Translate


Widget by seo.uk.net

Asuánská přehrada – neboli Násirovo jezero

EGYPT - Města a místa v Egyptě
n_egypt_asuanska_prehrada_148441766
Březen 17, 2011

Monumentální stavby v Egyptě nepocházejí jen ze starověku, jedna výjimečná stavba současnosti se nachází 17 kilometrů jižně od Asuánu. Řeč je samozřejmě o Velké asuánské přehradě (Al Sadd al-Ali), která vytvořila největší umělé jezero na světě.

Asuánská přehrada poprvé v dějinách dokázala zregulovat vody Nilu a dostat pod kontrolu každoroční cyklus záplav. Na nich vždy závisel život Egypťanů, někdy však byly záplavy příliš velké a jindy příliš malé. V obou případech hrozila neúroda. To vše se změnilo roku 1971, kdy rozmary řeky ukončilo až otevření Velké přehrady.

Stavba přehrady byla zpočátku vysmívaná jako nerealizovatelný projekt. S její výstavbou bylo spojeno mnoho politických, finančních i stavebních problémů. V roce 1956 vypověděla Světová banka na nátlak USA původně přislíbenou finanční půjčku na stavbu. Aby získal prostředky na tak náročnou stavbu, rozhodl se egyptský prezident Násir k radikálnímu kroku a zestátnil Suezský průplav. Toto rozhodnutí vedlo k tzv. suezské krizi, kdy Velká Británie, Francie a Izrael vojensky průplav obsadily. Krizi nakonec uklidňovalo OSN.

Násirovo jezero, Egypt

Financování projektu nakonec nabídl Sovětský svaz, společně s pomocí svých odborníků. Stavba tak započala v roce 1960 a práce trvaly 11 let. Přehradu budovalo 35 tisíc lidí a 451 lidí během stavby zemřelo. Přehrada je 111 metrů vysoká a dlouhá 3,8 kilometru. Voda z přehrady pohání hydroelektrárnu.

Na délku přehrada měří 3600 m, šířku základny má 980 m. Bylo na ni spotřebováno 18x více materiálu, než na Velkou Cheopsovu pyramidu. Spolupráci při výstavbě dokládá Památník sovětsko – egyptského přátelství a spolupráce. Přehrada byla dostavěna až po Násirově smrti, slavnostní otevření provedl prezident Sadat dne 15. ledna 1971.

Velká přehrada ale není první v pokusu zkrotit Nil. O šest kilometrů dál po proudu leží Stará asuánská přehrada, zprovozněná v roce 1902. Postavili ji Britové na počátku 19. století. Tehdy byla nejrozsáhlejší obdobnou stavbou tohoto druhu a měly nejvyšší přehradní na světě. Přehrada byla dvakrát zvýšena aby mohla plnit stále se zvyšující požadavky jak na úrodnou půdu, tak na výrobu elektrické energie.

Násirovo jezero, Egypt

Velká část někdejší Dolní Núbie dnes leží na dně Násirova jezera. Je to jedna z největších umělých vodních nádrží na světě. Zabírá plochu 5 244 kilometrů čtverečních a zasahuje až do Súdánu. Obsahuje 170 milionů krychlových metrů vody. Toto množství dostačuje k pokrytí potřeb Egypta v období sucha. Jezero se nazývá také někdy Násirovo moře a jako vnitrozemské moře skutečně vypadá. Táhne se do délky 510 kilometrů a hloubka dosahuje místy až 180 metrů.

Už první asuánská přehrada přinutila obyvatelstvo k přesídlení do vyšších poloh, ovšem méně úrodných. Kvůli stavbě Velké přehrady muselo být přesídleno asi 90 tisíc lidí a díky monstrózní záchranné akci UNESCO byly přemístěny i chrámy včetně Abú Simbelu. Přehrada zregulovala rozmary řeky a díky ní nastoupil zemědělský a průmyslový rozvoj do té doby nemyslitelný. Obdělávaná půda se díky přehradě rozšířila o 30% a výroba elektřiny se zdvojnásobila. Po dlouhém obdobím sucha a historicky nejnižší hladině Nilu, byl Egypt díky přehradě uchráněn hladomoru, který postihl Súdán a Etiopii.

