolení. Ale pravděpodobně za to budou chtít nějaký ten bakšiš, pak se nechají zvěčnit poměrně ochotně.

Policista s velbloudem (Egypt)

Egypt bojuje proti terorismu

Egypt bojuje proti terorismu už dlouho a slíbil, že nepřestane, dokud nevyčistí všechna místa na Sinaji, kde se teroristé soustředí. Sinajský poloostrov je totiž dějištěm častých útoků radikálů na bezpečnostní jednotky od roku 2013, kdy armáda svrhla prezidenta Mursího, zvoleného za islamisty. Pokud se ale vážně rozhodnete navštívit Sinaj, měli byste dát velký pozor především na neodkrytá minová pole z předchozích válek, často označená pouze ostnatým drátem.

V současné době jsou některé výlety do chrámových komplexů a památek od cestovních kanceláří pozastaveny. Například do Karnaku a Luxoru, protože došlo nedávno k sebevražednému útoku. Místní policie ovšem na inkriminovaných místech posílila svoje složky, aby zajistila bezpečnost všem zahraničním turistům i místním obyvatelům. Sdružení cestovních kanceláří ale stále tvrdí, že pro turisty je Egypt bezpečnou zemí. Ani naše ministerstvo zahraničí nevydalo doporučení, že by mělo návštěvníkův hrozit nějaké nebezpečí. 

Tank T-55 ve vojenském muzeu v Káhiře (Egypt)

Vhodné chování mezi muslimy

Po nedávných útocích v tuniské Súse někteří klienti cestovních kanceláří mění dovolenou za jinou destinaci. Valná většina z nich volí Egypt. V současné době hrozí pro Evropany v Egyptě jediné nebezpečí. Místní obyvatelé jsou totiž velmi citliví na některé projevy našeho chování, které urážejí jejich náboženské cítění. Především ženy a dívky musí volit vhodné oblékání a přijmout tamější zvyky. Nenosit krátké kalhoty, šaty bez ramínek a hluboké výstřihy. Nevhodné je i pití alkoholu na veřejnosti, držení ženy za ruku nebo polibky mezi ostatními lidmi.

Pokud se trefíte se svou návštěvou do měsíce ramadánu, což je devátý a pro muslimy nejdůležitější měsíc. Jídlo, pití a kuřivo užívají zásadně až po západu slunce. Můžete se setkat i s tím, že kavárny a restaurace také otvírají až večer a doprava, památky a obchody mnohdy zavírají daleko dříve.

Booking.com