Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota (Česká republika)
Zámek Červená Lhota (Česká republika)

Severní cíp okresu Jindřichův Hradec schovává nádherný stavební klenot – zámek Červená Lhota. Česká republika nemá moc malebnějších míst, než je tento malý zámeček s vlastním rybníkem. Jeho historie sahá až do 15. století a v současné době je ve správě národního památkového ústavu, který jej vede jako národní kulturní památku.

První zmínka se datuje do roku 1465. Je však jisté, že již dříve tu existovala gotická tvrz na skalním útesu nad potokem. Ten byl později přehrazen a z útesu se stal ostrov takový, jaký jej známe dnes. O tvrz se jednalo až do začátku šestnáctého století, kdy rod Kábů z Rybňan nechal nepraktickou tvrz přestavět na renesanční zámek, kterému dal název Nová Lhota. Dnešní pojmenování, tedy Červená Lhota, pochází až ze 17. století.

Postupem času se na zámku vystřídali různí majitelé, mimo jiné mezi ně patřil i Ital Antonio Bruccio. Teprve po vymření rodu Slavatů z Jindřichova Hradce začal opravdový rozkvět zámku. Majitelé se ale prakticky pořád měnili, a to až do roku 1835, kdy se Červené Lhoty ujala německá knížata. Těmi byl obýván až do roku 1945. Do té doby však stihli tito majitelé nechat provést novogotickou úpravu věže a štítů. Počátkem dvacátého století byly ale tyto úpravy odstraněny a došlo k přebudování do neorenesanční podoby, ve které zámek vydržel dodnes.

Se zámkem se pojí mnoho zajímavostí. V dobách, kdy zámek vlastnil Ital Bruccio, tedy za třicetileté války, byl vybudován kamenný most, který zde stojí dodnes. Bruccio se tu také pokusil o založení lázní, a to se mu do jisté míry i povedlo. Opravdu našel léčebné prameny, které svého času konkurovaly i těm karlovarským. Pro svůj pohádkový vzhled se Červená Lhota stala oblíbeným místem filmařů. O něco více směrem na jih se pak nachází další oblíbený turistický cíl, zámek Hluboká nad Vltavou.

Booking.com