Na druhou stranu má přehrada i negativní účinky. Zdi zachycují nánosy, které dříve zúrodňovaly půdu, jíž však dnes ohrožují ložiska soli. Také nilská delta již nezaplavovaná každoročními nánosy přinášené povodněmi dnes ohrožuje mořská eroze. Z delty vymizely také některé druhy ryb.

Násirovo jezero, Egypt

K Velké přehradě se dostáváme stejně jako ostatní návštěvníci zastávkou na zpáteční cestě z výletu do Abu Simbelu. Přehrada je velmi silně hlídaná a smí se tady zůstat jen pár minut. Přehrada sama nevypadá na první nijak velkolepě, což je způsobenou především její rozlehlostí do šíře.

Přehrada je naprosto strategickým místem a její bezpečnost je pro zemi zásadní otázkou. Pokud by se hráz protrhla, spláchla by zřejmě voda z jezera téměř veškerou egyptskou populaci do Středozemního moře. Není proto divu, že je oblast vysoce chráněna. V okolí jsou rozmístěny radary a dokonce i protiletadlové rakety. Útokem na přehradu hrozil kdysi Izrael a dokonce i Libye.

Zajímavou turistickou atrakcí jižního Egypta je rybaření, které by si asi málokdo spojoval právě s touto vyprahlou pouštní oblastí. Násirovo jezero je ale známé množstvím ryb, které tady dorůstají nevídaných rozměrů.

Autor: Irena Hrušková
Zveřejněno: 17.3.2011

DALŠÍ ČLÁNKY:

  • Dahšúr – první pravá pyramidaDahšúr – první pravá pyramida Pokud si chcete v klidu vychutnat atmosféru velkých pyramid určitě zamiřte do Dahšúru. Na rozdíl od pyramidových komplexů v Gíze nebo Sakkáře tuto památku hromadné zájezdy příliš nenavštěvují. Stejně tak velbloudáři a další prodavači tretek se tady zatím nezabydleli. Přitom pyramidy v Dahšúru jso...
  • Sakkára – stupňovitá pyramida krále DžoseraSakkára – stupňovitá pyramida krále Džosera Pyramidový komplex v Sakkáře má hned dvě prvenství. Je vůbec nejrozsáhlejším archeologickým nalezištěm v Egyptě, který je vlastně sám o sobě jedno velké archeologické naleziště. Nejvýznamnější dominantou vévodící celému areálu, je stupňovitá pyramida krále Džosera, nejstarší pyramida na světě. ...
  • Luxor – v zajetí starověkých ThébLuxor – v zajetí starověkých Théb Tohle místo je skutečně neuvěřitelnou koncentrací staroegyptských památek. Ne nadarmo se mu říká muzeum pod širým nebem. Snad jen pyramidy v Gíze svou navštěvovaností Luxor předčí. Turisté sem přijíždějí vlastně již od dob starověku. Nachází se tady většina z nejzajímavějších památek Egypta. Ve s...
  • Bahríja – oáza zlatých mumiíBahríja – oáza zlatých mumií Oáza Bahríja je první ze Západních oáz na cestě z Káhiry, do níž je to odsud 300 km. Oáza se skládá z několika vesniček, z nichž hlavní je Bawiti. Je centrem celé oázy, která se nachází v asi 2000 km2 velké úžině. Bahríja je tak první vstupní branou do pouště při cestě z Kahiry pouštní silnicí po...
  • Velká Káhira má víc obyvatel než celá naše republikaVelká Káhira má víc obyvatel než celá naše republika Káhira, nebo-li Cairo – hlavní město Egypta a zároveň nejlidnatější metropole celé Afriky čítá přes 8 milionů obyvatel. Spolu s Gízou tvoří aglomeraci Velká Káhira, ta má už bezmála 16 milionů obyvatel. Město se potýká s velkými problémy přelidnění, ale egypťané už přišli s řešením téhle situace....
  • Velké písečné moře – nekonečný svět pouštěVelké písečné moře – nekonečný svět pouště Je naprosté ticho, ve kterém slyšíme je chřoupání písku pod nohama. Je také docela zima asi pouhé 3°C nad nulou. A především je naprostá černočerná tma, jen tisíce hvězd nám září nad hlavou. Noc v poušti je jedním ze zážitků, na které člověk nezapomene. Takovou oblohu jako tady nemůžeme vidět nik...