Zámek Mcely u Nymburku

Chateau Mcely (Česká republika)
Chateau Mcely (Česká republika)

Nedaleko středočeského Nymburka, hodinu jízdy od Prahy, leží malá a chtělo by se říci nevýznamná obec Mcely, nebýt zdejšího zámku. Chateau Mcely proslavil stejnojmenou obec široko daleko a hostí návštěvníky nejen z České republiky, ale cestu sem si najdou i turisté ze vzdálených zemí. Důvod je jasný: jedná se o místo, kde se v unikátní kombinaci snoubí historie a moderního háv v podobě luxusních, reprezentativních prostor místního hotelu a přilehlých lázní.

Jak to všechno začalo

Historie zámku Mcely spadá do konce sedmnáctého století. V době, kdy na českém trůně seděl habsburský panovník Leopold I. a architektonickým slohům vládlo baroko, vyrostl na místě někdejšího keltského sídliště u obce Mcely malý lovecký zámeček. Původně jednopatrová a nepříliš významná budova, kterou nechal postavit šlechtic Oktavián Ladislav z Valdštejna, byla v následujících staletích několikrát rozšířena a dočkala se přístavby postranních křídel. Už v polovině devatenáctého století se pověst o zámku rozkřikla, a tak se rychle stal útočištěm mnoha významných osobností, které sem přijely hledat klid. Mezi zdmi mcelského zámečku svého času kráčel třeba slavní literáti Mark Twain.

Co má společného s pneumatikami

Zvučná jména jsou s osudem zámku Mcely spjata i po celé dvacáté století, třebaže to nezačalo příliš slavně. Již ve třicátých letech zámek chátral a jeden z jeho traktů musel být později vzhledem k žalostnému stavu dokonce stržen. Na počátku druhé světové války přešel zámek Mcely do vlastnictví italského prince Luigiho della Torre e Tasso, jehož manželkou byla dcera newyorského vynálezce Charlese Goodyeara.

Ten je známý jako vynálezce vulkanizovaného kaučuku a jeho jméno se stalo synonymem pneumatikářského impéria. Bohužel ani to nezabránilo tomu, aby byl zámek Mcely ve čtyřicátých letech znárodněn a na příští půlstoletí se ocitl v majetku státu. Během té doby se nedočkal žádné péče a dál chátral.

Dnes byste ho nepoznali

Zato v současné době je situace úplně opačná. V roce 2001 zchátralý objekt zámku odkoupili manželé Jim a Inéz Cusumanovi, v jejichž rukou doslova rozkvetl. Původní stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí a za čtyři roky (v roce 2005) došlo ke slavnostnímu otevření pětihvězdičkového hotelu, známého pod názvem Chateau Mcely. Ten se prezentuje jako tzv. „eco-chic“ hotel, ideální místo pro strávení romantického víkendu. Luxusní prostory historického interiéru poskytují kromě ubytování v jednom ze čtyřiadvaceti pokojů třeba možnost ochutnat pokrmy ze zdejší zámecké restaurace, vyhlášené před třemi lety nejlepší restaurací roku.

Součástí rozsáhlého areálu, který zámek obklopuje, jsou kromě anglického parku s bohatým sportovním vyžitím také přírodní bylinné lázně, odkud si můžete odvést místní kosmetiku. Při pobytu na zámku Mcely si navíc díky jeho ideální geografické poloze můžete udělat výlet do přilehlých turistických lákadel. Jen nedaleko leží další známý zámek, konkrétně zámek Dětenice. O něco dál, ale přesto v příjemném dosahu, se rozkládá malebný Český ráj a nepřehlédnutelné Trosky.

Booking.com